باغ جهان نما شیراز؛ فرصت قدم زدن در یکی از قدیمی‌ترین بهشت‌های شیراز

معرفی باغ جهان نما با همه امکانات و زیبایی‌هایش

مطمئنا یک بار هم که شده گذرتان به شیراز زیبا افتاده‌ است. واقعیت این است که وقتی سفر به شیراز را تجربه می‌کنید انتخاب بین باغ های شیراز کار خیلی سختی است. این که ببینید کدام باغ را ابتدا سر بزنید و وقت محدود خود را در کدام باغ شیراز بگذرانید واقعا سخت است و باغ جهان نما را به عنوان یکی از این گزینه‌ها معرفی می‌کنیم.

برای همین این مقاله از مجله گردشگری علی بابا به شما کمک می‌کند با زوایای باغ جهان نمای شیراز بیشتر آشنا شوید و دقیقا بدانید چه چیزی در این باغ زیبا و دل‌انگیز انتظار شما را می‌کشد.

باغ جهان نما در انتهاب خیابان حافظیه قرار دارد و بعد از بازدید از آرامگاه حضرت حافظ می‌توانید این باغ را هم ببینید.

برای رسیدن به باغ جهان نما باید به خیابان حافظیه بروید. خودروی شخصی یکی از راه‌هایی است که می‌توانید به حافظیه دسترسی پیدا کنید. تاکسی و اتوبوس هم از دیگر راه‌های دسترسی به باغ جهان نما هستند.

در شش ماه ابتدایی سال از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۸ شب می‌توانید از باغ جهان نما بازدید کنید. اما در ماه‌های پاییز و زمستان این ساعت‌ها ممکن است متفاوت باشند.

پیشینه باغ جهان نما

باغ جهان نمای شیراز در قرن هشتم هجری هم وجود داشته. این باغ زیبا در آن زمان در مسیر جوی آبی قرار داشته و برای همین آبادانی آن همیشه تضمین بوده. در تمام این قرون درختان باغ در نهایت سرسبزی و شادابی قرار داشته‌اند و برای همین آن را به نام زینت الدنیا هم می‌نامیده‌اند.

باغ جهان نما

نهایت شکوه و جلال را اما کریم‌ خان زند به باغ جهان نما هدیه کرد. کریم خان دستور داد دور تا دور باغ را حصار بکشند و دو طرف خیابان منتهی به باغ را درختکاری کنند. عمارت وسط باغ هم به دستور ایشان ساخته شد. این عمارت سقف چندضلعی دارد و از بهترین نمونه‌های معماری عصر خود به حساب می‌آید.

شمای کلی باغ جهان نما با حوض مرمر و باغچه‌های آن منظره‌ای است که به این راحتی‌ها فراموش کسی نخواهد شد. این نکته در مورد بزرگ‌ترین مورخان و ایران‌شناسان تاریخ هم صادق است و شرح زیبای این باغ در جای جای کتب تاریخی قدیمی آمده‌است.

معماری کلی باغ جهان نما

باغ‌های ایرانی به طور کلی چند ویژگی اساسی دارند: یک جوی آب که از میان باغ می‌گذرد، یک خانه باغی که در میانه باغ قرار دارد، و حوضی بزرگ که جلوی خانه باغی قرار گرفته. باغ جهان نمای شیراز از همه این ویژگی‌ها برخوردار است و آنها را به بهترین شکل در اختیار بازدید کنندگان گذاشته.

زیبایی ها و درختکاری هاجوی آبی که از میان باغ می‌گذرد عاملی است که رونق و زیبایی باغ را در میان تمام این سال‌ها فراهم کرده. خانه میان باغ هم عمارتی ۸ ضلعی است که دور تا دور آن را پنجره‌هایی فراگرفته‌اند. و نهایتا حوض وسط حیاط که فواره آن از همان دوران قدیم تا به حال به جای مانده است.

