فاصله قشم تا کیش؛ سوار بر موج های خروشان خلیج همیشه فارس

کدام مسیر برای سفر از قشم تا کیش بهتر است؟

در کشور ما دو جزیره زیبا و دوست‌داشتنی کیش و قشم همیشه به‌عنوان دو مقصد گردشگری در خلیج فارس به حساب می‌آید. فاصله کیش تا قشم  و برعکس، فاصله قشم تا کیش، به ظاهر و بر روی نقشه چندان زیاد نیست، اما چطور باید این فاصله را طی کرد؟

اگر به یکی از این جزیره‌ها سفر کنید، ممکن است بخواهید به جزیره دیگر هم سری بزنید. درست همین ماجرا برای من هم اتفاق افتاد. به قشم سفر کردم و در آن زمان چون هوا بسیار عالی بود، تصمیم گرفتم بخشی از تعطیلات خود را در کیش بگذرانم. با من همراه باشید تا با هم ببینیم چطور می‌توان بین این دو جزیره رفت‌وآمد کرد.

فاصله کیش تا قشم از بندر لافت تا بندر آفتاب، حدود 280کیلومتر است.

برای قسمت دریایی، شناورهای مسافربری بهترند، در مسیر خشکی هم ماشین‌های سواری فاصله زمینی بین دو بندر را طی می‌کنند.

چون جنوب کشور دمای بیشتری نسبت به سایر مناطق جفرافیایی ایران دارد، پس بهتر است در فصلی که دمای هوا بالا نباشد به این جزیره سفر کرد.

چقدر طول می‌کشد تا فاصله قشم تا کیش تا طی کنیم؟

از نظر جغرافیایی جزیره کیش تا قشم حدود  195 کیلومتر است که این مسافت را هم با قایق‌ها تندرو و هم با کشتی می‌‌توانید بروید. سفر بر روی آب برای من که بسیار لذت‌بخش بود. پیشنهاد می‌کنم شما هم حتما این لذت را تجربه کنید.

اما می‌شود این مسیر را از ترکیب سفر زمینی و دریایی طی کرد. در این صورت، فاصله کیش تا قشم از بندر لافت تا بندر آفتاب، حدود 280کیلومتر است. حالا طی کردن این فاصله چقدر زمان نیاز دارد. این هم متفاوت است و بستگی به نوع وسیله نقلیه دارد.

مثلا اگر با شناور مسافربری از کیش تا بندر چارک بروید، حدود 1.5 تا 2.5 ساعت سفر شما طول می‌کشد. اگر هم بخواهید با شناورهای لندینگ دل به دریا بزنید، 2.5 تا 3 ساعت دریانوردی پیش رو خواهید داشت. وسیله نقلیه دیگری که می‌توانید برای این سفر از آن استفاده کنید، لندینگ کرافت است. با این لیندینگ‌ها هم شاید کمی بیشتر از 3 ساعت طول بکشد تا به مقصد برسید.

این زمان فقط برای سفر از کیش تا بندر چارک بود. حالا مسافت بندر چارک تا بندر پل را هم باید باشین و زمینی طی کنید که 2.5 تا 3 ساعت راه است.

سفر هنوز تمام نشده است. وقتی به بندر پل رسیدید باید از راه دریا به سمت بندر لافت در قشم بروید. این فاصله هم بین 45 دقیقه تا 1 ساعت و 15 دقیقه زمان می‌برد.

خب! بیایید یک حساب سرانگشتی کنیم. سفر از کیش تا قشم یا برعکس، در مجموع حدود 7.5 ساعت طول می‌کشد. زیاد است نه؟ اما به دلیل تنوع در مسیر و دریانوردی، واقعا لذت‌بخش است. من که احساس خستگی نکردم.

چطور با ماشین شخصی به قشم یا کیش سفر کنیم؟

اگر تمایل داشته باشید می‌توانید ماشین خود را به قشم یا کیش ببرید. هر جای ایران که باشید با ماشین شخصی خود به بندرعباس بروید. حالا برای رفتن به جزیره قشم می‌توانید بلیط کشتی تهیه کنید، ولی توجه داشته باشید که بلیط کشتی را تهیه کنید که بتواند ماشین شما را حمل کند.

ماشین شخصی و فاصله کیش تا قشم
عکس از: سایت قشم‌گردی

برای رفتن از قشم به کیش هم همانطور که در قبلا گفتم، باید به بندر پل بروید. باز هم باید ماشین خود را با کشتی حمل کنید. وقتی به بندر رسیدید، با ماشین خود مسافت زمینی تا بندر چارک باید طی کنید. از آنجا باز هم بلیط کشتی مخصوص حمل ماشین سواری تهیه کنید تا به کیش برسید.

