پارک نهج البلاغه تهران؛ احیای دره فرحزاد پایتخت

معرفی پارک نهج البلاغه تهران با همه جاذبه‌ها

اولین باری که اسم بوستان نهج البلاغه تهران را شنیدم، انتظار پارکی به این وسعت را نداشتم و بیشتر منتظر دیدن یک فضای ساده و کوچک بودم. اما بعد از سر زدن به این بوستان، ترجیح دادم از لفظ «پارک نهج البلاغه» استفاده کنم و به قولی در حقش کم‌لطفی نکنم.

پارک نهج البلاغه تهران از آن چیزی که فکر می‌کنید بزرگ‌تر و باصفاتر است. در کل از آن پارک‌های تهران است که همیشه مثل یک گزینه ثابت گوشه ذهنتان می‌ماند و هر از چند گاهی هوس وقت‌گذرانی در آن به سراغتان می‌آید.

به همین خاطر قصد دارم در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا، از گوشه‌وکنار این پارک برایتان بگویم و باهم گشتی در آن بزنیم.

حاشیه اتوبان همت، بین اتوبان یادگار امام و اتوبان اشرفی اصفهانی.

فضای مناسب برای پیک‌نیک، پل معلق، مسیرهای دوچرخه‌سواری، سینما 6 بعدی، سینما گیم 7 بعدی، قایق پرشی، بانجی جامپینگ، راپل، سوئینگ، شهربازی بیلینو و…

از غرب تهران: از طریق اتوبان اشرفی اصفهانی، بلوار همیلا
از شرق تهران: اتوبان یادگار امام، بلوار ایوانک
از جنوب تهران: اتوبان همت، خروجی اشرفی اصفهانی یا یادگار امام
از شمال تهران: اتوبان هاشمی رفسنجانی (نیایش سابق)، خروجی اشرفی اصفهانی یا یادگار امام

معرفی پارک نهج البلاغه

یکی از مهم‌ترین موضوعات در ساخت پارک‌ها، انتخاب مکان صحیح و کارشناسی‌شده برای آن‌ها است. خوشبختانه پارک نهج البلاغه از پارک‌های اصولی‌سازی است که در 4 فاز طراحی شده. فاز اول، دوم و سوم آن به ترتیب در سال‌های 1388، 1392 و 1395 در دره فرحزاد تهران افتتاح شدند که به بزرگراه‌های اشرفی اصفهانی، همت، حکیم، هاشمی رفسنجانی (نیایش سابق) و یادگار امام راه دارد. البته ناگفته نماند که فاز 3 پارک نهج البلاغه هنوز تکمیل نشده و افتتاحش بیشتر حالت تشریفاتی داشته است.

موقعیت جغرافیایی خاص پارک نهج البلاغه (قرار گرفتن در دره فرحزاد)، موقعیت خوبی برای ساخت یک پارک با معماری متفاوت، فراهم کرده است. پارک نهج البلاغه یک پارک طبقه‌ای با شیب حدود 35 – 10 درجه است که اگر در نقاط بالایی پارک بایستید، در یک نگاه می‌توانید تا عمق دره را با چشمتان دنبال کنید.

معرفی پارک نهج البلاغهساخت یک فاز دیگر این پارک ادامه دارد و با تکمیل آن، پارک نهج البلاغه به یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ایران تبدیل خواهد شد. البته که درحال‌حاضر هم از وسیع‌‌ترین پارک‌های پایتخت (35 هکتار) است و در تمام طول سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

نزدیکی و اتصال پارک نهج البلاغه به بوستان پردیسان به‌وسیله پل معلق، باعث جان تازه گرفتن قسمت‌های خلوت و حاشیه‌ای این دو پارک شده و تنوع و گستردگی به هردو بخشیده است.

دیدنی های پارک نهج البلاغه

در این قسمت می‌خواهم از دیدنی های پارک نهج البلاغه برایتان بگویم، اما راستش را بخواهید پارک نهج البلاغه بیشتر از آن که تنوع در مکان داشته باشد، فضای دل‌باز و تفریحات جالب‌توجه دارد. با این حال به دو قسمت پارک که ارزش تفکیک دارد، اشاره می‌کنم و بعد به سراغ تفریحات هیجان‌انگیزش می‌روم.

