دریاچه تار؛ پناهگاهی امن در دل قله‌های البرز

جایی بین تهران و فیروزکوه، در پانزده کیلومتری شرق دماوند، دریاچه‌ای قرار دارد که از برف‌ پاک قله‌های البرز پرشده و حیات را به ارتفاع سه هزار متری سطح دریا هدیه کرده است. اگر در نزدیکی پایتخت، به دنبال جایی برای شنا، قایق‌سواری، ماهی‌گیری، آفرود، پیاده‌روی و کمپ کردن هستید؛ دریاچه تار یک انتخاب درجه یک خواهد بود. در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا دقیق‌تر با جذبه و خصوصیات یکی از زیباترین دریاچه های ایران آشنا شویم.

مقدمه؛ آشنایی با دریاچه تار

دریاچه تار کجاست

مطالعات زمین‌شناسی نشان می‌دهد سال‌ها پیش، حرکت پوسته‌های زمین در البرز مرکزی، سبب به وجود آمدن دو گودی عمیق شده است. استعداد این دو گودی در جمع‌آوری آب‌های سطحی ناشی از بارش، مسیل‌های فصلی و سرریز چشمه‌ها، دو دریاچه همسایه پدید آورده که تار و هویر نامیده می‌شوند. هرچند که موضوع نوشته ما دریاچه بزرگتر، یعنی دریاچه تار است.

زمانی که در کنار دریاچه ایستاده باشید؛ بسته به میزان بارش و فصل، عمق آب تا پنجاه متر و ارتفاع بلندی‌هایی که شما و دریاچه را به آغوش می‌کشند تا پانصد متر تخمین زده می‌شود. وسعت دریاچه نیز در جهت طولی یک کیلومتر و در محور عرضی چهارصد متر اندازه‌گیری شده است.

عکس از علی ساعدی

مانند هر مکان زیبا یا پدیده جالب توجه، در حوالی این دریاچه نیز افسانه‌های فراوانی وجود دارد. عده‌ای می‌گویند این آب، بازمانده‌ای از اقیانوس‌های باستانی است که جولانگاه دزدان دریایی بوده‌اند؛ پس اگر در کف آن کنکاش کنیم گنج‌های فراوانی به دست خواهد آمد. دسته‌ای دیگر اما بر این باورند که فضای دریاچه در تسلط موجودات عجیب و غریب است که شب‌ها از آن سربرآورده و حیات می‌کنند. اگر هوس ماجراجویی زیرآب به شوق یافتن گنج یا ستیز با موجودات ماورایی به سرتان زد؛ به خاطر داشته باشید که نه علم، نه تاریخ و نه تجربه بازدیدکنندگان این افسانه‌ها را تایید نمی‌کند و دریاچه تار تنها یک اثر هنری طبیعی بی‌بدیل است.


جستجو و رزرو تور در علی بابا


برنامه سفر به دریاچه تار

مسیر و فصل مناسب سفر

اگر با تور عازم هستید که هیچ؛ اما اگر قصد مسافرت شخصی و خانوادگی دارید توصیه ما این است که در ماه‌های گرم سال (به ویژه از اواخر اردیبهشت تا شهریور)، راهی جاده فیروزکوه شده و پس از دماوند، از طریق جاده روستای چنارغرب‌ها، ارو یا دلیچای (سه مسیر) و پیمودن بیست الی سی کیلومتر خاکی پس از آن‌ها، خود را به کنار دریاچه برسانید.

تاکید ما روی زمان سفر به این خاطر است که کوهستان و حجم بالای آب شرایط مطبوع و خنکی ایجاد کرده که در گرم‌ترین روزهای سال نهایتا به هجده درجه می‌رسد. این یعنی، می‌توان آلودگی، آفتاب، هوای گرم و مشغله‌های کاری شهر را پشت سرگذاشت و در دل کوه، کنار آبی زلال و شیرین، لحظاتی رویایی را سپری کرد. اما اگر با یخ زدگی سطح دریاچه؛ بادهای سرد موسمی و تهیه تجهیزات مناسب طبیعتگردی در زمستان مشکلی ندارید؛ همه روزهای سال جان می‌دهند برای دریافت آرامش از این دریاچه رویایی.

