همه چیز را درباره فرودگاه اسپیخول آمستردام بدانید

داستان هر شهر و کشوری از جاذبه‌های شگفت‌انگیز آن‌جا شروع می‌شود، اما قصه هلند با داستان تمام کشورهای دیگر فرق دارد. داستان هلند، از همان بدو ورود به فرودگاه کلید می‌خورد. البته هر کشوری هم به‌جای هلند میزبان یک فرودگاه صد و چندساله پرتردد و شلوغ بود، ترجیح می‌داد که از همان بدو ورود مسافران به این کشور، آن‌ها را با قصه جذابش غافلگیر کند.

در کل، اگر جاذبه‌های هلند مجذوبتان کرده و یکدل نه صد دل عاشق سفر به آمستردام شده‌اید، با ما همراه باشید تا با اولین نقطه ورودتان به هلند که فرودگاه بین ‌المللی اسپیخول آمستردام (Amsterdam Schiphol Airport) است بیشتر آشنا شوید.

فرودگاه اسپیخول

تاریخچه و سرآغاز فرودگاه بین ‌المللی آمستردام

میدانیم که فرودگاه‌ها را همیشه در نقطه‌ای در خارج شهر می‌سازند. این انتخاب به دو دلیل است. اول اینکه سر و صدا و شلوغی فرودگاه موجب سلب آسایش نشود. دلیل دوم هم این است که، در صورت نیاز به گسترش فرودگاه، فضای کافی در اطراف آن وجود داشته باشد.

هلندی‌ها با این دیدگاه، فرودگاه آمستردام را در منطقه هارلمِرمیر (Haarlemmermeer) و در بستر یک دریاچه پایه گذاشتند.

روایت‌های مختلفی درباره نام‌گذاری این فرودگاه وجود دارند که شنیدنشان خالی از لطف نیست.

داستان نام‌گذاری اسپیخول

محبوب‌ترین داستانی که دراین‌باره وجود دارد از اینجا شروع می‌شود. طوفان‌های شدیدی که دریاچه‌های کم‌عمق را هدف قرار می‌دهند، می‌توانند کشتی‌های زیادی را با خودشان‌همراه کنند. شدت این بادها در اسپیخول قوی‌تر بود. چراکه بادهای شدید اغلب از قسمت جنوب غربی دریاچه شروع می‌شد و اسپیخول درست در شمال شرقی و در نقطه انتهایی مسیر باد قرار داشت.

در زبان انگلیسی، اسپیخول (Schiphol) را اصطلاحا «کشتی جهنم» ترجمه می‌کنند. این ترجمه به کشتی‌هایی برمی‌گردد که ظاهرا در مسیر دریاچه گم شدند، ولی پس از آرام شدن دریاچه و پس گرفتن آن از طوفان، هیچ اثری از کشتی‌های شناور نبود.

البته گفته‌های دیگری هم درباره نام‌گذاری این منطقه وجود دارد. عده‌ای معتقدند که اسپیخول از کلمه « scheepshaal » گرفته‌شده. این کلمه به معنی یک نهر کوچک آب است که، واسطه‌ای برای عبور کشتی‌ها از دریاچه به دریا شده.

هر چه که هست، اسپیخول الان دیگر نه محلی برای تردد کشتی‌های متعدد است و نه جایگاهی برای کشتی‌سازی، بلکه این هواپیماهای مختلف هستند که در آن پهلوگرفته‌اند و مسافران را جابجا می‌کنند.

فرودگاه اسپیخول

نقطه شروع فرودگاه اسپیخول آمستردام

پس از لایروبی دریاچه در اواسط دهه 1800 میلادی، یک دیوار دفاعی محکم در ناحیه اسپیخول ساخته شد که به نام فورت اسپیخول (Fort Schiphol) شناخته می‌شد. همین موضوع بستر این منطقه را برای ساخت یک فرودگاه نظامی آماده کرد. درنهایت، اسپیخول در 16 سپتامبر 1916 به‌عنوان پایگاه هوایی نظامی افتتاح شد.

البته این فرودگاه همیشه کاربرد نظامی نداشت. اولین ترددهای غیرنظامی به این فرودگاه در تاریخ 17 دسامبر 1920 آغاز شد و تا پس از پایان جنگ جهانی اول هم ادامه داشت.

