تهران، شب از تو دور است!

در آستانه‌ی روز جهانی گردشگری، مهم‌ترین مقاصد گردشگری در جهان از سوی مسترکارت معرفی شدند. گزارش این دوره که در سپتامبر سال ۲۰۱۶ منتشر شده است، تهران را نُهمین شهر در حال رشد دنیا در جذب گردشگر معرفی می‌کند.

ایران همیشه برای گردشگر خارجی جذابیت‌های خود را داشته است. کشوری باستانی با قدمتی چند هزار ساله که هر شهر آن چندین اثر تاریخی و فرهنگی هزار ساله دارد. اما در این میان، تهران همیشه مغفول باقی مانده بود. شهری که علاوه بر آثار تاریخی، مناظری دارد که در کمتر شهر دنیا دیده می‌شود. اگر بسیاری از پایتخت‌های دنیا در کنار رود بنا شده‌اند، تهران در دامنه‌ی رشته‌کوه‌های البرز نشسته است که شهر را از بلندی به پایین می‌کشاند.

تهران، نهمین شهر دنیا از نظر جذب گردشگراختلاف سطح ساختمان‌ها و بناهای شهری، شب‌های تهران را تبدیل به شهر نور کرده است که می‌درخشد. شهری مدرن در دل طبیعت که اگر چشم برگردانده شود و آلودگی هوا مساعدتی کند، می‌توان یکی از مهمترین آتشفشان‌های نیمه‌خاموش دنیا با مخروطی پوشیده از برف را دید. همه‌ی این ویژگی‌ها از چشم صاحبان صنعت توریسم دور نمانده است. رشد روز به روز صنعت توریسم در ایران و به‌خصوص پایتخت آن، به همراه حس امنیت که این روزها تبدیل به طلای نابی شده که تهران رتبه‌ی نهمِ یکی از مهمترین رده‌بندی‌های این صنعت از آن خود کند.


بیشتر بخوانید: زندگی شبانه‌ی ماه رمضان در تهران

 

گزارش سال ۲۰۱۶ «مستر کارت» در بررسی شاخص شهرهای مقصد گردشگری نشان می‌دهد تهران با میزان رشد ۹۸/۱۲درصد در رتبه‌ی نهم ایستاده است. در این فهرست، رتبه‌ی اول در زمینه‌ی رشد جذب توریست و زندگی شهرنشینی از آنِ شهر اوزاکا است که رشدی برابر ۱۴/۲۰ درصد داشته است و بعد از شهر اوزاکا، چنگ‌دو (۱۴/۲۰ درصد) و ابوظبی (۸۱/۱۹درصد) در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. شهرهای کولومبو، توکیو، ریاض، تایپه و ژیان بالاتر از تهران، رتبه‌های چهارم تا هشتم سریع‌ترین شهرهای در حال رشد را در گزارش سالانه‌ی «مسترکارت» در اختیار دارند.

نگاهی به این فهرست و شهرها نشان می‌دهد کشورهای آسیایی و حتی خاورمیانه و آفریقایی دورنمای اقتصادی قابل قبولی دارند که در این تقسیم‌بندی قرار گرفتند. ملاک‌هایی که درباره‌ی این شهرها مورد ارزیابی قرار گرفتند، میزان بازدید گردشگر و شاخص‌های شهرنشینی بوده است. نکته‌ی قابل تامل در این گزارش این است که شهر بانکوک توانسته جایگاه لندن را در رتبه‌ی اول مقصد جهانگردی از آن خود کند و در سال ۲۰۱۶ در صدر جدول بنشیند.

تهران نهمین شهر دنیا از لحاظ جذب گردشگر

پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارند که تا سال جاری میلادی، بانکوک امسال میزبان ۳۳ میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان باشد که البته بخش عمده‌ای از آن‌ها را چینی‌ها تشکیل می‌دهند. جالب آن که لندن که تا پیش از این در قله‌ی این جدول نشسته بود، ۸۸/۱۹ میلیون گردشگر را در سال جاری میلادی پذیرا بوده است. اگرچه بانکوک به لحاظ آلودگی‌های شهری دارای امتیازهای منفی بوده با این حال سواحل آفتابی و تنوع غذایی و دیدنی‌های شهر توانسته آنها را جبران کرده و برایند امتیازها را بسیار مثبت کند. با این اینکه بانکوک رتبه‌ی اول را در مقاصد گردشگری دارد اما طبق گزارش سالانه مسترکارت، دبی از نظر درآمد گردشگری در رتبه‌ی اول قرار دارد.


بیشتر بخوانید: از عراق کوچک در جنوب شرق تهران چه می‌دانید؟


آمارها نشان می‌دهند امارات در سال جاری حدود ۳/۳۱ میلیارد دلار از محل میزبانی از گردشگران بین‌المللی درآمد کسب کرده که با اختلاف چشمگیری نسبت به شهر دوم یعنی لندن که ۱۹۸/۱۹ میلیارد دلار درآمد داشته، در رتبه‌ی اول قرار گرفته است.

«مسترکارت» برای به دست آوردن این نتایج، ۱۳۲ شهر از پنج قاره در دنیا را مورد بررسی قرار داده است.در این گزارش تعداد گردشگرانِ شهرهای مختلف جهان و هزینه‌های صورت گرفته توسط آن‌ها مورد تحلیل قرار گرفته و ارزیابی دقیقی از نحوه‌ی مسافرت مردم در کشورهای مختلف ارائه شده است.

پاریس (۰۳/۱۸ میلیون گردشگر)، شهر دبی (۱۲۷/۱۵)، نیویورک (۱۷۵/۱۲)، سنگاپور (۱۱/۱۲)، کوالالامپور (۰۲/۱۲)، استانبول (۹۵/۱۱)، توکیو (۷۰/۱۱) و سئول با ۲۰/۱۰ میلیون گردشگر در رتبه‌های بعدی پربازدیدترین شهرهای جهان در سال جاری میلادی قرار دارند.

بیشتر بخوانید: 

معرفی شهر نمونه گردشگری

گردشگری سیاه، جذابیت پنهان فاجعه

آیا گردشگری واقعا شغل ایجاد می‌کند؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.