تجهیزات سفر

تجهیزات سفر به تار

تجهیزات مورد نیاز برای این سفر بسته به برنامه شما متغیرند. اگر قصد برگزاری یک پیک‌نیک کوتاه دارید؛ فلاکس چای، زیرانداز و یک وعده غذایی پای آب کافی و عالی خواهد بود. اما اگر برای کمپ، پیاده‌روی، شنا و ماهی‌گیری آمده‌اید و می‌خواهید حداقل یک شب مهمان دریاچه باشید؛ حداقل از حضور تجهیزات زیر اطمینان داشته باشید:

 • چادر
 • مواد غذایی (می‌توانید از آبادی‌های اطراف خریداری کنید)
 • کفش کوهنوردی
 • لباس گرم و بادگیر
 • پتو و کیسه خواب
 • چراغ قوه و تجهیزات روشنایی
 • پیک‌نیک، هیزم یا زغال (در اطراف دریاچه هیزم وجود ندارد)
 • وسایل شخصی نظیر کرم ضد آفتاب و غیره

جاذبه‌های سفر به دریاچه تار

جاذبه های دریاچه تار

دریاچه تار از نظر تنوع فعالیت فوق العاده است. اگر اهل آفرود باشید؛ کافی است خودرو یا موتور خود را سرویس کرده و به دل خاکی بیاندازید. اگر برای پیاده‌روی و طبیعت‌گردی آمده باشید؛ حدفاصل دو دریاچه هویر و تار تپه ماهوری است ملایم، مناسب برای این کار و حتی اگر برای کوهنوردی آماده باشید؛ بلندی‌های قره‌داغ و زرین کوه آماده میزبانی از شما هستند. علاوه بر این‌ها، فعالیت‌های زیر می‌توانند دلایلی وسوسه‌آمیز برای سفر به تار باشند.

 • شنا در روزهای گرم سال و مشاهده سطح یخ‌زده دریاچه در زمستان
 • قایق‌سواری با قایق بادی (قایق خود را همراه ببرید)
 • ماهی‌گیری با مجوز محیط زیست
 • طبیعت‌گردی در عطر سرمست‌کننده آویشن‌های کوه
 • کمپ کردن در کنار دریاچه
 • عکاسی از منظره بکر و منحصر به فرد (از بلندی‌ها، با دماوند روبه‌رو می‌شوید و نگریستن به دریاچه از بالا، لذتی خاص دارد. عکس این نیز برقرار است. یعنی از پای دریاچه به بالا، احساس جالب به آغوش کشیده شدن توسط کوهپایه‌های را ایجاد می‌کند)

توجه به طبیعت و حیات جانوری

دامداری گسترده و عدم توجه به موازین محیطزیستی، سبب فرسایش شدید خاک شده و اگرچه تنوع گیاهی گسترده‌ای به چشم می‌خورد، اما از نظر کمی، اوضاع چندان مناسب نیست. در نتیجه، بد نیست به نسل آینده فکر کنیم و تا حد امکان، از برپایی آتش جلوگیری کنیم؛ زیرا هر خار و خاشاکی که سوازنده شود؛ معادل نابودی بستر مناسب برای رشد گیاهان کوهی خواهد بود.

درباره حیات جانوری اما اوضاع تفاوت دارد و اگر خوش‌شانس باشید؛ قوچ، میش و بزهای کوهی که برای لب تر کردن از ارتفاعات به کنار دریاچه می‌آیند در مدار دید شما قرار خواهند گرفت. علاوه بر این، انواع قزل‌آلا و ماهی زردپر در دریاچه شنا می‌کنند و نمی‌گذارند سطح آب از حرکت بایستد.

آنچه پیش از سفر باید بدانیم

آنچه باید قبل از سفر بدانید

پیش از سفر به دریاچه تار، بعد نیست نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • به خصوص پس از وارد شدن به خاکی، در طول مسیر از افراد محلی آدرس بپرسید تا اشتباهی در فرعی‌های نامربوط راه را گم نکنید.
 • شاید افراد محلی از شما درخواست ورودی کنند (این مبلغ ناچیز است؛ کمتر از ده هزار تومان).
 • اگر با وسیله شخصی خود سفر می‌کنید؛ از توان و سلامت کامل آن اطمینان داشته باشید. زیرا مسیر خاکی پر است از گردنه، پیچ و پرتگاه؛ علاوه بر این، در روزهای بین هفته خلوت است و در صورت بروز اتفاق، تنها خواهید بود.
 • اگر بنا به این بود که شب را بمانید؛ نزدیک هم و در حوالی اقامتگاه محیط‌بانان کمپ کنید؛ زیرا شب هنگام پای حیوانات وحشی به دریاچه باز می‌شود.
 • نکته آخر اینکه، فرد یا سازمانی متولی سلامت محیط زیست، نظافت و اموری از این دست نیست؛ در نتیجه، تا حد امکان اثری از خود به جای نگذارید تا بازدید بعدی نیز به اندازه سفر اول از طبیعت‌گردی خود لذت ببرید.

جمع‌بندی و کلام آخر

در این نوشته کوتاه، نگاهی به دریاچه تار داشتیم. سعی بر این بود تا به قدر امکان خلاصه، مختصر و مفید، یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران معرفی شود و فعالیت‌هایی که در بستر آن قابلیت پیاده‌سازی دارند تشریح شود. مانند همیشه، می‌دانیم که این نوشته کامل نیست؛ پس اگر تجربه خود را با ما شریک شوید؛ قدردانتان می‌شویم و راهنمای کامل‌تری برای سفر به دریاچه ایجاد می‌شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.