آشنایی با جاهای دیدنی نروژ

منظره‌هایی رویایی و تفریحاتی به یادماندنی

زیباترین منظره‌های طبیعی دنیا را تصور کنید؛ از معروف‌ترین آب‌دره‌های دنیا گرفته، تا کوه‌های زیبا، تا شهرهای بی‌نظیر، همگی بخشی از جاهای دیدنی نروژ هستند. مناطق مرکزی، قطبی و جنوبی و غربی نروژ همگی ویژگی‌های مختص به خود را دارند و هر کدام به نوبه خود دیدنی هستند. واقعیت این است که نروژ کشور بزرگی است و حتی یک هفته هم ممکن است برای دیدن تمام مناظر و دیدنی‌های آن کافی نباشد.

برای همین می‌توانید در مورد تمام جاهای دیدنی نروژ به اندازه کافی مطالعه کنید و آگاهانه انتخاب کنید که کدام شهرها و مناظر را ترجیح می‌دهید ببینید. بیشتر مردم ترجیح می‌دهند اسلو (پایتخت کشور) و شهر برگن را ببینند که منطقی‌ترین انتخاب‌ها هستند.

در پایتخت بهترین موزه‌ها و مراکز خرید نروژ را خواهید دید و البته می‌توانید به پارک‌های داخل شهر و مناظر اطراف هم سری بزنید. برگن هم شهری تاریخی‌ است که علاوه بر جاذبه‌های تاریخی می‌توانید به تعدادی از آب‌دره‌های زیبای کشور هم سر بزنید. وقتی به نروژ می‌آیید انتخاب‌های زیادی برای گشت و گذار دارید. بنابراین برای آشنا شدن با این انتخاب‌ها با این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید.

جاهای دیدنی نروژجاهای دیدنی نروژ کجاست؟

نروژ زادگاه وایکینگ‌ها بوده و از دوران وایکینگ‌ها و افسانه‌های آن‌ها تا امروز، این کشور تبدیل شده به دومین کشور شاد دنیا. این کشور حوزه اسکاندیناوی هر چه از یک تعطیلات زیبا و به یاد ماندنی بخواهید دارد. چه در فصل زمستان سمت جاهای دیدنی نروژ بروید و شفق قطبی را در آسمان شب به تماشا بنشینید، و چه در تابستان به آنجا بروید و درخشش نور خورشید را روی یخ‌های قطبی ببینید مطمئنا از سفرتان به دیدنی های نروژ پشیمان نخواهید شد.

اگر طرفدار انیمیشن یخ‌زده (Frozen) باشید احتمالا برایتان جالب است بدانید اکثر مناظر زیبای این انیمیشن از روی مناظر طبیعی نروژ الهام گرفته شده‌اند و همین امر باعث شده تعداد افرادی که به این کشور سفر می‌کنند تا ۴۰ درصد افزایش یابد. خب حالا فقط باید تصمیم بگیرید از کجای نروژ می‌خواهید سفرتان را آغاز کنید. پیشنهاد علی‌بابا به شما پایتخت نروژ یعنی اسلو است.

۱. موزه کشتی وایکینگ‌ها (Viking Ship Museum)

چقدر در مورد وایکینگ‌ها اطلاع دارید؟ احتمالا سریال محبوب وایکینگ‌ها را دیده‌اید و چیزهایی هم در مورد مهارت آن‌ها در دریانوردی می‌دانید. و البته حتما می‌دانید که زادگاه وایکینگ‌ها نروژ بوده و سفر به این کشور بدون دیدن کشتی وایکینگ‌ها هیچ معنایی ندارد. برای همین اولین جایی که در اوسلو پایتخت نروژ می‌بینید حتما باید کشتی ۲۱ متری وایکینگ‌ها باشد که ۸۰۰ سال بعد از میلاد مسیح ساخته شده.

کشتی اوسبرگ (Oseberg Ship) بزرگ‌ترین اثر تاریخی قبل از مسیحیت است که در کشورهای اسکاندیناوی به جای مانده. جالب اینجاست که این کشتی به عنوان محل دفن همسر رئیس قبیله و دو زن دیگر مورد استفاده قرار گرفته. این زنان به همراه وسایل زیادی مانند مبلمان، لباس و وسایل شخصی خود دفن شده‌اند.

