جمعه بازار پارکینگ پروانه تهران؛ هم خرید و هم سفری به گذشته

بازارگردی در سنتی‌ترین جای تهران

جمعه بازار پارکینگ پروانه جایی است که عاشقان و شیفتگان عتیقه‌جات، حداقل یک بار هم که شده به آن سر زده‌اند. اینجا محلی برای یافتن اشیای قدیمی مختلف، از تمبر و ظروف برنجی گرفته تا عکس‌ها و صفحه‌های گرامافون و حتی لباس است. جمعه بازار پروانه در چهارراه استانبول یک دنیا خاطره را در خود جای داده و هر هفته آن‌ها را زنده می‌کند.

جمعه بازار پروانه فقط جایی برای خرید لوازم قدیمی و عتیقه نیست، بلکه فرصتی برای سفر به گذشته با تماشای اجناس رنگ‌ووارنگ است. پارکینگ پروانه هر هفته به پاتوقی برای علاقه‌مندان به هنر، عتیقه و صنایع‌دستی تبدیل می‌شود و ازاین‌حیث جایگاه ویژه‌ای در شهر تهران دارد.

جمعه بازار پارکینگ پروانه حتی در میان گردشگران خارجی نیز شهرت دارد و یکی از بهترین جاذبه‌های شهر در ایام اقامتشان در تهران محسوب می‌شود.

عتیقه جات پارکینگ پروانه

اگر در تهران زندگی می‌کنید و تابه‌حال از جمعه بازار پروانه دیدن نکرده‌اید یا اینکه قصد دارید برای یک آخر هفته به تهران سفر کنید، با علی بابا همراه شوید تا شما را با زیروبم جمعه بازار پارکینگ پروانه آشنا کنیم.

جمعه بازار پارکینگ پروانه کجاست و چگونه خود را به اینجا برسانیم؟

جمعه بازار پارکینگ پروانه در خیابان جمهوری و چهارراه استانبول واقع شده است و شما می‌توانید از راه‌های مختلف خود را به این پارکینگ برسانید.

بهترین و کم‌دردسرترین راه برای آمدن به پارکینگ پروانه، مترو است. ایستگاه سعدی در خط یک متروی تهران، نزدیک‌ترین ایستگاه به پارکینگ پروانه محسوب می‌شود. وقتی‌که از ایستگاه سعدی خارج شدید، مسیر خیابان جمهوری به‌طرف غرب و چهارراه استانبول را در پیش بگیرید و با کمی پیاده‌روی خود را به جمعه بازار پارکینگ پروانه برسانید. این مسیر کاملا سرراست است و ازاین‌جهت نگران نباشید.

ازآنجایی‌که جمعه بازار پروانه در روز تعطیل و آخر هفته برگزار می‌شود، می‌توان به لطف نبود طرح ترافیک در روزهای جمعه، با خودروی شخصی هم به پارکینگ پروانه آمد. البته یافتن پارکینگ در اطراف این جمعه بازار کمی دشوار است. اما اگر بتوانید خودتان را تا قبل از ۹ تا ۹ونیم صبح به آنجا برسانید احتمال اینکه جای پارک پیدا کنید وجود خواهد داشت.

آدرس پارکینگ پروانه در گوگل مپ

دیدار از جمعه بازار پارکینگ پروانه مناسب چه افرادی است؟

اگر سخت عاشق عتیقه‌جاتید، جمعه بازار پارکینگ پروانه مختص شماست. اگر به عکاسی و گرفتن عکس‌هایی با رنگ‌های متضاد در کنار هم عشق می‌ورزید، در جمعه بازار پروانه سوژه‌های خوبی پیدا خواهید کرد. دیدار از جمعه بازار پارکینگ پروانه نیازمند داشتن کمی صبر و حوصله برای جست‌وجو در طبقات مختلف آن و لذت‌بردن از طیف گسترده اجناس ارائه شده است.

اشیا جالب در پارکینگ پروانه

البته نباید این موضوع را فراموش کنید که جمعه بازار پارکینگ پروانه، به‌دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت، به‌خصوص در بعدازظهرها، نمی‌تواند جای مناسبی برای کودکان باشد. این ازدحام بچه‌های شما و به طبع خود شما را خسته خواهد کرد.

در دیدار از جمعه بازار پارکینگ پروانه چه چیزهایی با خود به همراه بیاوریم؟

ازآنجایی‌که شما قرار است برای چندین ساعت در طبقات مختلف پارکینگ پروانه گشت بزنید، حتماً یک کفش مخصوص پیاده‌روی به پا داشته باشید. امکانات در جمعه بازار پروانه کمی محدود است، بنابراین بد نیست تا یک بطری آب و مقداری خوراکی سبک هم با خود به همراه بیاورید.

اگرچه بسیاری از دست‌فروشان پارکینگ پروانه کارت‌خوان سیار دارند، اما برای موارد احتیاطی کمی هم پول در کیف خود داشته باشید.