پل معلق پارک نهج البلاغه

اگر پایتخت‌نشین هستید و پیاده‌روی روی پل معلق مشگین شهر را تجربه کرده‌اید یا دلتان می‌خواهد تجربه کنید، پل معلق پارک نهج البلاغه می‌تواند این تجربه خوشایند را در تهران برایتان رقم بزند؛ آن هم با پرداخت هزینه‌ای نسبتا کم (15 هزار تومان-تابستان 1400) و بدون نیاز به طی مسافتی طولانی.

پل معلق پارک نهج البلاغه واقعا دیدنی است؛ هم به‌عنوان یک سازه مدرن، هم برای تماشای پارک از زاویه‌ای متفاوت. ارتفاعش هم 65 متر است و نه آن‌قدر بلند است که دست و دلتان بلرزد و عطایش را به لقایش ببخشید، نه آن‌قدر کم‌ارتفاع است که برایتان خالی از هیجان باشد. بعد از 285 متر پیاده‌روی بر فراز پل معلق پارک نهج البلاغه که به پل آسمان هم معروف است، به پارک پردیسان می‌رسید و فرصت گشت زدن در این پارک هم پیدا می‌کنید.

پل معلق پارک نهج البلاغهپل آسمان، برخلاف خودِ پارک که 24 ساعته باز است، صرفا در ساعات و روزهای خاصی امکان بازدید دارد، ولی متاسفانه هر سایت و مرجعی زمان متفاوتی را اعلام کرده و راهنمایی‌ها بیشتر باعث گیج شدن شده‌اند!

من که به نتیجه درستی نرسیدم، اگر شما از زمان دقیقش اطلاع دارید، خیلی خوب می‌شود که برایمان کامنت بگذارید.

راستی تا یادم نرفته، پل معلق در فاز 2 پارک نهج البلاغه است.

یادمان شهدای نهج البلاغه

یکی از بخش‌های پارک نهج البلاغه که حال و هوای متفاوتی نسبت به سایر قسمت‌ها دارد، یادمان 3 شهید گم‌نامی است که در مهرماه سال 1389، در این قسمت از پارک به خاک سپرده شده‌اند.

یادمان شهدای نهج البلاغهجدا از مراسم‌هایی که در ایام مذهبی برگزار می‌شود، این یادمان خلوتگه بسیاری از افراد است و حال و هوای آرام و خوشی دارد.

تفریحات پارک نهج البلاغه

خب، نوبتی هم که باشد، نوبت گفتن از تفریحات پارک نهج البلاغه است. قطعا یکی از بهترین ویژگی‌های بوستان نهج البلاغه این است که برای همه گردشگران نسخه ثابتی نمی‌پیچد و دستتان را برای انتخاب باز می‌گذارد. تفریحات این پارک متنوع و متعدد هستند و هرکسی می‌تواند با توجه به علایق و روحیاتش، در بوستان نهج البلاغه وقت بگذراند.

پارکی که هم بلد است یک خلوتِ آرام و سبز باشد، هم می‌تواند حسابی سرحالتان بیاورد و هیجان را جایگزین سکوت کند.

1- شهربازی بیلینو

اگر دست من بود، قطعا اسم بهتری برای این قسمت انتخاب می‌کردم و اسم رایج و معمول شهربازی را برایش نمی‌گذاشتم. دلیلش هم این است که در شهربازی بیلینو فاز 1 پارک نهج البلاغه، قرار است خیلی بیشتر از یک شهربازی پرشده از بازی‌های کامپیوتری و وسایل بازی تکراری، بهتان خوش بگذرد!