بعدها کشف و بررسی این وسایل اطلاعات زیادی در مورد سبک زندگی و عقاید وایکینگ‌ها به باستان‌شناسان داد.

کشتی وایکینگ ها در دیدنی های نروژکشتی‌های دیگری هم در موزه وایکینگ‌ها هستند؛ مثلا کشتی ۲۳ متری گوکستاد (Gokstad Ship). این کشتی برای دریانوردی به وسیله بادبادن یا پارو طراحی شده بوده و سال‌ها در دریاها سفر کرده‌. به علاوه وسایل دیگری هم هست که در موزه به نمایش گذاشته شده‌اند و به شما می‌گویند وایکینگ‌ها که بوده‌اند و چطور زندگی می‌کرده‌اند.

نهایتا فیلم‌های مربوط به وایکینگ‌ها و زندگی آن‌ها را هم در این موزه ببینید و بعد به سراغ سایر دیدنی‌های اسلو بروید.

۲. آب‌دره اسلو (Oslo fjord)

در سفر خود به جاهای دیدنی نروژ قرار است آب‌دره‌های زیادی را ببینید. اما اولین آن‌ها احتمالا نزدیک‌ترین هم هست. آب‌دره اسلو به خاطر نزدیکی به مرکز شهر جذابیت زیادی دارد. این یکی از جاهای دیدنی اسلو است که به هیچ وجه نباید از دست بدهید.

در فصل تابستان آب‌دره اسلو سرشار از زندگی است. از قایق‌های تفریحی و شخصی گرفته تا ماهیگیری، شنا و کایاک سواری، هر کسی مشغول کاری است.

آب‌دره اسلوبرای همین یک روز از زمان خود در اسلو را به این آب‌دره اختصاص دهید و از گوشه کنار آن لذت ببرید. اهالی اسلو وقتی می‌گویند آب‌دره اسلو منظورشان منطقه میانی آب‌دره است. این بخش باریک‌ترین قسمت آب‌دره است و دو طرف آن را جنگل‌های زیبا پوشانده‌. برای بازدید کردن از کل بخش میانی آب‌دره و جزیره‌های آن دو راه دارید.

اول اینکه یکی از تورهای قایقی آب‌دره را انتخاب کنید. این تورها از کنار لنگرگاه شهرداری اسلو حرکت می‌کنند و حدودا ۲ ساعت طول می‌کشند. به همراه قایق تفریحی تور از کنار جزیره‌های ریز و درشت آب‌دره عبور می‌کنید، فانوس دریایی دینا (Dyna) را می‌بینید،‌ و از کنار خانه اپرای اسلو رد می‌شوید. ولی اگر نمی‌خواهید این جاهای دیدنی نروژ را از دور ببینید، می‌توانید خودتان تک‌تک به دیدن آن‌ها بروید.

جاذبه های گردشگری نروژسیستم حمل و نقل دریایی اسلو یکی از بهترین سیستم‌ها در تمام دنیاست. این یعنی هر وقت بخواهید قایق‌های سریع و ارزان در اختیار شما هستند تا هر جایی که می‌خواهید بروید. بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین جزیره آب‌دره اسلو هوودایا (Hovedøya) است. پس ابتدا با قایق مسافربری به این جزیره بروید. در طول مسیر هم می‌توانید از منظره زیبای دریا و آب‌دره لذت ببرید.

اگر برای خودتان سبد پیک‌نیک آماده کرده‌اید کنار ساحل یک درخت پیدا کنید و زیر آن بنشینید و از تماشای دریا، مردم، و قایق‌ها لذت ببرید. اگر چیزی برای خوردن همراه ندارید به یکی از کافه‌ها و رستورآن‌های نقلی و رنگارنگ جزیره بروید و غذاهای محلی نروژی را امتحان کنید.

بعد از آن می‌توانید گشتی هم در جزیره بزنید، ویلاهای تابستانی اهالی اسلو را تماشا کنید یا به دیدن کلیسای ۴۰۰ ساله هوودایا بروید. مسیرهای پیاده‌روی در دل جنگل هستند که می‌توانید ساعت‌ها در آن‌ها راه بروید و از طبیعت زیبا لذت ببرید. در راه بازگشت به لنگرگاه هم از گالری هنری در همان نزدیکی بازدید کنید. این گالری یک کلبه‌ چوبی زیبا بوده که حالا بازسازی شده و طبقه اول آن برای بازدید عموم آزاد است.

