راهکارهایی برای حذف سفرهای غیرضروری

شاید باورش برای همه ما سخت باشد که بیشتر از یک سال از حضور کرونا در میان ما می‌گذرد. ابتدای شیوع کرونا تصور می‌کردیم که روزهای قرنطینه به زودی سر می‌آیند و بالاخره به روال عادی زندگی برمی‌گردیم؛ اما هیچ‌کدام انتظاراتمان برآورده نشد و مجبور شدیم خودمان را با این شرایط خاص که کوچکترین آشنایی با آن نداشتیم، وفق دهیم. مصرانه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردیم، تا حد امکان در خانه ماندیم و دورکاری کردیم، از دورهمی‌ها و مهمانی‌ها چشم پوشیدیم و از همه مهم‌تر، دور سفرهای غیرضروری را خط کشیدیم.

اما واقعیت این است که با اینکه کرونا تمام عادات زندگی ما را تغییر داد، اما هنوز هم برای انجام برخی امور ضروری، به سفر کردن مجبوریم. دانستن اینکه کدام کارها آنقدر ضروری هستند که ما را وادار کنند که سفر برویم، کمک می‌کند که تا حد زیادی جلوی سفرهای غیرضروری را بگیریم. در این مقاله از مختصات سفرهای ضروری حرف می‌زنیم. راه‌های جایگزین سفرهای غیرضروری را هم در ادامه آورده‌ایم که می‌توانید بخوانید و با همسفرانی که مدام به سفر تشویقتان می‌کنند، به اشتراک بگذارید!

وقتی از سفر ضروری حرف می‌زنیم، دقیقا از چه حرف می‌زنیم؟

سفر ضروری نامش را با خودش به همراه دارد؛ حقیقتا ضروری است و جایگزینی ندارد. وقتی پای مرگ و زندگی در میان باشد یا کاری که می‌خواهیم از طریق سفر به انجام برسانیم، از راه دیگری انجام نمی‌شود، سفرمان می‌شود سفر ضروری. به عبارتی سفر ضروری احتمالا یکی از گزینه‌های زیر است:

  • سفر درمانی
  • سفر کاری بسیار واجب که راه دیگری جز مراجعه حضوری ندارد
  • سفر تحصیلی (این مورد در خیلی از مواقع هم تبدیل می‌شود به سفر غیرضروری چون راه جایگزین برای آن وجود دارد)
  • سفر اداری (به قصد گرفتن مجوزهای حیاتی یا چیزهایی از این دست)

از طرفی می‌توانیم بگوییم که سفر غیرضروری با هیچ یک از اهداف زیر انجام نمی‌شود:

  • سرگرمی یا عوض کردن آب‌وهوا
  • ملاقات خانواده، اقوام و دوستان
  • شرکت در مراسم‌های مختلف (جشن، عزا یا رویدادهای رسمی دیگر)
  • انجام کارهایی که به جز سفر، راه‌حل جایگزین هم دارند.

اگر سفر ضروری برایتان پیش آمد با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی که تک‌تکشان را در کتابچه راهنمای پروتکل‌های بهداشتی سفر گرد آورده‌ایم، پا در راه سفر بگذارید و نگران نباشید. به احتمال خیلی زیاد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، سفر امنی در پیش خواهید داشت.

جایگزین‌هایی برای سفرهای غیرضروری

سفر غیرضروری به زبان ساده شامل همه سفرهایی می‌شود که در لیست بالا نیامده است. سفرهایی که نرفتنشان چیزی از زندگی ما کم نمی‌کند، علی‌الخصوص حالا که پای سلامتی‌مان هم وسط است. اصلا سلامتی آنقدر باارزش است که اگر از دست برود، جبرانی برایش وجود ندارد. سلامتی ارزشش را دارد که از خیلی چیزها به خاطرش بگذریم. سفرهای غیرضروری در مقابل این نعمت طلایی، به وضوح رنگ می‌بازند.

حالا با این اوصاف چه می‌توانیم بکنیم؟ دلمان برای اقوام و دوستانمان تنگ شده است، دوست داریم آب‌وهوا عوض کنیم و برویم جاهایی را ببینیم که روحمان تازه شود یا اصلا بعد از گذشت یکسال از این یک‌جانشینی اجباری خسته شده‌ایم. راستش را بخواهید راه‌های جایگزین این سفرها در نگاه اول، چندان کارآمد نیستند. خیلی از ما هنوز نتوانسته‌ایم با سبک جدید زندگی کنار بیاییم. مثلا دوست داریم خانواده‌مان را از نزدیک ملاقات کنیم و تا در آغوش نکشیمشان، فکر می‌کنیم فعل دیدار به درستی انجام نشده است!

