طرح پاک‌سازی سواحل کیش با مشارکت گسترده کیشوندان اجرا شد

اجرای طرح پاکسازی کیش با همکاری کیشوندان

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، از روحیه بالا و مشارکت‌ گسترده‌ مردم جزیره کیش در اجرای طرح پاکسازی سواحل این جزیره قدردانی کرد و آن را نشان از ایثار و فداکاری افراد در حفظ محیط زیست دانست.

به گزارش مجله گردشگری علی بابا و به نقل از ایلنا؛ محمدرضا لواسانی در روز جمعه 26 آذر میان عموم مردم جزیره کیش برای اجرای طرح پاکسازی سواحل این منطقه حضور پیدا کرد و این کار را اجر دنیوی و اخروی دانست. او گفت: زیبایی و پاکیزگی جزیره کیش به دلیل سطح فرهنگ و روحیه بالا و مشارکت ساکنان این جزیره است، اما برخی تصور می‌کنند این کار از عوامل حاکمیتی و مسائل اقتصادی سرچشمه گرفته است.

لواسانی عنوان کرد که تحقق اقتصاد چرخشی در حوزه «پسماند و بازیافت» جزیره کیش، تلاشی برای  ارتقاء و حفظ محیط زیست است. او ارائه نتایج و توصیه‌های علمی را که در نشستی با استارت‌آپ‌های محیط زیست به دست آمد، درخواست کرد.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون در این زمینه کار مطالعاتی قطعی انجام نشده و نیاز است موضوع در دستور کار قرار گیرد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش به این مطلب اشاره کرد که موفقیت سازمان‌های دولتی در اجرای این مسئولیت و تحقیق و نظارت بر آن ممکن نیست و افزود باید نهادهای مردمی و فعالان این حوزه که برای پاکسازی سواحل کیش فعالیت و مشارکت دارند، در راستای حفظ و ارتقا محیط زیست، گام‌های موثری بردارند.

پاکسازی کیش
عکس از: سایت ایلنا

لواسانی در ادامه سخنان خود بیان کرد که با مدیران‌عامل بازیافت چند کلان‌شهر مذاکره‌ای انجام شده و به‌زودی از متخصصان و مطالعات و تجربیات آنها در حوزه بازیافت در کیش استفاده خواهیم کرد.

او همچنین با اشاره به لزوم اهمیت اجرای طرح جامع کیش، تاکید کرد ساخت‌وسازها از نظر کارشناسی محاسبه شده‌ و سعی بر این است که در طرح جامع با تخلف مقابله کنیم.

لواسانی بیان کرد در حوزه‌ گردشگری به تهیه‌ زیرساخت‌های مناسب نیاز است و باید به برنامه‌ریزی‌های لازم برای مدیریت افزایش تردد گردشگر، متناسب با جمعیت جزیره توجه داشته باشیم. همچنین افزود با وجود برخورداری هتل‌های جزیره از تعداد 14 هزار تخت، این میزان برای جزیره کیش بسیار کم است.

لواسانی در پایان سخنان خود اظهار داشت در صورت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام هتل‌داری، ظرفیت مورد نیاز در این حوزه، برای جزیره کیش به حد نصاب خواهد رسید.

حسین شیرازی‌منش، فعال اجتماعی و رئیس هیئت ورزش‌های همگانی کیش به کاهش بعضی ار فعالیت‌ها به دلیل شیوع بیماری کرونا اشاره کرد و گفت با توجه به مدیریت و کنترل ویروس کرونا، رونق دوباره به جزیره کیش برگشته است. به همین دلیل به کمک تشکل‌ها و نهادهای مردمی، تصمیم بر اجرای طرح پاکسازی سواحل کیش در ده نقطه از جزیره، گرفته شد.

پاکسازی کیش
عکس از: سایت ایلنا

شیرازی منش در اختتامیه طرح پاکسازی جزیره کیش، از یک هزار  پاکبانان، محیط‌بانان و رانندگان حمل‌ونقل تجلیل به عمل آورد. همچنین هدایایی به ارزش 500 میلیون تومان که از سوی فعالان بخش خصوصی جزیره کیش، سازمان منطقه آزاد، شرکت فرودگاه و بنادر و عمران، آب و خدمات تامین شده بود، به آنها اهدا کرد.

همان‌طور که گفته شد، طرح پاکسازی سواحل کیش با همکاری طبیعت دوستان و فعالان محیط زیست برگزار شد. هدف از اجرای این طرح ترویج اعتلای فرهنگ حفظ محیط زیست و جلب مشارکت گردشگران و ساکنان در بهداشت و پاکیزگی سواحل زیبای این جزیره بود.

حدفاصل مسجد ماشه تا مسجد حضرت امیر(ع)، مسیر ساحلی مجموعه فرهنگی آوای خلیج فارس تا اسکله تفریحی، پارک نیلوفر، روستای باغو، پارک سیمرغ، ایستگاه تله‌کابین تا سواحل میکا، سواحل اطراف هتل ترنج تا کلبه هور، مارینا، پارک ساحلی مرجان و کاخ کیش‌الیت، مکان‌هایی بودند که در این طرح پاکسازی شدند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.