آب‌دره اسلو خانه ده‌ها جزیره کوچک و بزرگ است که دیدن همه‌ آن‌ها روزها وقت می‌خواهد. ولی می‌توانید با قایق از کنار آن‌ها رد شوید و کلبه‌های جزیره را تماشا کنید. طبق قوانین اسلو، این کلبه‌ها باید به رنگ‌های قرمز،‌ آبی، سبز، یا زرد باشند. برای همین ترکیب این کلبه‌ها با همدیگر، سبزی جنگل‌ها، و آبی دریا منظره‌ای را به وجود آورده که به این زودی‌ها از خاطرتان نخواهد رفت.

۳. آکر بریگه (Aker Brygge)

محله آکر بریگه برای یک قرن بارانداز و کارخانه کشتی‌سازی بوده. حالا بسیاری از ساختمان‌های کارخانه‌ها به مدرن‌ترین و زیباترین شکل ممکن بازسازی شده‌ و ساختمان‌های جدیدی هم به مجموعه اضافه شده‌اند. امروزه آکر بریگه یکی از محبوب‌ترین محله‌های اسلو است؛ پس مراقب باشید بازدید از آن را فراموش نکنید.

آکر بریگه (Aker Brygge)حالا در محله آکر بریگه چکار می‌شود کرد؟ اول اینکه بهترین مراکز خرید شهر در این محله قرار دارند. حدود ۶۰ فروشگاه در محله آکر بریگه هست که هر چه بخواهید در آن‌ها پیدا می‌کنید. ولی نمی‌توان گفت که آکر بریگه فقط یک مرکز خرید است. اگر بخواهید آن را به درستی توصیف کنید، باید بگویید آکر بریگه یک شهر کامل است که در قلب اسلو قرار گرفته و یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی نروژ به حساب می‌آید.

رستوران‌ها و کافه‌های آکر بریگه محبوب‌ترین‌ها در شهر هستند و هر مدل غذایی که بخواهید در آن‌ها پیدا می‌کنید. از رستوران‌های خیلی لوکس و گران‌قیمت گرفته تا جاهای اقتصادی‌تر با غذاهای همه پسند. پیشنهاد علی‌بابا این است که به یکی از رستوران‌های متوسط بروید و غذاهای دریایی نروژی را امتحان کنید.

حس خوردن غذاهای دریایی کنار بارانداز یکی از احساساتی است که هر کسی باید در زندگی تجربه کند، نه؟

بعد از ناهار می‌توانید به لب آب بروید و روی صندلی‌های آنجا لم داده و از منظره دریا لذت ببرید. این صندلی‌ها در فصل تابستان پر از مردمی هستند که روز خود را به خرید و غذا خوردن گذرانده‌اند و حالا می‌خواهند دمی بیاسایند. می‌توانید به آن‌ها ملحق شده و جریان زندگی اسکاندیناوی را به تماشا بنشینید.

جاهای دیدنی نروژاگر حوصله‌تان از نشستن سر رفت به بقیه جاهای دیدنی آکر بریگه سری بزنید. یکی از جاهای دیدنی نروژ که حتما باید ببینید موزه آستراپ فرنلی (Astrup Fearnley Museet) است. ساختمان این موزه را معمار معروف رنزو پیانو به شکل یک قایق بزرگ طراحی کرده. ستون‌های سالن‌های اصلی شبیه دکل‌های قایق هستند و سقف ساختمان کاملا از شیشه ساخته شده.

علاوه بر ساختمان موزه که خودش یک جاذبه دیدنی محسوب می‌شود، آثار هنری مدرن آن هم به شدت قابل توجه هستند. نقاشی‌های این موزه از آثار هنرمندان جوان و مبتکر از سرتاسر دنیا تشکیل شده‌اند و همیشه تغییر می‌کنند. برای همین هم موزه و آثار آن هیچ وقت برای توریست‌ها و محلی‌ها تکراری نمی‌شود.

