شروع موج جدید سفر های زیارتی به سوریه تا انتهای آذر

از سر گیری سفرهای سوریه پس از سال‌ها

کشور سوریه و اماکن مذهبی آن همیشه یکی از مقاصد زیارتی مورد علاقه زایران ایرانی و دیگر دوستداران اهل بیت در منطقه غرب آسیا بوده است؛ اما با وقوع جنگ داخلی و گسترش ناامنی در سطح این کشور، که در روزهای وخیم‌تر آن حتی به پایتخت سوریه، دمشق هم رسید، تقریبا همه سفرهای زیارتی و تفریحی به این کشور متوقف شدند.

حالا با تسلیم نیروهای تروریست در اکثر مناطق سوریه از جمله حلب و ادلب و آزادی این مناطق از دست عناصر تکفیری، امنیتی نسبی بر کشور سوریه حاکم شده است. با توجه به نزدیک شدن سالروز ولادت حضرت زینب در روز 30 آذر و ارادت خاص شیعیان به بانوی عاشورا، علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت خبر از برقراری تفاهم‌نامه‌ای با دولت سوریه داد.

این تفاهم‌نامه هدف اصلی سفر اخیر علیرضا رشیدیان به دمشق و ملاقات او با وزیر گردشگری سوریه بود. در نتیجه این مذاکرات با مقامات سوری، شرایط بازگشایی سفرهای زیارتی به سوریه طی چند هفته آتی مهیا خواهد شد.

علیرضا رشیدیان: در سال آتی صد هزار زایر ایرانی عازم سوریه خواهند شد

طی آمار اعلام شده توسط سازمان حج و زیارت در سال 1382، بیش از دویست و پنجاه هزار نفر از ایران به سوریه سفر کرده بودند. این آمار پس از وخامت اوضاع امنیت داخلی سوریه در طول ده سال گذشته به شدت رو به کاهش گذاشت و بعد از آن هم با شیوع ویروس کرونا و توقف سفرهای سیاحتی به سوریه، تعداد مسافران ایران به سوریه تقریبا به صفر رسید.

زیارت و سیاحتدر بازه زمانی کوتاه در سال 1398 و در پی بازگشایی موقت مرز سوریه، رفت‌وآمد مسافران به دو روز در هفته کاهش یافته بود. بنا بر هماهنگی‌های انجام شده بین نماینده سازمان حج و زیارت و مقامات متعدد سوری از جمله وزیر کشور و حمل‌ونقل و بهداشت سوریه، تمهیداتی به عمل آمده تا ظرفیت پذیرش مسافران ایرانی طی چند هفته آینده افزایشی چشمگیر داشته باشد.

تامین امنیت و سلامت زایران از اولویت های اصلی دولت سوریه خواهد بود

افزون بر مسایل امنیتی، یکی از نگرانی‌های مسافران هنگام سفر در سه سال گذشته ابتلا به کرونا و کمک به شیوع آن است؛ اما با افزایش نرخ واکسیناسیون سراسری در چند ماه اخیر و بهبود رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم، سفر امن به سوریه دیگر امری دور از انتظار نیست.

سفر به سوریهملاقات علیرضا رشیدیان و وزیر بهداشت سوریه هم با تمرکز بر موضوع سلامت زایران انجام گرفت. او طی مصاحبه با خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که همکاری مشترک بین وزارت بهداشت ایران و سوریه و با کمک جمعیت حلال‌احمر و ارکان بهداشت و درمان دو کشور با هدف خدمت‌رسانی به زایران با قوت بیش از پیش ادامه خواهد داشت.

او در ادامه گفتگو بر ضرورت همکاری بین شرکت های گردشگری ایران و نهادهای دولتی سوری، از جمله وزارت حمل‌ونقل آن کشور تاکید کرد. طبق توافق به عمل آمده بین ایران و سوریه، آمادگی‌های لازم برای بارگیری پرواز ایران به سوریه در مراحل نهایی خود به سر می برد.

زهیر خزیم، وزیر حمل و نقل سوریه نیز حمایت همه جانبه دولت سوریه برای کمک به اعزام زایران ایرانی را خاطرنشان شده است.

سفر به سوریهسفر به سوریه نیازمند ویزا نیست

یکی از اقدامات مثمر ثمر در زمینه بهبود رفت‌وآمد مسافران بین ایران و سوریه، توافق دو کشور برای ورودوخروج اتباع ایرانی و سوری بدون نیاز به روادید است.

محمد رامی مارتینی، وزیر گردشگری سوریه اعلام کرده اقدامات تکمیلی برای افزایش تعداد سفرهای تفریحی و گردشگری بخشی مهم از اهداف بلند مدت در روابط بین دو کشور است. لازم به گوشزد است که با وجود عدم‌نیاز به روادید برای سفر بین ایران و سوریه، مدت اعتبار مهر حضور در کشور برای هر گردشگران هر دو کشور 90 روز است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.