در این زمان فرودگاه هلند در حال گسترش بود که حمله هوایی آلمانی‌ها در 13 دسامبر سال 1943 ضررهای جبران‌ناپذیری به آن وارد کرد.

البته کار فرودگاه آمستردام همین‌جا تمام نشد. پس از ترمیم فرودگاه و در 8 جولای 1945، یک هواپیما داگلاس DC-3 در آن به زمین نشست. همین موضوع سرآغازی شد تا در سال 1949، اسپیخول را به‌عنوان فرودگاه اصلی هلند معرفی کنند.

پس از گذشت چندین سال و انجام تغییرات متعدد، اکنون فرودگاه اسپیخول آمستردام میزبان سفرهای زیادی است و نامش در بین یکی از سه فرودگاه پرتردد اروپا قرارگرفته.

فرودگاه اسپیخول

فرودگاه اسپیخول آمستردام در یک نگاه کلی

 • نام فرودگاه به زبان هلندی: Luchthaven Schiphol
 • موقعیت جغرافیایی فرودگاه: 9 کیلومتری (5.5 مایلی) جنوب غربی آمستردام
 • کد یاتا: AMS
 • کد ایکائو: EHAM
 • فاصله زمانی تا مرکز آمستردام: حدود 20 دقیقه رانندگی از فرودگاه
 • تعداد باندهای فرود: شش عدد
 • مساحت کلی فرودگاه: 2787 هکتار
 • ارتفاع از سطح دریا: حدود 3.4 متر یا (11 فوت) پایین‌تر از سطح دریا
 • تعداد مسافران جابجا شده تا سال 2018: بیشتر از 71 میلیون نفر
 • تعداد پروازهای انجام­شده تا سال 2018: بیشتر از 499 هزار پرواز
 • میزان بار جابجا شده تا سال 2019: بیشتر از 1.7 میلیون تن
 • تعداد ترمینال‌ها: یک ترمینال با سه بخش
 • تعداد گیت‌های فرودگاه: 165 عدد

فرودگاه اسپیخول

ترمینال‌ های فرودگاه اسپیخول آمستردام

اولین قسمتی که می‌خواهیم درباره فرودگاه هلند به آن بپردازیم، ترمینال‌های آن است.

ترمینال‌های اصلی فرودگاه هلند

فرودگاه بین ‌المللی آمستردام فقط یک ترمینال اصلی دارد. ترمینال اصلی فرودگاه به سه بخش تقسیم‌شده، و این پل‌های بین بخش‌های مختلف هستند که دسترسی مسافران به نقاط مختلف را ممکن می‌کنند.

جالب است بدانید که، باوجوداین پیوستگی بخش‌های مختلف ترمینال، کنترل مرزی نواحی شینگن و غیر شینگن از هم جداشده است.

این فرودگاه 165 گیت دارد که در سه سالن مجزا واقع‌شده‌اند. وقتش رسید که، برویم و ببینیم که در هر یک از سالن‌های فرودگاه هلند چه خبر است.

فرودگاه اسپیخول

سالن شماره یک

سالن شماره یک شامل راهروهای ارتباطی B و C است. هر دوی این راهروها به مناطق شینگن اختصاص دارند. راهرو B و راهرو C به ترتیب شامل 14 گیت و 21 گیت هستند. جالب است بدانید که شاهراه ارتباطی بین سالن شماره یک و سالن شماره دو، راهرو D است.

سالن شماره دو

سالن شماره دو ترمینال از دو بخش D و E تشکیل‌شده است. بخش D بزرگ‌ترین راهرو (Pier) ترمینال است و به دوطبقه تقسیم‌شده. طبقه بالایی بخش D برای پروازهای شینگن در نظر گرفته‌شده و طبقه پایینی آن مختص پروازهای غیر شینگن است.

گیت‌های مربوط به ناحیه غیر شینگن این بخش از 1-D تا 57-D نام‌گذاری شده‌اند و شماره گیت‌های قسمت شینگن از 59 -D شروع می‌شود.