یکی دیگر از کارهایی که حتما باید در محله آکر بریگه انجام دهید تماشای منظره اسلو و آب‌دره آن از ارتفاع ۵۴ متری است. برج تماشای (The Sneak Peak) آکر بریگه یک آسانسور شیشه‌ای دارد که شما را به ارتفاع ۵۴ متری می‌برد. از آن بالا می‌توانید تمام شهر، خلیج، قایق‌ها و تپه‌های اطراف را تماشا کنید.

۴. ترومسو (Tromsø)، از خاص‌ترین جاهای دیدنی نروژ

حالا وقت آن رسیده با اسلو خداحافظی کرده و رهسپار شمال شوید. یکی از جادویی‌ترین تجربه‌هایی که در سفر خود به نروژ خواهید داشت در دروازه قطب اتفاق می‌افتد. حالا چرا به ترومسو برویم؟

ترومسو (Tromsø)اولین دلیل دیدن شفق قطبی است. اگر همیشه می‌خواسته‌اید نورهای سبز و آبی که شب‌های زمستانی قطب را روشن می‌کند را از نزدیک ببینید، ترومسو بهترین مکان است. تورهای محلی در شهر وجود دارند که بهترین مکان برای دیدن شفق قطبی را می‌شناسند و شما را به آنجا می‌برند.

یکی از خوبی‌های این شهر این است که نور‌های قطبی را می‌بینید، ولی سرمای وحشتناک قطب را به جان نمی‌خرید. نسبت به موقعیت جغرافیایی آن،‌ ترومسو آب و هوایی معتدل دارد. در زمستان دمای هوا ممکن است بین -۵ و -۲۵ درجه سانتی‌گراد تغییر کند، اما در اسلو هم دمای هوا همین قدر است. و باید بدانید که قطب شمال خیلی سردتر از این حرف‌هاست.

راهنمای سفر به نروژیکی دیگر از راه‌های تجربه کردن قطب شمال در شهر ترومسو رفتن به پولاریا (Polaria)ست. معماری این مرکز تفریحی قطبی شبیه کوه‌های یخی است که از دل زمین سر در آورده‌اند. در پولاریا اول به دیدن آکواریوم‌ها بروید. این مرکز چندین آکواریوم بزرگ دارد که در آن‌ها می‌توانید ماهی‌ها و جانوران دریایی قطبی را تماشا کنید.

به علاوه، می‌توانید به سینمای پانورامیک پولاریا هم بروید و فیلم‌های مربوط به قطب را تماشا کنید. این فیلم‌ها از بالای کوه‌های یخی قطبی گرفته تا اعماق دریا و زیست‌گاه وال‌های قطبی را به شما نشان می‌دهند. تازه، اگر موفق نشدید نورهای قطبی را از نزدیک ببینید نگران نباشید. فیلمی که از این نورها تهیه شده یکی از بهترین مستند‌های دنیاست که چندین جایزه بین‌المللی هم دریافت کرده. در این فیلم حتی می‌توانید منظره شفق قطبی را از فضا ببینید.

مناظر کشور نروژیکی دیگر از جاهای دیدنی نروژ که در شمال حتما باید ببینید فیل‌هایسن (Fjellheisen) است. فیل‌هایسن تله‌کابین حدودا ۶۰ ساله ترومسو است که شما را تا ارتفاع ۴۲۱ متری از سطح دریا می‌برد. هر کدام از کابین‌های این تله‌کابین ۲۸ نفر گنجایش دارد و حدودا ۲ دقیقه طول می‌کشد تا شما را به بالای کوه برساند.

آن بالا می‌توانید با دوچرخه یا پیاده در اطراف کوهستان گردش کنید. اگر بین ۲۰ ماه مه و ۲۲ جولای به ترومسو رفته‌اید شانس بزرگ دیدن خورشید نیمه‌شب را هم خواهید داشت. این زمانی است که از بالای فیل‌هایسن تمام ساعات شبانه روز می‌توانید خورشید را کاملا بالای افق ببینید. البته بین ماه‌های آوریل و سپتامبر هم هوا آنقدر صاف و بی‌ابر هست که هر شب می‌توانید به دیدن شفق قطبی از بالای فیل‌هایسن بروید.