شهربازی بیلینوبیلینو یک زمین ساخت‌وساز تمام‌عیار است که ماشین‌ها و دستگاه‌های حقیقی، در نمونه‌های کوچک مشغول به کار هستند. جرثقیل، لودر، کلایمکس، بیل مکانیکی و چندین وسیله دیگر که حتی اسمشان هم هیجان‌انگیز است!

خوبی شهربازی بیلینو این است که کودکان بیشتر از آن که خود را مشغول بازی بدانند، احساس یک تجربه واقعی از نشستن پشت این ماشین‌ها را دارند و جنس لذتشان با بازی‌های دیگر فرق می‌کند. بعید نیست صدای شما هم از دیدن این بازی‌ها دربیاید و به بغل دستی‌تان بگویید: چرا زمان ما از این چیزها نبود؟! اگرچه هیچ محدودیت سنی برای استفاده از این ماشین‌آلات وجود ندارد و ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.

2- بانجی جامپینگ

یادم است یک‌بار که به پارک نهج البلاغه رفته بودم، با شنیدن یک جیغ بلند و هیاهوی بعدش یهو به خودم آدم و شروع کردم سر به این‌‌سو و آن‌سو چرخاندن که چشمم روی پل معلق ایستاد و تازه فهمیدم جیغی که شنیدم از سر هیجان بوده و برخلاف انتظارم حسابی دارد به کسی که صدایش را شنیدم، خوش می‌گذرد!

واقعا حیف می‌شد اگر با وجود یک پل معلق 65 متری در پارک نهج البلاغه، خبری از بانجی جامپینگ نبود. بانجی جامپینگ، راپل و سوئینگ از آن پیشنهادهایی هستند که دوست‌داران هیجان را به پارک نهج البلاغه می‌کشاند و حسابی سرذوقشان می‌آورد.

بانجی جامپینگنمی‌دانم شما انتظار دارید هزینه این تفریحات چقدر باشد، اما من یکم از شنیدنش جا خوردم:

 • سوئینگ: 300 هزار تومان
 • بانجی جامپینگ: 280 هزار تومان
 • راپل: 70 هزار تومان

خلاصه که مطمئنا تماشایش هم لذت‌ خاص خودش را دارد و لزومی نیست که همه را امتحان کنیم!

3- زمین اسکیت

زمین اسکیت پارک نهج البلاغه بیشتر از آن که به زمینش معروف باشد، به کسانی که به آنجا می‌روند و زنده و پرشور نگهش می‌دارند، شهرت دارد. نوجوانان و جوانانی که با اسکیت، دوچرخه و اسکیت‌بُردهای خود زمین که هیچ، دیوارهای آنجا را هم بالا و پایین می‌روند و هر رهگذری را میخ‌کوب حرکاتشان می‌کنند.

زمین اسکیتاگر شما هم به این سبک از تفریحات علاقه‌دارید، حتما سری به پارک نهج البلاغه بزنید و هم از زمینی مناسبی که دارد استفاده کنید، هم با کسانی که در این فعالیت‌ها مشتاق و ماهر هستند، آشنا شوید.

4- جاده‌های تندرستی و پیاده‌روی

پارک نهج البلاغه بی‌بر و برگرد (ناخوانا می‌شد با نیم‌فاصله) یکی از بهترین پارک‌های تهران برای پیاده‌روی است. فضای سرسبز و وسیع آن کنار آب‌وهوا و امکانات خوبی که مهیا کرده است، پتانسیل این را دارد که به پاتوق دائمی شما تبدیل شود.

جاده‌های تندرستی و پیاده‌روی پارک نهج البلاغهطراحی مسیرهای مخصوص پیاده‌روی در پارک نهج البلاغه هم بی‌تاثیر نیست. دیدن تراست‌های خط‌کشی شده و افرادی که با جدیت در حال پیاده‌روی هستند، حس خوبی به قدم زدن‌های‌تان می‌دهد و لذتش را دوچندان می‌کند.

نیمکت‌های که کنار مسیرهای پیاده‌روی قرار داده شده است، استراحتگاه‌های خوبی‌ هستند که فرصت تماشای آدمای دیگر را هم فراهم می‌کنند. البته این به شرطی حُسن به حساب می‌آید که شما هم مثل من از نگاه کردن به رهگذرها لذت ببرید و در دلتان حدس بزنید که هرکدام به چه چیزی فکر می‌کنند!