اما واقعیت این است که ما به این تغییر سبک ناچاریم و مجبوریم به آن عادت کنیم. باز هم می‌گوییم اگرچه راه‌کارهای جایگزین سفرهای ضروری شاید در نگاه اول ناکارآمد به نظر برسند، اما در شرایط فعلی تنها راه‌حل‌هایی هستند که داریم؛ باید به آن عادت کنیم که ما انسان‌ها بنده عادتیم.

جایگزین سفرهایی به قصد دیدن خانواده

دیدار و هم‌کلام شدن با خانواده و دوستانی که از آن‌ها دور افتاده‌ایم و سفر یکی از راه‌های دیدن آن‌ها بود، همیشه لذت‌بخش است. دیدار حضوری مسلما حس و حال بهتری دارد اما راه‌هایی که تکنولوژی برایمان به ارمغان آورده هم می‌توانند تا حد زیادی دلتنگی ما را تسکین دهند. اسکایپ، گوگل‌دو، ایمو و واتس‌اپ اپلیکیشن‌های رایج برای تماس‌های تصویری هستند.

می‌توانید گروه‌های خانوادگی یا دوستانتان را در این اپلیکیشن‌ها تشکیل دهید و با آن‌ها قرار بگذارید و سر ساعت مشخص با آن‌ها تماس تصویری بگیرید. دورادور با یکدیگر حرف بزنید، گل بگویید و گل بشنوید. شاید در نگاه اول فکر کنید هیچ چیز نمی‌تواند جای دیدار حضوری را بگیرد. بله ما هم با شما موافقیم اما پیشنهاد می‌کنیم از همین راه استفاده کنید و ببینید پس از پایان تماس، تا مدتی لبخند از لب‌هایتان دور نمی‌شود. این تنها راهی است که برای برطرف کردن دلتنگی‌مان داریم.

جایگزین‌هایی برای سفر کاری غیرضروری

سال‌هاست که در سراسر جهان بسیاری از جلسات کاری را آنلاین برگزار می‌کنند. اپلیکیشن‌هایی هم وجود دارند که برای برگزاری جلسات کاری بسیار مناسبند و این فرصت را در اختیارتان قرار می‌دهند که جلسه‌های بزرگ و کوچک برگزار کنید یا مطلبی را با استفاده از ابزارهای ارائه، برای همه توضیح دهید. اسکایپ، گوگل‌میت و زوم، سه اپلیکیشن مناسب برای برگزاری جلسات بزرگ کاری هستند. به همین ترتیب می‌توانید از بخش زیادی از سفرهای غیرضروری جلوگیری کنید.

جایگزین‌هایی برای سفر تفریحی

متاسفانه علم هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است که حس و حال واقعی سفر تفریحی را به صورت مجازی برایمان به وجود بیاورد. اما به هرحال همانطور که گفتیم، اینجا پای سلامتی در میان است. بهتر است صبوری کنیم تا موقعیت مناسب سفرهای تفریحی فرا برسد. با تمام این‌ها خیلی وقت‌ها می‌توانید از تورهای مجازی استفاده کنید. ایجاد سرگرمی‌های جدید در منزل هم می‌تواند سرتان را گرم کند. اما باز هم قبول داریم که دلتنگی سفر برای کسانی که عاشق سفر و گشت و گذارند، دلتنگی بزرگی است. امیدوار باشید که روزهای بی‌سفری بالاخره به پایان خواهد رسید.

در پایان

طبق طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که در سرتاسر دنیا اجرا می‌شود، بهتر است تا حد امکان در خانه بمانیم و از اجتماعات دوری کنیم. سفرهای غیرضروری هم در دسته اعمالی قرار می‌گیرند که بهتر است از آن‌ها صرف نظر کنیم. حفظ سلامتی خودمان، خانواده‌مان و مسئولیتی که در این خصوص نسبت به جامعه داریم، از اصلی‌ترین دلایل جلوگیری از سفر غیرضروری است.

اما امیدواریم به روزهایی که به وضعیت عادی باز خواهیم گشت و سفرها را از سر خواهیم گرفت. ما با امید به روزهای خوش آینده از این شرایط سخت و دشوار عبور خواهیم کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.