۵. لوفوتن (Lofoten)

یکی دیگر از شهرهای شمالی نروژ که حتما باید ببینید شهر لوفتون است. این شهر در واقع یک مجمع‌الجزایر در شمال نروژ است که هر کدام از جزایر آن دیدنی‌های خاص خود را دارد. روستاهای کوچک، ماهی‌گیری، کایاک سواری میان جزیره‌ها و البته تماشای خورشید نیمه‌شب یا شفق قطبی تجربه‌هایی هستند که در لوفتون انتظار شما را می‌کشند.

ماهیگیری در نروژیکی از کوچک‌ترین روستاهای نروژ روی یکی از کوچک‌ترین جزیره‌های این کشور سکریسوی (Sakrisøy) نام دارد. این روستا قرن‌هاست که منبع صید و توزیع ماهی و اندازه غذاهای دریایی در نروژ بوده. در سفر خود به لوفتون حتما سری هم به این روستای دوست داشتنی بزنید و طعم تازه‌ترین غذاهای دریایی نروژ را بچشید.

لوفوتن (Lofoten)لوفتون همچنین خانه یکی از زیباترین آب‌دره‌های نروژ است که ترول‌فیورد (Trollfjord) نام دارد. برای بازدید از این آب‌دره زیبا می‌توانید سوار کشتی‌های تفریحی شوید. این کشتی‌ها با مهارت بی‌مثال شما را از باریک‌ترین بخش‌های آب‌دره می‌گذرانند. تصور کنید روی عرشه کشتی ایستاده‌اید و پیش روی شما تا چشم کار می‌کند آب است. در اطراف شما کوه‌ها و صخره‌های پرشیب هستند و برفزار کشتی عقاب‌های قطبی در حال پروازند.

نهایتا در آخرین بخش سفر خود به لوفتون سری هم به موزه‌ وایکینگ‌های لوفتون (Lofotr Viking Museum) هم بزنید. با رفتن به موزه‌ وایکینگ‌ها انگار هزار سال به عقب سفر کرده‌اید. همان بوها را می‌توانید استشمام کنید، همان غذاها را بچشید و همان تاریخ را تجربه کنید. این موزه در مکان قدیمی‌ترین خانه به جای مانده از دوران وایکینگ‌ها ساخته شده،و ساختار موزه دقیقا به شکل و اندازه‌ خانه‌ قدیمی وایکینگ‌هاست.

در این موزه ممکن است حتی در یکی از جشن‌های وایکینگی هم شرکت کنید. در این جشن‌ها می‌توانید بخوانید، برقصید و از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه وایکینگی لذت ببرید. به علاوه اگر در ماه آگوست به لوفتون رفتید می‌توانید در فستیوال پنج روزه وایکینگ‌ها هم شرکت کنید.

در این فستیوال بیش از ۱۰۰ وایکینگ از گوشه کنار کشور جمع می‌شوند و بازار برگزار می‌کنند. فعالیت‌های این فستیوال شامل کنسرت، تئاتر، مسابقه و بازی هم می‌شود.

۶. برگن (Bergen)

برگن یکی از رنگی‌ترین شهرهای غربی نروژ و خانه‌ آب‌دره‌های عظیم است. اولین جایی که بعد از ورود به برگن می‌بینید احتمالا بریگن (Bryggen) است. بریگن یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر و مرکز گشت و گذار و تجارت شهر هم هست. با وجود آتش‌سوزی‌ها و خرابی‌های متعدد، خانه‌های این شهر همیشه روی پایه‌ خانه‌های قبلی ساخته شده‌اند.

برگن (Bergen)برای همین این محله از قرن ۱۲ تا به حال به همان شکل باقی مانده و امروزه یکی از آثار میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود. هنگام قدم زدن در این بخش از شهر به بازار ماهی فروشان و قلعه بریگن سری بزنید. البته این محله کافه‌ها و رستورآن‌های زیادی هم دارد که می‌توانید در آن‌ها غذاهای محلی برگن را امتحان کنید.