در طول سفر که با کشتی، می‌توانید در ماشین خود بنشینید. اما توصیه میکنم آبی دریا و نسیم ملایم را از دست ندهید.

سفر به کیش با قطار امکان‌پذیر است؟

می‌دانیم که با تهیه یک بلیط قطار یا اتوبوس نمی‌توانیم به قشم یا کیش برسیم و بخشی از سفر ما در فاصله قشم تا کیش، از راه دریاست. تهران به دلیل پایتخت بودن و موقعیت جغرافیایی به همه جای ایران اتوبوس و قطار دارد. چون مسافت از تهران تا بندرعباس خیلی طولانی است، پیشنهاد می‌کنم به سفر با قطار فکر کنید. پس از قبل برنامه‌ریزهای لازم را انجام دهید.

بلیط خود را به مقصد بندرعباس بخرید. حالا باید از بندرعباس با کشتی و یا لنج خود را به قشم برسانید. بعد از ساعت‌ها نشستن در قطار، آرامش دریا خستگی شما را به‌در می‌کند. این روش از سفر، هزینه‌های مسافرت شما را کاهش می‌دهد. به‌خصوص اگر بلیط چارتری خریده باشید.

فاصله کیش تا قشم با قطار
عکس از: سایت ایرنا

حالا ببینیم چطور از بندرعباس به قشم و کیش برویم؟

بعد از این که با قطار به بندرعباس رسیدید، برای رفتن به جزیره قشم دو راه دارید. اول اینکه بلیط هواپیما بخرید و به قشم بروید. این راه بسیار سریع‌تر و کوتاه‌تر است. چون مسافت کوتاه است، بنابراین هزینه بلیط هواپیما چندان گران‌قیمت نیست.

راه دوم برای کسانی که مثل من عاشق دریا هستند، استفاده از قایق‌های تندرو است. پس باید خود را به اسکله شهید حقانی بندرعباس برسانید. در این اسکله قایق‌های تندروی بسیاری وجود دارند و آماده‌اند تا مسافران را به قشم ببرند. از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب این اسکله باز است و قایق‌ها در رفت‌وآمدند.

اما محلی‌ها توصیه می‌کنند که اگر قصد ندارید شب را در قشم بگذرانید، پس بهتر است تا 9 شب به بندرعباس برگردید. این‌چنین مطمئن می‌شوید که از قایق جا نمی‌مانید.

برای رفتن به کیش هم همانطور که گفتم، از مسیر قشم به بندر پل با کشتی بروید. بعد مسیر زمینی از بندر پل تا بندر چارک را طی کنید. از بندر چارک هم باز با سفری دریایی به کیش بروید.

سفر هوایی به کیش بر فراز ایران

به دلیل مسافت زیاد قشم تا کیش، شاید به این فکر افتاده باشید که این مسافت را با هواپیما بروید. همینجا دست نگه دارید! هیچ پروازی از کیش به قشم و یا برعکس در فرودگاه‌های این دو جزیره انجام نمی‌شود.

اما می‌توانید یه کار دیگر کنید. از هر جای ایران که هستید برای قشم یا کیش پرواز رزرو کنید. البته همه شهرها به این دو جزیره  پرواز مستقیم ندارند. پس چه کار کنیم؟ اگر از شهر شما پرواز مستقیم به یکی از این دو جزیره وجود نداشت، از تهران سفر هوایی خود را آغاز کنید.

من هم همین کار کردم، البته من از تهران به بندرعباس رفتم، بعد سفری دریایی به قشم و کیش داشتم و برگشت از قشم به شهرم پرواز کردم. پس این روش ترکیبی هم فکر خوبی است.

سفر به کیش با هواپیما فاصله کیش تا قشم
عکس از: سایت تسنیم

شما هم می‌توانید پرواز خود را تا بندرعباس انجام دهید. از آنجا می‌توانید به کیش پرواز کنید. از کیش هم با سفر ترکیبی دریایی و زمینی به قشم بروید. یا اینکه از بندرعباس با کشتی به قشم سفر کنید.

راه دیگر این است که از شهر خود یا تهران با پرواز به یکی از جزیره‌های قشم یا کیش بروید، سپس برای سفر به جزیره دیگر به همان روشی که قبلا گفتم برنامه‌ریزی کنید.

