ارزان‌ترین راه تماس تلفنی از ترکیه با ایران

در سفر به ترکیه برای ارتباط مخابراتی با ایران چند راه دارید؛ یکی این‌که از رومینگ همراه اول یا ایرانسل استفاده کنید، دوم این‌که از سرویس‌های رایگان پیام‌رسان یا تماس تلفنی اینترنتی مثل تلگرام، وایبر، ایمو، اسکایپ و غیره استفاده کنید و راه سوم این است که سیم‌کارت ترک بخرید، راه چهارم استفاده از کارت تلفن و باجه‌های عمومی است. یا این‌که از کارت تلفن بین‌المللی استفاده کنید.

اما در این میان همه به دنبال آن هستند که ارزان‌ترین راه تماس تلفنی با ایران را پیدا کنند. البته این به میزان تماس‌های شما به خارج از ترکیه نیز بستگی دارد. اگر در طول سفر مجبورید تماس‌های تلفنی زیادی داشته باشید یعنی مثلا اگر بیشتر از پنجاه هزارتومان با تلفن صحبت می‌کنید، بهترین راه استفاده از سیم‌کارت ترک است. اپراتورهای ترک هم مانند ایرانسل سرویس‌های رنگارنگ و متنوعی دارند. البته تخفیف‌هایشان هم واقعا تخفیف است!

ترکیه سه اپراتور تلفن همراه دارد:

ترک سِل (TURKCELL)

ترکسل، شرکت مخابرات ترکیه است، که اولین ارایه دهنده سرویس تلفن همراه نسل دوم(۲G) و سوم (۳G) در ترکیه است. سود این شرکت در هر ماه به ازای هر مشترک ۱٫۱۷ دلار آمریکا است، که به طور میانگین هر مشترک در ماه ۲۲۰ دقیقه صحبت می‌کند و با توجه به این داده‌ها، درآمد ماهیانه ترکسل ۹۲۵ میلیون لیره ترکیه برآورد می‌شود.

ارزان‌ترین راه تماس تلفنی از ترکیه با ایران

وُدافون (vodafone)

ودافون یکی دیگر از شرکت‌های ارایه دهنده سیم کارت و اینترنت است و زمانی شکل گرفت که تلسمکه توسط گروه اوزان تاسیس شده بود، در گروه ودافون در ۲۸ دسامبر ۲۰۰۵ گنجانده شد. در ۲۴ می ۲۰۰۶ نام تجاری تلسیم به وودافون ترکیه تغییر یافت.

ارزان‌ترین راه تماس تلفنی از ترکیه با ایران

آوِآ (avea)

یکی دیگر از شرکت‌های ارایه دهنده سیم کارت در ترکیه آوآ (AVEA) است که سالانه بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا وقتی به ترکیه سفر می‌کنند از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند. از بین اپراتور های مخابراتی بزرگ در ترکیه، شرکت آوآ (AVEA) به دلیل هزینه‌های کمتر و طیف گسترده خدماتی خود از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده و اکثر مردم بویژه قشر جوان و دانشجو از خدمات مخابراتی این شرکت بهره‌مند می‌شوند.

ارزان‌ترین راه تماس تلفنی از ترکیه با ایران

به محض رسیدن به فرودگاه می‌توانید از هرکدام از این اپراتورها سیم‌کارت بخرید. نمایندگی‌های این اپراتورها به جز فرودگاه در سطح شهر هم شعبه‌های زیادی دارند. برای خرید سیم‌کارت باید گذرنامه‌تان همراه‌تان باشد. از مسئول فروش سیم‌کارت بخواهید که بعد از قرار دادن ان توی گوشی، زبان گوشی‌تان را به انگلیسی برگرداند. یادتان باشد که یک هزینه برای خرید سیم‌کارت و یک هزینه‌هم برای شارژ آن باید پرداخت کنید. مثلا ۵۰ لیر برای سیم‌کارت و ۲۰ لیر برای شارژ.

بعد از خرید سیم‌کارت و شارز (حداقل ۲۰لیر) برای این‌که بتوانید هزینه‌های تماس با ایران را کمتر کنید راه خوبی هست که برایتان توضیح می‌دهیم:

سیم‌کارت را توی تلفن‌تان قرار دهید و عبارت DUNYA 1 SAAT را به شماره‌ی ۲۲۲۲ اس‌ام‌اس می‌کنید. همین!

 بعد از ارسال این پیام به شماره‌ی ۲۲۲۲، پیامکی برای شما فرستاده می‌شود که در آن نوشته شده از شارژ شما ۱۹ لیر کم شده و در ازای آن می‌توانید یک ساعت (پیوسته یا غیر پیوسته) با خارج از ترکیه ( از جمله ایران) تماس تلفنی داشته باشید. در حالت عادی، یک ساعت تماس با ایران از طریق ترک‌سل چیزی حدود ۱۲۰ لیر تمام می‌شود، اما با این شیوه می‌توانید فقط با ۱۹ لیر یک ساعت با ایران تماس بگیرید. برای این‌که مطمئن شوید این سرویس فعال شده و ۱۹ لیر از موجودی شما کم شده، عبارت #۱۲۳* را وارد کنید و از موجودی خود مطلع شوید. اگر احتمالاً سرویس مورد نظر فعال نشد، عبارت DUNYA 1 SAAT را دوباره به شماره ۲۲۲۲ ارسال کنید و در پاسخ به پیامکی که برایتان ارسال می‌شود، کلمه‌ی EVET را بفرستید.

اگر بیشتر از دوهفته اقامت می‌کنید،  باید گوشی موبایل خود را با پرداخت هزینه‌ در شبکه‌ی مخابرات ترکیه ثبت کنید. بخش بزرگی از اقتصاد ترکیه به درآمد مالیاتی وابسته است و به همین دلیل گوشی‌های ثبت‌نشده قاچاق محسوب می‌شوند و داشتن‌شان ممنوع است و خدمات‌شان قطع می‌شود.

کارت تلفن عمومی

اگر کمتر از ده روز در ترکیه هستید و دائم تماس تلفنی ندارید، بهتر است از تلفن عمومی استفاده کنید. بیشتر روزنامه‌فروشی‌ها کارت تلفن عمومی را با قیمت‌های ۴لیر و ۸لیر می‌فروشند. باجه‌ی تلفن هم در سطح شهر کم نیست. با یک کارت ۴لیری می‌توانید حدود ۱۰ تا ۱۲ دقیقه با ایران صحبت کنید.

کارت تلفن بین‌المللی (الو کارت)

با کارت تلفن عمومی فقط در باجه‌ها می‌توانید صحبت کنید اما با کارت تلفن بین‌المللی می‌توانید از تلفن هتل هم تماس بگیرید و نگران هزینه نباشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.