برگن (Bergen) در نروژفلوین (Fløyen) یکی از هفت کوهی است که اطراف شهر برگن را فراگرفته‌اند. یکی از جالب‌ترین تجربه‌هایی که می‌توانید در این کوه داشته باشید قطار برقی فانیکیولار (funicular) است. این قطار بیش از ۱۰۰ سال است که مردم را به بالای کوه می‌برد. بعد از ۶ دقیقه که به آن بالا رسیدید، می‌توانید در یکی از کافه‌های آنجا بنشینید و از شیرینی‌های خوشمزه و نوشیدنی‌های گرم و سرد به همراه منظره نفس‌گیر کوهستان لذت ببرید.

اگر به همراه کودکان خود به فلوین آمده‌اید، آن‌ها را به داخل جنگل ببرید و تماشا کنید که چطور در میدان موانع کوهستان بازی می‌کنند. بعد از آن اگر خودتان هم دلتان کمی هیجان خواست می‌توانید یک دوچرخه کوهستان کرایه کنید و در میان درختان و صخره‌ها دوچرخه سواری کنید. در تابستان هم می‌توانید به دریاچه فلوین بروید و مجانی قایق‌سواری کنید.

فلوین (Fløyen)یکی دیگر از جاهای دیدنی نروژ که در سفر خود به برگن حتما باید تجربه کنید تله‌کابین اولریکن (Ulriken) است. این تله‌کابین شما را به ارتفاع ۵۸۵ از سطح دریا می‌برد تا از آن بالا منظره شهر، دریا و کوه‌ها را به تماشا بنشینید. البته سریع‌ترین زیپ‌لاین نروژ هم در بالای اولریکن قرار دارد.

برای کمی هیجان بیشتر آن را هم می‌توانید امتحان کنید. بین ماه‌های آوریل و سپتامر برای شام به رستوران اولریکن بروید و شام سنتی مفصل برگن را هم تجربه کنید.

۷. گرینجرفیورد (GEIRANGERFJORD)

اگر عاشق طبیعت هستید حتما عاشق آب‌دره گرینجرفیورد خواهید شد. می‌توانید ساعت‌ها در میان کوه‌ها و تپه‌های اطراف آب‌دره پیاده‌روی کنید. یا اینکه با کایاک به گشت و گذار روی آب بپردازید و از مناظر اطراف لذت ببرید. علاوه بر این‌ها، می‌توانید به فعالیت‌هایی مثل ماهیگیری، دوچرخه سواری و قایق‌سواری در آب‌های خروشان بپردازید.

گرینجرفیورد (GEIRANGERFJORD)یکی از آبشارهایی که حتما در سفر خود به نروژ باید ببینید آبشار هفت خواهر (Seven Sisters Waterfall) در منطقه گرینجرفیورد است که بین گردشگران، یکی از زیباترین جاهای دیدنی نروژ است. این هفت آبشار به طور متوسط ۲۵۰ متر ارتفاع دارند و تماشای فرود آمدن آب از این فاصله حقیقتا شگفت‌انگیز است.

بهترین زمان برای دیدن این آبشارها ماه مه است چون در این زمان برف‌های زمستانی در حال آب شدن هستند و آبشارها از همیشه پرآب‌تر‌اند. البته وقتی به دیدن آبشار هفت خواهر رفتید حتما متوجه خواهید شد چرا این نام برای آن‌ها انتخاب شده. از دور وقتی به آبشارها نگاه می‌کنیم انگار موهای هفت خواهر به سمت پایین کوه افشان شده.

یک آبشار دیگر هم روبروی آبشار هفت خواهر هست که شکل ظاهری آن شبیه بطری آب است. این آبشار خواستگار نام دارد. گویی که خواستگار داستان ما مدام از خواهران تقاضای ازدواج می‌کند و خواهران هم مدام او را پس می‌زنند. بهترین راه برای دیدن این منظره شگفت انگیز از طریق قایق است.

قایق‌های عمومی بین ماه‌های مه تا سپتامبر هر روز به سمت آبشار حرکت می‌کنند و بعد از بازدید شما را به خشکی بازمی‌گردانند. راستی حالا که صحبت از آبشار شده، فهرست نفس‌گیرترین آبشارهای دنیا را از دست ندهید.