بخش E ترمینال هم کلا برای پروازهای غیر شینگن در نظر گرفته‌شده و 14 گیت دارد. از شرکت‌های هواپیمایی که از این گیت استفاده می‌کنند می‌توان به ایرلاین­های دلتا (Delta Air Lines)، کی ال ام (KLM)، شرکت‌های هواپیمایی چین و جنوب چین و شرکت‌های هواپیمایی خاورمیانه ازجمله ایران ایر و ایرلاین اتحاد اشاره کرد.

فرودگاه اسپیخول

سالن شماره سه

سالن شماره سه ترمینال از سه بخش F، G و H / M تشکیل‌شده. بخش F هشت گیت دارد و به‌طورمعمول، به ایرلاین های اسکای تیم (SkyTeam)، چین و جنوب چین، کنیا (Kenya) و کی ال ام (KLM) سرویس می‌دهد. با نگاه کردن به پروازهای این بخش متوجه می‌شوید که بخش F هم برای پروازهای غیر شینگن در نظر گرفته‌شده.

جالب است بدانید که قسمت G ترمینال هم باوجود 13 گیت به پروازهای غیر شینگن اختصاص داده­شده.

درنهایت، نوبت به بخش H و M ترمینال می‌رسد. این دو بخش دارای هفت دروازه مشترک هستند و برای پروازهای ارزان در نظر گرفته‌شده‌اند. بخش H صرفا برای پروازهای غیر شینگن است و بخش M پروازهای مربوط به نواحی شینگن را ارائه می‌کند.

راستی…

جالب است بدانید که، گیت‌های G9، E18 و E22 مسئول سرویس‌دهی روزانه به ایرباس A380 ایرلاین های امارات متحده و جنوب چین هستند.

فرودگاه اسپیخول

ترمینال هوانوردی فرودگاه اسپیخول

ترمینال هوانوردی فرودگاه آمستردام در سال 2011 و در ضلع شمال شرقی آن افتتاح شد. این ترمینال به‌عنوان کی ال ام جت سنتر (KLM Jet Center) عمل می‌کند.

مساحت درونی ساختمان جدید حدود 6,000 مترمربع است. حدود 1000 مترمربع از این فضا برای ترمینال و سالن‌های انتظار در نظر گرفته و 4000 هزار متر از آن، به فضای اداری تخصیص داده‌شده است. فضای پارکینگی که برای این ساختمان جدید در نظر گرفته‌اند هم، حدود 1000 مترمربع مساحت دارد.

راه‌های دسترسی فرودگاه هلند به مرکز شهر

همه مسافران می‌دانند که فرودگاه تنها یک اقامتگاه موقتی است. پس از رسیدن به فرودگاه هلند، یا باید عازم کشور دیگری شوید، یا اینکه با یک وسیله نقلیه خودتان را به داخل شهر برسانید.

در ادامه راه‌های دسترسی از فرودگاه اسپیخول آمستردام به مرکز شهر را برایتان آورده‌ایم.

1. تاکسی‌های فرودگاه هلند

تاکسی گرفتن همیشه راحت‌ترین و سرراست‌ترین راه برای رفتن از فرودگاه به داخل شهر است. البته که این موضوع درباره دسترسی از فرودگاه آمستردام به مرکز شهر هم صدق می‌کند.

می‌توانید موقع رسیدن به فرودگاه دنبال تاکسی بروید یا اینکه، تاکسی‌های فرودگاه را قبل از رسیدنتان از طریق وب‌سایت رسمی فرودگاه رزرو کنید. البته یادتان باشد که رزرو آنلاین تاکسی، مانع از هدر رفتن زمانتان می‌شود.

به‌عنوان آخرین نکته، باید بدانید که تاکسی همیشه گران‌ترین وسیله حمل‌ونقل عمومی است. بنابراین، اگر هدفتان صرفه‌جویی در هزینه ‌های سفر به هلند است، بهتر است دنبال وسایل حمل‌ونقل عمومی باشید.

فرودگاه اسپیخول

2. اتوبوس‌های عمومی

برای جابجایی بین شهرهای مختلف هند و رفتن از فرودگاه تا مرکز شهر، می‌توانید از اتوبوس‌های عمومی هم استفاده کنید. این اتوبوس‌ها درست جلوی سکوی A7 و در سالن ورودی دو قرار دارند.