به نظر من بهترین نوع سفر همین است. هر سه راه هوایی، زمینی و دریایی را در سفر به قشم یا سفر به کیش تجربه خواهید کرد.

فاصله کیش تا قشم با سفر دریایی، مسافر دریای نیلگون

برای سفر دریایی از قشم به کیش دو راه دارید؛ از راه بندر چارک و بندر آفتاب. البته بیشتر از بندر چارک این سفر انجام می‌شود. چون بندر چارک به بندرعباس نزدیک‌تر است. علاوه بر این، بندر آفتاب اغلب مسیر تردد لندینگ کرافت‌ها است و شناورهای مسافربری کمتر از این مسیر عبور می‌کنند. به همین دلیل محبوبیت آن کمتر است.

اگر شما بخواهید یکی از این دو روش را انتخاب کنید باید ابتدا از مسیر دریایی به بندر آفتاب بروید و سپس از مسیر زمینی به بندر پل و بعد هم از مسیر دریایی به قشم سفر کنید.

همینطور که در ابتدای گفتم، فاصله کیش تا قشم 280 کیلومتر است. مسیر دریایی از کیش به بندر آفتاب ۳۵ کیلومتر، از بندر آفتاب تا بندر پل ۲۳۰ کیلومتر و از بندر پل تا قشم هم ۱۴ کیلومتر فاصله است.

فاصله کیش تا قشم چقدر است؟
عکس از: عبدالرضا شیبانی

دومین مسیر از بندر چارک شروع می‌شود و به سمت بندر پل و در نهایت از بندر پل به سمت قشم می‌رود. از کیش تا بندر چارک ۳۲ کیلومتر و از بندر چارک تا بندر پل و قشم حدود ۲۷۷ کیلومتر است.

در مورد زمان سفر دریایی هم توضیح دادم. مسیر دریایی با شناورهای مسافربری از کیش به بندر چارک حدود 1.5 تا 2.5 ساعت طول می‌کشد، اما اگر این مسیر را لندینگ کرافت طی کنید، به 2.5 تا 3 ساعت زمان نیاز دارید.

گفتم که می‌توانید با ماشین شخصی خودتان فاصله کیش تا قشم را سفر کنید. بد نیست درباره هزینه انتقال ماشین هم به شما بگویم. این هزینه از بندر چارک به کیش ۴۵۰ هزار تومان و برعکس ۱۷۰ هزار تومان است.

کدام مسیر در فاصله کیش تا قشم مناسب‌تر است؟

اینکه کدام مسیر مناسب‌تر است، بستگی به شما دارد. اگر می‌خواهید مدت زمان زیادی را در مسیر سفر نباشید و از فرصت و تعطیلات خود بیشترین استفاده را ببرید، سفر هوایی را انتخاب کنید.

برای بخش دریایی سفر، پیشنهاد می‌کنم که از بندر چارک به کیش سفر کنید، نه از بندر آفتاب. چون تعداد شناورهایی که از کیش به چارک و برعکس، در رفت‌و‌آمد هستند، بیشتر است. در ضمن این شناورها معمولا سرعت بیشتری دارند و سریع تر به مقصد می‌رسید.

فاصله کیش تا قشم
عکس از: سایت Trip Advisor

اگر می‌خواهید مثل من از مسیر سفر هم لذت ببرید سفر ترکیبی هوایی و دریایی و یا زمینی و دریایی بهترین گزینه برای شماست.

جمع‌بندی

سفر بر روی آب‌های نیلگون خلیج فارس بسیار هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است. پیشنهاد می‌کنم اگر تا به حال با شناور سفر نکرده‌اید و لذت سفر دریایی در بندر و سوارشدن بر شناور و لنج را نچشیده‌اید، برای برنامه‌ریزی سفر از کیش به قشم و یا از قشم به کیش درنگ نکنید.

بافت دو جزیره با هم متفاوت است. اگر به مسافر کیش هستید و جاذبه‌های گردشگری و تفریحی آن را دیده‌اید، بهتر است سری هم به قشم بزنید تا با بافت تاریخی و سنتی جزایر جنوبی کشور هم آشنا شوید. در واقع دو دنیای مختلف را در سفری به جنوب تجربه خواهید کرد.

اگر با ماشین شخصی خود به این سفر رفتید، پس جابجایی شما در شهر آسان‌تر است. اما اگر ماشین خود را در این سفر به همراه نداشتید، می‌توانید برای راحتی، از خودروهای اجاره‌ای استفاده کنید و سفری خاطره‌انگیز را برای خود رقم بزنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.