ایرباس‌های جدید به زودی می‌آیند

طبق پیش‌قرارداد شرکت هواپیمایی جهوری اسلامی ایران (هما) با شرکت هواپیماسازی ایرباس، تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی ۵ تا ۸ فروند ایرباس جدید شامل مدل‌های ۳۲۰ و ۳۳۰ به ایران تحویل داده خواهد شد. معاون وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد هرچه زودتر مشکل تامین مالی خرید این هواپیماها از سوی موسسات و نهادهایی که قرار است فاینانس این هواپیماها را تامین کنند برطرف شود. طبق گفته‌های معاون وزیر راه و شهرسازی هیچ روحیه‌ی بازدارنده‌ای از سوی کشورهای اروپایی برای جلوگیری از نهایی شدن این پیش‌قرارداد وجود ندارد و کشورهای اروپایی خواهان تعامل با ایران هستند.

طبق گفته‌ی علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری فروشندگان هواپیما در پی فروش محصولات خود هستند بنابراین هیچ انگیزه‌ای برای عدم اجرای این توافق وجود ندارد و بعضی مشکلاتی که برای انعقاد قرارداد وجود دارد، مربوط به مسائل سیاسی از سوی کشورهای اروپایی است که در پی رفع این موانع هستند.

بیش از ۱۰درصد تجهیزات ایرباس آمریکایی هستند، بنابراین این شرکت هواپیمایی برای انعقاد قرارداد نهایی با ایران به مجوز آمریکا نیاز دارد. آلن ویدالیس وزیر حمل‌ونقل فرانسه هفته‌ی گذشته در سفر به ایران درباره‌ی آخرین وضعیت رفع موانع فروش هواپیماهای ایرباس به ایران گفت: در این زمینه مذاکرات طولانی بین دو طرف انجام شده و انعقاد قرارداد این پروژه در مراحل نهایی قرار دارد و تا چند هفته‌ی آینده نهایی می‌شود.

در صورت نهایی شدن این قرارداد ایرباس‌های ۳۲۰ و ۳۳۰ امسال وارد کشور خواهند شد.


بیشتر بخوانید: آیا بعد از ایرباس باید منتظر بمباردیر کانادا باشیم؟ 


مشخصات فنی و عمومی ایرباس ۳۲۰

[related id=”3321″]

ایرباس‌های جدید به زودی می‌آیندایرباس ای۳۲۰ از هواپیماهای لاغرپیکر مسافربری است که ساخت آن از سال ۱۹۸۴ آغاز شد و نخستین بار در ۲۲ فوریه ۱۹۸۷ در تولوز فرانسه پرواز کرد و در ژوئیه‌ی سال بعد به ناوگان ایرفرانس فرانسه اضافه شد. این هواپیما از گروه ایرباس‌های سری ای۳۲۰ به حساب می‌آید. دیگر هواپیماهای این سری عبارتند از: ایرباس ای۳۱۸، ایرباس ۳۱۹E و ایرباس ۳۲۱E.

ایرباس ای۳۲۰ در زیر دو بال دو موتور توربوفن دارد.

فاصله‌ی نوک دو بال: ۳۴٫۱ متر

طول: ۳۷٫۶ متر

ارتفاع: ۱۱٫۸ متر

ظرفیت مسافر: ۱۸۰ نفر

بیشینه سرعت: ۸۷۰ کیلومتر بر ساعت

محدوده‌ی پرواز: ۵۱۸۵


بیشتر بخوانید: جام ایرلاین‌های اروپا


ویژگی‌های فنی و عمومی ایرباس ۳۳۰

این هواپیما از نوع هواپیماهای پهن‌پیکر بزرگ است که می‌تواند در هر پرواز تعداد زیادی مسافر را جابه‌جا کند. ایرباس ۳۳۰ بیشتر در سفرهای بین‌المللی و مسافت‌های طولانی به کار گرفته می‌شود.

[related id=”5459″]

طراحی و ساخت ایرباس آ-۳۳۰ از سال ۱۹۸۷ آغاز شد و اولین نمونه‌ی آن نخستین بار در ۲ نوامبر ۱۹۹۲ پرواز کرد. این هواپیما ۳۳۰ در دو مدل ۲۰۰ و ۳۰۰ ارائه می‌شود. مدل ۲۰۰ که کوتاهتر است، برای هر دو پرواز کوتاه‌برد و بلندبرد طراحی شده است. در این مدل ۲ کلاس پروازی تعریف شده است و می‌تواند ۲۵۳ نفر را در هر پرواز جابه‌جا کند. قابلیت صفحه نمایش برای هر صندلی و چک کردن ایمیل و تلفن همراه از طریق ماهواره در مدل ۲۰۰ این هواپیما تعریف شده است. مدل ۳۰۰ که مدل کشیده‌تری است، ۲ کلاس پروازی دارد و می‌تواند ۳۰۰ مسافر را در کابینی بسیار مجهز جابه‌جا کند.

ایرباس ۳۳۰ زیر هر دو بالش دو موتور توربوفن دارد.

فاصله‌ی نوک دو بال: ۶۰٫۳ متر

طول: ۶۳٫۷۵ متر

ارتفاع: ۱۶٫۸ متر

ظرفیت مسافر: ۴۴۰ نفر

بیشینه‌ی سرعت: ۹۱۲ کیلومتر بر ساعت

محدوده‌ی پرواز: ۱۰۴۰۰ کیلومتر

بیشتر بخوانید:

بلیط هواپیما چگونه از چالش به راهکار سفر تبدیل شد؟ 

۵ ابتکار جالب شرکت‌های هواپیمایی در تعطیلات کریسمس 

ایتالیا در فرودگاه مهرآباد ترمینال جدید می‌سازد 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.