5- سینما 6 بعدی و سینما گیم 7 بعدی

اول از همه بگویم که این دو سینما، دو فضای مجزا با سرگرمی‌های متفاوتند. سینما 6 بعدی در واقع یک سینما نمایش‌دهنده فیلم 3 بعدی است که تکان خوردن صندلی‌ها و اضافه شدن افکت‌های محیطی خاص را بُعدهای بعدی‌اش حساب کرده‌اند.

در سینما گیم 7 بُعدی هم قرار است به صورت گروهی به جنگ در چند سناریو مختلف مشغول شوید و یک بازی گروهی جذاب را تجربه کنید. البته هیجانش از چیزی که در عکس می‌بینید بیشتر و واقعی‌تر است!

سینما 6 بعدی و سینما گیم 7 بعدیاگر با برنامه‌ریزی قبلی به پارک نهج البلاغه می‌روید و قصد سر زدن به این دو سینما را دارید، حتما سایت‌های تخفیفی را هم چک کنید. در غالب مواقع بلیط‌ این تفریحات با قیمتی ارزان‌تر برای فروش گذاشته شده‌اند.

6- میز پینگ‌پنگ

میز پینگ‌پنگ از آن چیزهایی است که هم ارزش گفتن دارد، هم خودش به تنهایی یک تفریح به حساب نمی‌آید. شاید بهتر است به چشم یک امکانات خوب به آن نگاه کنیم و اگر اهل این ورزش هستیم، روی پارک نهج البلاغه حساب کنیم.

7- دوچرخه سواری

با توجه به پرطرفدار بودن از دوچرخه سواری در پارک نهج البلاغه، حقش بود زودتر از دوچرخه سواری در پارک نهج البلاغه می‌گفتم. بدون‌شک دوچرخه سواری در پارک نهج البلاغه یکی از بهترین تفریحاتی است که می‌توانید تجربه کنید. خیالتان هم راحت باشد؛ اگر خودتان دوچرخه ندارید، یک دوچرخه از داخل پارک کرایه کنید و سَروتَه پارک را هم بیاورید!

دوچرخه سواریدوچرخه سواری در فاز 2 پارک نهج البلاغه که مسیری 9 کیلومتری دارد، طرفدار بیشتر به نسبت فاز 1 که بخش کوچک‌تری را به دوچرخه‌سواری اختصاص داده است، دارد. فراز و فرود مسیر دوچرخه‌سواری استاندارد است و حتی کودکان و تازه‌کارها هم از پسش برمی‌آیند. اما اگر به دنبال هیجان بیشتری هستید، باید از مسیر مخصوص پیاده‌روی خارج شوید و با مراقبت از رهگذران، در قسمت‌های دیگر پارک گشتی بزنید. البته توصیه می‌کنم مکان‌های کم‌تردد را انتخاب کنید که برای دیگران مزاحمت ایجاد نشود.

هزینه کرایه دوچرخه بستگی به مدل آن (برقی، دنده‌ای و کودک) دارد و بازه زمانی در نظر گرفته شده هم 1 ساعت است.

8- قایق پرشی

قایق پرشی پارک نهج البلاغه از آن تفریحات کوتاه و آنی اما هیجان‌انگیزی است که در هر پارک دیگری گیرتان نمی‌آید. کل مدت زمانی که این بازی طول می‌کشد، چیزی حدود 3 دقیقه است که شما روی قایق پرشی می‌نشینید، به بالای یک سرسره کشیده می‌شود و سپس در یک آن باشتاب به داخل استخر روبه‌رویتان پرتاب می‌شوید.

قایق پرشی پارک نهج البلاغههمان‌طور که گفتم تمام هیجان این بازی در چند دقیقه تمام می‌شود، اما در همان آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود. قایق پرشی پارک هم از آن تفریحاتی از که اگر در سایت‌های تخفیفی به دنبالش بگردید، بلیط ارزان‌قیمت پیدا خواهید کرد.