3. قطار

یک قطار مستقیم بین فرودگاه آمستردام تا مرکز شهر در نظر گرفته‌شده. می‌توانید از این طریق خودتان را از فرودگاه هلند به مرکز شهر برسانید.

البته کسانی که نمی‌خواهند به مرکز شهر بروند هم می‌توانند از قطار فرودگاه استفاده کنند. قطار مستقیمی به شهرهای دیگر هلند ازجمله روتردام، لاهه (دن هاگ) و ولیسینگن هم وجود دارد.

ایستگاه قطار درست در زیر اسپیخول پلازا (Schiphol Plaza) و در سالن مرکزی ترمینال واقع‌شده است.

فرودگاه اسپیخول

امکانات فرودگاه آمستردام

به نظرتان فرودگاه تنها خانه‌ای برای سکونت هواپیما است و نیازی به امکان رفاهی ندارد، یا اینکه وجود امکانات رفاهی متعدد در فرودگاه‌های بین ‌المللی ضروری است.

شاید عده‌ای فقط مسافر باشند و چندساعتی بیشتر در فرودگاه معطل نشوند؛ اما کسانی که ویزای ترانزیت دارند، امکانات فرودگاه برایشان حکم برگِ برنده را دارد. برگ ِبرنده‌ای که نمی‌گذارد زمان آن‌ها به هدر برود و نیازهایشان را برآورده می‌کند.

در ادامه به امکاناتی که در فرودگاه آمستردام برای مسافران در نظر گرفته‌شده پرداخته‌ایم.

خدمات مربوط به تجار و مدیران کسب‌وکارها

نقطه تجاری فرودگاه

سالن انتظار مخصوصی برای مدیران کسب‌وکارها در فرودگاه هلند در نظر گرفته‌شده. این سالن در ورودی شماره دو قرار دارد و بین ساعت‌های 9 صبح تا 2 بعدازظهر باز است. در این سالن، می‌توانید منتظر ملاقات همکاران تجاری‌تان یا رانندگان آن‌ها باشید.

اتاق کنفرانس

قرار است کنفرانسی کوتاه در هلند برگزار کنید و سپس عازم کشور دیگر شوید، نگران چندوچون برگزاری آن نباشید. چراکه فرودگاه آمستردام مجهز به اتاق کنفرانس است. جالب است بدانید که هر چیزی که برای برگزاری یک کنفرانس تمام‌عیار لازم است، در این اتاق‌ها وجود دارد.

اتاق‌های کنفرانس در سالن عزیمت شماره یک و در طبقه سوم قرار دارند. یادتان باشد که این اتاق‌ها تنها بین روزهای دوشنبه تا جمعه و از ساعت 8 صبح تا 5 بعدازظهر قابل‌استفاده هستند.

فرودگاه اسپیخول

ایستگاه‌های کاری (Work Stations)

نگران تلنبار شدن کارهایتان روی‌هم هستید و برای رسیدن به خانه و سروسامان دادن به آن‌ها لحظه‌شماری می‌کنید. نظرتان درباره کار کردن در فرودگاه چیست؟ فرودگاه آمستردام در تمام سالن‌های عزیمت و راهروهای C و D دارای میزهای کار و پریز برق است. باوجوداین امکانات، می‌توانید کارهای عقب‌افتاده‌ای که دارید را در ساعت‌های انتظار در فرودگاه به سرانجام برسانید.

سرویس و خدمات مربوط به بار مسافران

محل نگهداری چمدان‌ها

نمی‌خواهید چمدان سنگینتان را دائم در سفر هلند دنبالتان بکشید، بهترین راه برایتان استفاده از انبار چمدان فرودگاه است. در انبارهای بیرونی فرودگاه می‌توانید چمدان را برای هفت روز نگهداری کنید.

البته برای نگهداری طولانی‌تر، سالن‌های یک، دو و سه فرودگاه آمستردام مناسب‌تر هستند. در این سالن‌ها، چمدان را می‌توان تا 30 روز هم نگه داشت.

هزینه‌ای که برای نگهداری چمدان در نظر گرفته‌شده، بین شش تا 12 یورو برای هر 24 ساعت است. با توجه به‌اندازه چمدان و میزان بار، هزینه نگهداری از آن ‌هم تغییر می‌کند.