در جمعه بازار پارکینگ پروانه چه امکاناتی وجود دارد؟

پارکینگ پروانه یک سازه نسبتا قدیمی است که در آن استانداردهای اولیه چندانی به چشم نمی‌خورد. این پارکینگ سیستم تهویه هوا ندارد، به همین خاطر در تابستان‌ها با رطوبت شدید خود شما را آزار می‌دهد. کمبود اکسیژن، نبود فضای نشستن، نم بالا، نور کم، شلوغی و آلودگی‌های صوتی فراوان، کف‌سازی نامناسب برای عابران پیاده و شیب تقریبا زیاد از دیگر ایرادات پارکینگ پروانه است.

قطعا این پارکینگ برای عبورومرور خودروها ساخته شده است و کاربرد اصلی آن جمعه بازار نیست. بااین‌حال تمامی این کاستی‌ها باعث نشده تا از سیل علاقه‌مندان به جمعه بازار پروانه کم شود.

امکانات جمعه بازار پارکینگ پروانه

از امکانات خوب جمعه بازار پروانه، استقرار اورژانس سیار و همچنین یک رستوران در این پارکینگ است. شما می‌توانید با حضور در رستوران این پارکینگ، خوراکی‌های خوشمزه نظیر فلافل بخرید و در حین قدم‌زدن در طبقات، میل کنید.

هزینه و ساعات بازدید از جمعه بازار پارکینگ پروانه

جمعه بازار پارکینگ پروانه رأس ساعت ۸ صبح روز جمعه کار خود را آغاز می‌کند و تا حوالی ساعت ۱۶ باز است. ورود به این پارکینگ برای همه مردم رایگان است، اما دست‌فروشان باید هر هفته مبلغی را برای حق جا پرداخت کنند.

بهترین زمان برای حضور در جمعه بازار پروانه، صبح‌ها و تا پیش از شلوغ‌شدن بازار در بعدازظهر است.

ساعت بازدید پارکینگ پروانه

نکته: اگر از جمعه بازار پروانه دیدن کردید و به این نتیجه رسیدید که شما هم می‌توانید محصولات صنایع‌دستی خود را در این بازار بفروشید، به وب‌سایت جمعه بازار پارکینگ پروانه مراجعه کرده و از شرایط لازم برای اجاره غرفه و میز مطلع شوید.

طبق آخرین به‌روزرسانی‌ها، هزینه اجاره غرفه برای هر جمعه در طبقه چهارم پارکینگ ۴۰ هزار تومان و طبقه سوم ۵۰ هزار تومان است. ازآنجایی‌که طبقات پایین‌تر در احاطه دست‌فروشان قدیمی است، بهتر است تا به فکر اجاره غرفه در طبقات ۴ و ۵ باشید.

اگر وسایل شما زیاد نیست و بر روی یک میز جا می‌شود، می‌توانید تنها با مبلغ ۱۵ هزار تومان، یک میز در پارکینگ پروانه اجاره کنید. البته شما باید میز و صندلی را خودتان تهیه کنید.

در جمعه بازار پارکینگ پروانه چه چیزی انتظار ما را می‌کشد؟

وقتی‌که اولین قدم‌های خود را به پارکینگ پروانه می‌گذارید، زمان برای شما متوقف می‌شود. انگار دستی شما را به گذشته هُل می‌دهد و حالا ساعت‌های قدیمی، زیورآلات رنگارنگ، کاسه و بشقاب‌هایی با طرح زنان و قوری‌هایی منقش به عکس پادشاهان در مقابل چشمانتان به صف شده‌ است.

تنوع اجناس عرضه‌شده در جمعه بازار پروانه به‌قدری زیاد است که هر لحظه چیزی جدید نظر شما را به خود جلب می‌کند. داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود و صنایع‌دستی از فرش و گلیم گرفته تا تزیینات چوبی به سبک آفریقایی و هندی هوش از سر شما می‌برد.

جذابیت های پارکینگ پروانه

طبقه اول پارکینگ پروانه به اجناس دست‌دوم و عتیقه اختصاص دارد. بازار دست‌فروشان ظروف قدیمی از جنس نقره و مس و برنج در این طبقه داغ است. این فروشندگان انواع سماورهای قدیمی، ظروف مسی، قوری‌های برنجی و سرویس‌های چای‌خوری را عرضه می‌کنند. از جذابیت‌های دیگر طبقه اول برای شما، غرفه دست‌فروشان صفحات گرامافون است.

ظروف مسی در پارکینگ پروانه

بخش دیگری از طبقه اول پارکینگ پروانه در قُرُق فروشندگان آلبوم تمبر، ساعت‌های مچی و جیبی قرار دارد. کافی است تا با کمی صبر و حوصله در میان اجناس آن‌ها جست‌وجو کنید و گزینه دلخواه خود را به دست آورید.

طبقات دوم و سوم جمعه بازار پارکینگ پروانه در اختیار فروشندگان لباس‌های سنتی، کیف و کفش و صنایع‌دستی است. برخی از پوشاک عرضه‌شده در پارکینگ پروانه لباس‌های سنتی کشورهای پاکستان، ترکمنستان و افغانستان‌اند و قیمت‌های بالایی هم دارد. کلاه‌هایی در مدل‌های مختلف، کفش‌های رنگارنگ، روسری و رومیزی‌های ترمه از دیگر اجناسی‌اند که می‌توانید در جمعه بازار پروانه پیدا کنید.