گرینجرفیورد (GEIRANGERFJORD)اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و به پیاده‌روی و کوه‌نوردی علاقه‌مندید، حتما سری هم به اسکاگلفا (Skageflå) بزنید. اسکاگلفا از سال ۲۰۰۵ تا به حال جزو میراث جهانی یونسکو بوده است. قسمتی از مسیر را باید با قایق بروید. از جایی که از قایق پیاده شدید ۴۵ دقیقه پیاده‌روی می‌کنید تا به مزرعه اسکاگلفا برسید.

مسیر ممکن است سخت باشد، ولی زیبایی مناظر اطراف آن‌قدر زیاد است که سختی راه را از یاد خواهید برد. بعد از اینکه کمی در مزرعه استراحت کردید می‌توانید یک مسیر چهار ساعته دیگر را شروع کنید، یا راهی که آمده‌اید را بازگردید و سوار قایق شوید.

از دیگر جاهای دیدنی نروژ که حتما باید ببینید مرکز آب‌دره‌های نروژ (Norwegian Fjord Centre) است. این مرکز تفریحی-فرهنگی برای هر سن و سال و سلیقه‌ای فعالیت‌هایی دارد. می‌توانید خانه‌های روستایی مرکز را ببینید و حس کنید سال‌ها در زمان به عقب رفته‌اید. می‌توانید ببینید مردم محلی چطور زندگی می‌کرده‌اند، چه می‌خورده‌اند، و چه می‌پوشیده‌اند.

حتی می‌توانید به سینمای مرکز رفته و فیلم طبیعت آب‌دره را ببینید، به پیست اسکی رفته و اسکی تمرین کنید یا به یکی از کافه‌ها و رستورآن‌های مرکز بروید و غذاهای محلی و بین‌المللی را امتحان کنید.

۸. فلمزبانا (flåmsbana)، قطاری زیبا در جاهای دیدنی نروژ

اگر به نروژ بروید و زیباترین مسیر قطار دنیا را تجربه نکنید ضرر کرده‌اید. مناظری که در قطار می‌بینید و جاهایی که قطار می‌ایستد و می‌توانید گشتی بزنید همه باعث می‌شوند این سفر ریلی را هرگز فراموش نکنید. برای سوار شدن به قطار ابتدا باید به روستای فلم (flåm) در جنوب غربی نروژ بروید. اگر کمی قبل از حرکت قطار وقت دارید بد نیست سری هم به مناظر دیدنی فلم بزنید.

برای این کار به برج دیدبانی استاگستین (Stegastein) بروید. بالای این برج می‌توانید در ارتفاع ۶۵۰ متری بایستید و دنیای زیر پایتان را به تماشا بنشینید.

فلمزبانا (flåmsbana)خب حالا وقت این رسیده به سراغ ایستگاه قطار بروید. ریل این قطار یکی از شاهکاری مهندسی است که درسال ۱۹۴۰ ساخته شده. نکته جالب این است که وقتی سوار قطار می‌شوید هم سطح آب‌دره هستید. ولی قبل از رسیدن به مقصد تا ارتفاع ۸۶۷ متری بالا رفته‌اید. در طول مسیر از میان جنگل‌های سرسبز، کوه‌های پرشیب،و آبشارهای خروشان رد می‌شوید.

قطار در کنار زیباترین منظره‌ها توقف می‌کند تا شما پیاده شوید و از دیدن مناظر و استشمام هوای تازه لذت ببرید.

نهایتا به میردال (Myrdal) می‌رسید و از آنجا باید تصمیم بگیرید که چکار می‌خواهید بکنید. اما هر تصمیمی می‌گیرید، حتما اول به کافه داخل ایستگاه میردال بروید. آنجا هم می‌توانید پنکیک‌های خوشمزه کافه را امتحان کنید و هم عتیقه‌جات و وسایل قدیمی مربوط به قطار را تماشا کنید.

بعد از آن می‌توانید با همین قطار به فلم یا حتی اسلو بروید. یا می‌توانید راه خود را به سمت شمال ادامه دهید و ببینید کدام جاهای دیدنی نروژ انتظارتان را می‌کشند.