فرودگاه اسپیخول

اجاره کمد لباس

می‌خواهید ورزش کنید یا دوش بگیرید و لباس‌هایتان روی دستتان مانده! پیشنهاد می‌کنیم به انباری که بین ورودی یک و دو قرار دارد مراجعه کنید. در این مکان، می‌توانید یک کمد لباس را با قیمت 2.5 یورو اجاره کنید. این انبار، 24 ساعته باز است و در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

بسته‌بندی بارها

برای بسته‌بندی بارهایتان در فرودگاه هلند، باید به سالن عزیمت شماره سه نزدیک درب C (بین ساعت‌های 4:15 دقیقه صبح تا 8 شب) و راهروی نزدیک سالن عزیمت شماره دو (از 5 صبح تا 10 شب) مراجعه کنید. هزینه‌ای که برای بسته‌بندی در نظر گرفته‌شده، 12 یورو و بیشتر به ازای هر بسته است.

خدمات خانوادگی فرودگاه

امکانات مراقبت از نوزادان

اگر نوزاد همراهتان است و می‌خواهید کارهای مربوط به او را در فرودگاه انجام دهید، باید به مکانی که بین سالن‌های عزیمت دو و سه قرار دارد مراجعه کنید. در این مکان هفت کابین مجزا برای شیر دادن به نوزاد، شستشوی وی و عوض کردن لباس‌هایش در نظر گرفته‌شده.

یادتان باشد که این خدمات فقط از ساعت 6 صبح تا 10 شب ارائه می‌شوند.

فرودگاه اسپیخول

 مناطق بازی کودکان

ساعت‌های انتظار در فرودگاه آمستردام برای بچه‌ها سخت‌تر است. به همین منظور، مکانی برای تفریح کودکان در فرودگاه در نظر گرفته‌شده تا سرگرم شوند.

 موزه علوم NEMO

چه چیزی برای بچه‌ها سرگرم‌کننده‌تر از سروکله زدن با تکنولوژی و علم وجود دارد! در موزه علوم NEMO فرودگاه هلند، یک ایستگاه تعاملی برای یادگیری تکنولوژی و علوم در نظر گرفته‌شده. این موزه 24 ساعته باز است و هرزمانی از روز، می‌توانید فرزندتان را به آنجا ببرید.

فرودگاه اسپیخول

امکانات تفریحی فرودگاه

خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های متنوع

در فرودگاه آمستردام رستوران‌ها و کافه‌های متنوعی به چشم می‌خورد که بعضی از آن‌ها، به‌صورت 24 ساعته باز هستند. قبل از شروع سفر می‌توانید غذای دلخواهتان را در فرودگاه بخورید تا در طول سفر احساس ضعف نداشته باشید.

البته کسانی هم که به فرودگاه می‌رسند، خیالشان از بابت دسترسی به انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها راحت است. کافه‌ها و رستوران‌های فرودگاه هلند به‌اندازه‌ای متنوع هستند که، هر مسافری با هر سلیقه‌ای را راضی نگه می‌دارند.

برای پیدا کردن نوشیدنی و غذا، پیشنهاد می‌کنیم سری به سالن ورودی شماره یک و دو بزنید. البته در سالن شماره یک، سالن شماره دو و سالن شماره سه مخصوصا در راهروی E و D هم رستوران‌ها و کافه‌های هیجان‌انگیزی دیده می‌شوند.

ازجمله رستوران‌ها و کافه‌های این محل می‌توان به استارباکس، کافه پارک و ساندویچ بار مدیترانه‌ای اشاره کرد.

فرودگاه اسپیخول

خرید کردن و گشت زنی

خرید کردن بخش مهمی از یک سفر گردشگری است؛ اما بعضی از مسافران وقت کافی برای خرید سوغاتی ‌های هلند و گشت زنی در بازارهای آن را ندارد. همین موضوع باعث می‌شود که، آرزوی دیدن مراکز خرید هلند به دلشان بماند.