9- سافاری وحشت

همان‌طور که از اسم این قسمت از پارک نهج البلاغه معلوم است، قرار است در سافاری وحشت بترسید و تا می‌توانید جیغ بزنید. همیشه یکی از عجیب‌ترین چیزها برای من این است که چرا وقتی می‌دانیم همه‌چیز نمایشی است و منتظر ترسانده شدن هم هستیم، باز هم می‌ترسیم!

نمی‌دانم، شاید انتظار ترس داشتن، خودش حس ترسناکی است!

سافاری وحشتدر سافاری وحشت شما باید پیاده مسیر را طی کنید و حدود 7 دقیقه، خودتان را برای هرچیزی آماده کنید. البته هرچیزی که اغراق است، اما خب افکت‌های صوتی و نورپردازی داخل سافاری به فضاسازی بهتر این فضا حسابی کمک کرده است.

سافاری وحشت در تمام روزهای هفته باز است. البته ساعت کاری‌اش از شنبه تا چهارشنبه، 6 عصر تا حدود 2 نیمه‌شب است، آخرهفته‌ها اما زودتر (5 عصر) شروع به کار می‌کند.

برای خرید بلیط، سایت‌های تخفیفی هم که یادتان نرفته؟

10- ورزش همگانی

درست است که ورزش همگانی بیشتر از هرچیزی به رهبر ورزشی و عده‌ای ورزش‌دوست احتیاج دارد، اما وجود یک فضای وسیع و مناسب که بتواند میزبان آنان باشد و تجهیزات ورزشی هم داشته باشد، بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

در پارک نهج البلاغه تهران فضایی با وسعت 1800 مترمربع درنظر گرفته شده است که به‌طور ویژه به ورزش‌های همگانی اختصاص داده شده. هر چند وقت یک‌بار شهرداری و سایر نهادها با برگزاری همایش‌های ورزش‌های گوناگون، علاقه‌مندان به ورزش را دورهم جمع می‌کنند و شور و اشتیاق را به این جمع‌ها تزریق می‌کنند.

ورزش همگانی پارک نهج البلاغهاگر محل زندگی‌تان نزدیک این پارک است، پیشنهاد می‌کنم یک‌بار هم که شده همایش‌های همگانی را تجربه کنید و از آشنایی با هم‌سن‌‌و‌سال‌هایتان که تلاش می‌کنند هم‌گام با ریتم آهنگ و حرکات مربی ورزش کنند، لذت ببرید.

توجه کردید که من از ترکیب «علاقه‌مند به ورزش»، به جای ورزشکار استفاده کردم؛ پس اگر تجربه ورزش هم ندارید، باز هم ورزش‌های همگای پارک نهج البلاغه را از دست ندهید.

11- تونل نوری

یکی از قشنگ‌ترین قسمت‌های بوستان نهج البلاغه، تونل نوری جذاب آن است که به تازگی (فروردین 1400) طراحی و اجرا شده. در حال حاضر این تونل، با 260 متر طول، بزرگ‌ترین تونل نوری کشورمان است که در شب بسیار دیدنی می‌شود.

تونل نوریاگر عکاس ماهری باشید، احتمالا بتوانید عکس‌های خوبی از ترکیب نورهای رنگی و تاریکی شب بیرون بکشید.

امکانات رفاهی پارک

بوستان نهج البلاغه خوشبختانه امکانات خوبی دارد و پاسخگوی نیاز گردشگران است. امکاناتی مثل:

 • پارکینگی با ظرفیت بالا که 750 خودرو را در خود جا می‌دهد و از دنبال جای پارک گشتن در اطراف پارک، بی‌نیازتان می‌کند.
 • مسجد بزرگی که در کنار یادمان شهدا قرار دارد و در زمان اذان‌های ظهر و شب پذیرای نمازگزاران است.
 • یک آمفی تئاتر روباز که برای برگزاری جشن‌ها و جشنواره‌های عمومی استفاده می‌شود.
 • سرویس بهداشتی، سوپر مارکت، نیمکت، کافه، آب‌خوری، آلاچیق‌های مسقف، ایستگاه‌های کرایه دوچرخه و…