فرش های قدیمی در پارکینگ پروانه

بیشتر که در این دو طبقه گشت بزنید، چشمتان به فرش و گلیم ایرانی در طرح‌ها و نقش‌های مختلف می‌افتد. یکی دیگر از جاذبه‌های طبقات دو و سه عرضه محصولات و لباس‌هایی از جنس پوست گاو و گوسفند و سایر حیوانات است. دست‌فروشان عرضه زیورآلات بدلی هم در این طبقه غرفه دارند.

اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید در روز مراجعه خود به جمعه بازار پارکینگ پروانه، برخی از غذاهای سنتی نظیر انواع آش را امتحان کنید. البته بساط آش‌فروشان همیشه دایر نیست و نمی‌توانید روی این گزینه حساب قطعی باز کنید.

وسایل قدیمی در جمعه بازار

درمجموع، جمعه بازار پروانه جایی است که تقریباً هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند. فرقی نمی‌کند که اهل عتیقه‌جات باشید یا خرید لباس‌های سنتی و رنگارنگ، حضور در جمعه بازار پروانه به شما تضمین آخر هفته‌ای جذاب را می‌دهد.

آیا تعطیلی پارکینگ پروانه حقیقت دارد؟

اعلام خبر تعطیلی جمعه بازار پارکینگ پروانه در روز ۱۹بهمن۱۳۹۸، موجی از نگرانی را در میان علاقه‌مندان و کسبه این بازار پدید آورد. طبق اعلام شهرداری منطقه ۱۲ تهران، پارکینگ پروانه ایمنی و مقاومت کافی در برابر حوادثی چون آتش‌سوزی را ندارد. در نتیجه این احتمال وجود دارد که این جمعه بازار به مکانی دیگر منتقل شود.

شهرداری منطقه ۱۲ تهران می‌گوید که قرارداد شرکت پیمانکار پارکینگ پروانه در ۱۲بهمن۱۳۹۸ به پایان رسیده و آن‌ها قصد دارند تا پس از این تاریخ به مقاوم‌سازی پارکینگ بپردازند. ازاین‌رو، دیگر قرار نیست که این تاریخ تمدید شود.

شهرداری معتقد است که حجم مراجعات روزانه، به‌خصوص در آخر هفته‌ها، به پارکینگ پروانه به‌قدری زیاد است که در صورت بروز حادثه‌ای شبیه به پلاسکو، اتفاق ناگوار دیگری در پایتخت ایران رقم خواهد خورد.

کاسبان پارکینگ پروانه

بااین‌حال، هنوز اقدام ملموسی در این رابطه از سوی شهرداری صورت نگرفته است، اما گفته می‌شود که عملیات مقاوم‌سازی و مرمت پارکینگ قرار نیست که خللی در کسب‌وکار اهالی پارکینگ پروانه ایجاد کند؛ بنابراین در حال حاضر هیچ جای نگرانی به تغییر کاربری پارکینگ پروانه در آینده وجود ندارد و شایعات مطرح‌شده درباره تعطیلی کسب‌وکار جمعه بازار پروانه صحت ندارد.

سخن پایانی درباره دیدار از جمعه بازار پارکینگ پروانه

اگرچه جمعه بازار پارکینگ پروانه در نوع خود در تهران بی‌نظیر است، اما کمی‌ها و کاستی‌های موجود در آن و نبود استاندارد مشخصی برای تشخیص اجناس عتیقه واقعی از تقلبی، می‌تواند مشکلاتی را برای شما به وجود آورد. ازآنجایی‌که جمعه بازار پروانه یک بازار دائمی نیست، به هنگام خرید اجناس دلخواه خود به‌دقت آن‌ها را بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشد؛ زیرا در صورت وجود عیب، اثبات این موضوع در هفته آینده به فروشنده کار ساده‌ای نیست.

شلوغی پارکینگ پروانه

اگر هیچ سررشته‌ای از عتیقه‌جات و وسایل قدیمی گران‌قیمت ندارید، تا جای ممکن تنها به دیدار از این بخش بسنده کنید و به‌دنبال خرید نباشید. ممکن است برخی فروشندگان بخواهند اجناس تقلبی خود را به‌جای اصل و با قیمت‌های گزاف به شما بفروشند، پس خیلی مراقب باشید. در صورت امکان با فردی خبره و معتمد برای خرید وسایل قدیمی پا به جمعه بازار پروانه بگذارید.

جمعه بازار پارکینگ پروانه در برخی ساعات به‌قدری شلوغ می‌شود که جای سوزن‌انداختن در آن نیست. پس مراقب وسایل و کیف پول خود باشید و از آوردن اشیای قیمتی خودداری کنید. اگر به‌دنبال خرید ارزان‌تر و چانه‌زدنید، دیدار خود را به ساعات پایانی روز موکول کنید، اما اگر از شلوغی متنفرید، اول صبح را برای بازدید انتخاب کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.