۹. تروندهایم (Trondheim)

شهر تروندهایم انگار از میان کتاب‌های داستان کودکان سر در آورده. خانه‌های رنگی میان دشت‌های سبز، خیابان‌های خلوت با منظره کوهستان، و البته آب‌دره زیبا و بی‌کران در کناره شهر همه چیزهایی هستند که در این شهر شما را جادو می‌کنند. یکی از جاهای دیدنی نروژ که باید حتما ببینید بزرگ‌ترین قصر چوبی در تمام منظقه اسکاندیناوی است.

این قصر ۱۴۰ اتاق دارد و به سبک باروک ساخته شده. امروزه قصر استیفگاردن (Stiftsgården) به عنوان منزل مسکونی رسمی خانواده سلطنتی به کار می‌رود. برای همین هم فقط به همراه تور می‌توانید وارد قصر شوید. این تورها هر ساعت حرکت می‌کنند و به همراه آن‌ها می‌توانید از اکثر نقاط قصر دیدن کنید.

تروندهایم (Trondheim)اگر در فصل تابستان به تروندهایم رفته‌اید حتما سری هم به رودخانه نیدلوا (Nidelva) بزنید. این رودخانه مرکز شهر تروندهایم را در بر گرفته و خانه ماهی‌های سالمون و قزل‌آلاست. به ماهی‌گیری علاقه‌مند هستید؟ پس به شهرداری شهر بروید و مجوز ماهیگیری تهیه کنید. بعد می‌توانید روز خود را در سکوت و آرامش به ماهیگیری روی رودخانه بگذرانید.

رکورد بزرگ‌ترین ماهی سالمون در این رودخانه حدود ۳۲ کیلوگرم است. چه می‌دانید؟ شاید هم رکورد جدید به اسم شما ثبت شد.

۱۰. سفر قواصی (Orca Safari)

آخرین کاری که باید در نروژ انجام دهید قواصی کردن در میان نهنگ‌های قاتل است. بله، قواصی در آب‌های یخ‌زده آب‌دره‌های نروژ! از اواسط اکتبر تا اواخر فوریه ماهی‌های ساردین زیادی در شمال نروژ دور هم جمع می‌شوند. به دنبال ماهی‌ها نهنگ‌های قاتل و گهگاه نهنگ‌های گوژپشت هم می‌آیند.

سفر قواصی (Orca Safari)شب قبل از اینکه به آب بزنید، کاپیتان کشتی نکات جالبی را در مورد این جانواران عظیم‌الجثه در اختیارتان قرار می‌دهد. روز بعد اگر وضعیت هوا اجازه بدهد می‌توانید وارد آب شوید و اگر خوش شانس بودید یک نهنگ قاتل را از نزدیک ببینید. آب این بخش از آب‌دره از خلیج می‌آید، برای همین هم از هوای خارج از آب کمی گرم‌تر است.

ولی بالاخره باید بدانید که زمستان است و نروژ است و شما هم زیر آب هستید. برای همین باید از آمادگی جسمانی لازم برخوردار باشید تا از پس این تجربه بربیایید. اما اگر به اندازه کافی شجاع و آماده بودید، مناظری که به عنوان جایزه عایدتان می‌شود فراموش نشدنی خواهد بود.

حرف آخر در مورد جاهای دیدنی نروژ

نروژ یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که به خاطر هوای سرد، آب‌دره‌های زیبا و وایکینگ‌های سرسخت خود معروف است. ولی واقعیت این است که سفر به نروژ احتمالا تا آخر عمر از خاطرتان نخواهد رفت. آب‌دره‌های متعدد این کشور هر کدام زیبایی‌های خود را دارند و دیدن تک‌تک‌ آن‌ها تجربیات جالبی را برایتان رقم خواهد زد.

این که در فصل تابستان سفر می‌کنید یا زمستان تاثیر زیادی روی تجربه شما دارد. در واقع، می‌توان گفت جاهای دیدنی نروژ در زمستان و تابستان تفاوت‌های زیادی با هم دارند. در زمستان می‌توانید به دیدن شفق قطبی و کوه‌های یخ بروید. در تابستان این امکان را خواهید داشت که در آب‌دره‌ها شنا و ماهیگیری کنید و در کوه‌های زیبا پیاده‌روی کنید.

احتمالا حالا دیگر می‌دانید کدام یک از این‌ها تجربه‌های مورد علاقه‌تان هستند. پس معطل نکنید و هر چه زودتر رخت سفر ببندید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.