فرودگاه آمستردام می‌تواند، تا حدودی رویای خرید در این کشور را برایتان برآورده کند. اگر فروشگاه‌های متفاوت فرودگاه اسپیخول آمستردام را زیر و رو کنید، شک نداشته باشید که وسایل موردعلاقه‌تان را با قیمت مناسب پیدا خواهید کرد.

امکانات ویژه فرودگاه

امکانات مناسب برای معلولان

معلولان زیادی فرودگاه بین ‌المللی هلند را برای سفرهایشان انتخاب می‌کنند. علت این انتخاب مشخص است! امکاناتی که درون این فرودگاه برای معلولان ارائه‌شده، نیازهای آن‌ها را به‌خوبی برآورده می‌کند. ازجمله این امکانات می‌توان به درب‌های اتوماتیک، سرویس‌های بهداشتی مخصوص معلولان، ویلچر و خودروهای مخصوص اجاره­ای اشاره کرد.

امکانات فرهنگی فرودگاه

کتابخانه و کتاب‌خوانی

کتاب خواندن یکی از بهترین روش‌ها برای گذراندن زمان در فرودگاه است. به همین منظور، کتابخانه بزرگی تابستان سال 2010 در فرودگاه هلند افتتاح‌شده است. این کتابخانه بیشتر از 1200 جلد کتاب دارد. این کتاب‌ها متعلق به نویسندگان هلندی هستند و به 29 زبان دیگر ترجمه‌شده‌اند.

می‌توانید کتاب‌های چاپی این کتابخانه را برای خواندن انتخاب کنید. البته کتاب‌های الکترونیکی هم در فرودگاه هلند ارائه‌شده‌اند، تا مسافران بتوانند با کمک لپ‌تاپ یا گوشی همراهشان ‌هم مطالعه کنند.

جالب است بدانید که برای مطالعه این کتاب‌ها، نیازی نیست هزینه‌ای پرداخت کنید.

فرودگاه اسپیخول

دیگر امکانات فرودگاه بین ‌المللی آمستردام

 • فوریت‌های پزشکی 24 ساعته
 • داروخانه 24 ساعته
 • کلینیک مسافرتی (برای تزریق واکسن، مشاوره پزشکی و…)
 • امکان شارژ تلفن همراه و لپ‌تاپ
 • دستگاه‌های خودپرداز و دستگاه بیت کوین
 • ارائه خدمات بانکی و تبادل ارز
 • سالن ورزش و تناسب‌اندام
 • صندلی ماساژ
 • صندلی‌های مخصوص خواب و استراحت
 • دوش گرفتن و حمام کردن
 • اتاق‌های مخصوص سیگار
 • وایفای رایگان
 • خرید سیم‌کارت
 • پارکینگ خودرو
 • اتاقی برای عبادت و راز و نیاز با معبود

همان‌طور که دیدید، امکانات فرودگاه بین ‌المللی اسپیخول، دست‌کمی از یک شهر کامل ندارد. بااین‌وجود، اگر مجبور هستید که ساعت‌ها در سالن ترانزیت فرودگاه آمستردام بمانید، به‌اندازه‌ای سرگرمی در فرودگاه هست که ساعت‌ها شما را مشغول نگه دارد.

فرودگاه اسپیخول

خوشمزه‌ترین شکلات‌های جهان را می‌دانید در کدام کشورهاست؟

هتل‌های نزدیک فرودگاه بین ‌المللی هلند

پیدا کردن هتل‌های نزدیک فرودگاه دغدغه مسافران زیادی است. به همین منظور، در ادامه چند هتل که نزدیک فرودگاه بین المللی اسپیخول قرار دارند را معرفی کرده‌ایم.

 • هتل هیلتون آمستردام (Hilton Hotel)
 • هتل شرایتون آمستردام (Sheraton Hotel)
 • هتل سیتیزن ام آمستردام (citizenM hotel)

فرودگاه اسپیخول

 و در انتها…

در این مقاله به تمام امکانات فرودگاه آمستردام اشاره کردیم، تا موقع حضور در این فرودگاه بتوانید از وقتتان نهایت استفاده را بکنید. اینکه چه اندازه بتوانید به گوشه و کنار فرودگاه سرک بکشید و در آنجا وقت بگذرانید، بستگی به ساعت‌هایی دارد که در فرودگاه بین ‌المللی آمستردام سپری می‌کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.