امکانات رفاهی پارک نهج البلاغهپارکینگ پارک نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه در حال حاضر 3 پارکینگ دارد که در کنار درب‌های ورودی پارک قرار گرفته‌اند:

پارکینگ 1 (فاز 1): بلوار اشرفی اصفهانی، پونک، بلوار همیلا / ورودی غرب تهران

پارکینگ 2 (فاز 2): یادگار امام جنوب، بلوار ایوانک غربی / ورودی شرق تهران

پارکینگ 2 (فاز 3): بلوار اشرفی اصفهانی شمال، خیابان استاد نظری، بعد از میدان استاد نظری / ورودی غرب تهران

هر پارکینگ بین 200 تا 250 واحد خودرو ظرفیت دارد که مجموعا به 750 خودرو می‌رسد.

پارک نهج البلاغه کجاست؟

پارک نهج البلاغه در غرب تهران قرار دارد که به کمک بزرگراه‌های اطراف خود به تمام مسیرهای ترافیکی متصل می‌شود و دسترسی گردشگران را از تمام بخش‌های تهران آسان می‌کند.

پارک نهج البلاغه کجاست؟مسیرهایی که از جهات گوناگون به بوستان نهج‌البلاغه منتهی می‌شوند، بدین‌ترتیب‌اند:

از غرب تهران: از طریق اتوبان اشرفی اصفهانی، بلوار همیلا

از شرق تهران: اتوبان یادگار امام، بلوار ایوانک

از جنوب تهران: اتوبان همت، خروجی اشرفی اصفهانی یا یادگار امام

از شمال تهران: اتوبان هاشمی رفسنجانی (نیایش سابق)، خروجی اشرفی اصفهانی یا یادگار امام

ساعت کاری پارکینگ‌ها: 7 صبح تا 12 نیمه‌شب

پارک نهج البلاغه روی گوگل مپ

چطور با مترو به پارک نهج البلاغه برویم؟

ایستگاه صادقیه خط 2 تهران، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به پارک است. بعد از رسیدن به این ایستگاه، می‌توانید با بی‌آرتی‌های خط 10 خود را به ایستگاه باغ فیض برسانید و از آنجا به بعد را کمی قدم بزنید.

البته جلوی درب خروجی مترو، تاکسی‌هایی که شما را تا پارک ببرند هم هستند.

 پیشنهاد آخر

یکی از چیزهایی که معمولا در پارک نهج البلاغه زیاد به چشم می‌خورد، خانواده‌هایی هستند که بساط پیک‌نیک خود را در قسمت‌های مختلف پارک پهن کرده‌اند و با آرامش خیال مهیای تفریح و وقت‌گذرانی شده‌اند. اگر شما هم اهل اتراق کردن هستید، این پارک واقعا فضای خوبی دارد و انتخاب مناسبی است.

یکی از چیزهای دیگری که خوب است بدانید، وجود یک تونل زیرزمینی است که فاز 1 و 2 پارک را به هم متصل می‌کند و دیگر لازم نیست به سراغ ماشینتان بروید.

خب، تمام چیزهایی که لازم بود بگویم را گفتم. اما اگر هنوز مردد هستید که از پارک نهج البلاغه دیدن کنید یا نه، باید بگویم که قطعا ارزش یک‌بار سر زدن را دارد و احتمال اینکه باز هم این پارک را به عنوان مقصد خود انتخاب کنید، زیاد است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه
 1. مسیح می‌گوید

  سلام ممنون از توضیحات شما بوستان خوبی ولی یه ایراد بزرگ داره کمبود سرویس بهداشتی و شیر آب خوری و شستشو و اگر هم هست دسترسی بسیار سخت ممنون

 2. H می‌گوید

  الان تو ایام عید بازه ؟