وجه تسمیه باغ جهان نما

همان طور که اشاره شد، باغ جهان نما بیشترین شکوه و زیبایی خود را در دوران کریم خان زند داشت. برای همین باغ را آن زمان باغ وکیل هم می‌نامیدند. اما در دورانی که فتحعلی شاه والی فارس بود نام آن تغییر کرد و این باغ جهان نما نامیده شد. در دوران تیموریان، تیمور گورکانی آنقدر عاشق باغ جهان نما شده بود که دستور داد نمونه آن را در سمرقند بسازند. برای همین یک باغ جهان نمای دیگر هم در سمرقند وجود دارد که به همین چشم‌نوازی است.

باغ حهان نماباغ سراسر زیبایی جهان نما

اگر از بالا باغ جهان نما را نگاه کنیم چهار خیابان می‌بینیم که دو طرف آنها را درختان سرو و پرتغال فراگرفته. در یکی از این خیابان‌ها جوی آبی ساخته شده که تا دیوار باغ پیش می‌رود. این جوی با فواره‌های کوچکی تزئین شده که صدای گوشنواز آب را به منظره زیبای درختان اضافه می‌کند.

گویی کریم خان زند به عدد هشت علاقه خیلی زیادی داشته چون جای جای ساختمان و باغ را نمادهایی با عدد هشت فراگرفته که ذکرکردن آنها خالی از لطف نیست. اولین و مهم‌ترین این نماد‌ها ساختمان وسط باغ است که عمارت کلاه‌فرنگی هم نامیده می‌شود. سقف هشت‌ضلعی این ساختمان بعد از گذشت این همه سال هنوز هم پابرجاست. نمای ساحتمان از آجر خالی و بدون تزئین پوشیده شده. اما، برخی کارشناسان اعتقاد دارند این نما قبلا تزئیناتی از جنس کاشی و سنگ داشته که دست بی‌رحم زمانه آن را از دسترس ما خارج کرده است.

باغ سراسر زیبایی جهان نماعلاوه بر ساختمان‌ هشت ضلعی، هشت درخت سرو هم در هر کدام از خیابان‌های باغ قرار دارد. جوی آب بلند باغ هشت بخش دارد و هر کدام از این بخش‌ها هشت فواره کوچک دارند. با توجه به اینکه گفته می‌شود در ایران باستان عدد هشت عدد مقدسی بوده و نماد شانس و خوش یمنی محسوب می‌شده، به نظر می‌رسد تکرار این عدد تصادفی نیست.

بهترین زمان برای دیدن باغ

اردیبهشت ماه بهترین ماه برای سفر به شیراز و بازدید از باغ است. در فصل بهار به باغ جهان نما بروید و از عطر بی‌نظیر بهارنارنج و تماشای درختان سرو سر به فلک کشیده سرمست شوید. فرای سروها نمای تر و تازه کوه‌های زاگرس را می‌بینید که مانند پدری دلسوز پشت و پناه شهر شیراز هستند و بوده‌اند.

بهترین زمان برای دیدن باغدر ابتدای فصل بهار انواع گل‌های رنگارنگ در باغچه‌های باغ کاشته می‌شوند تا نهایت زیبایی خود را در اردیبهشت ماه به رخ بکشند. حتی حضرت حافظ هم نتوانسته از زیبایی این باغ در فصل بهار چشم پوشی کند و در اشعار خود از این باغ به زیبایی و سرسبزی یاد کرده است.

عمارت کوشک باغ جهان نما

امروز باغ جهان نما در اختیار صدای و سیمای شیراز قرار دارد و ممکن است هر روز در دسترس عموم نباشد. اما تا چند روز پیش عمارت کوشک یا عمارت کلاه فرنگی باغ موزه‌ای بود که بازدیدکنندگان از باغ می‌توانستند از آن بازدید کنند. به علاوه فروشگاه‌های صنایع دستی و سوغات شیراز هم در این عمارت برپا بود که بازدید کنندگان می‌توانستند انواع زیورآلات دست ساز و خوراکی‌های مختص به شیراز را در آن خریداری کنند.

عمارت کوشک باغ جهان نمایک نکته جالب دیگر در مورد عمارت کوشک پنجره‌های آن است. تا چند سال پیش این عمارت پنجره‌های چوبی داشت که دور تا دور ساختمان را فرا گرفته بودند. اما مالک خصوصی این باغ در جهت ترمیم ساختمان این پنجره‌ها را با نمونه آهنی آنها عوض کرد. بسیاری از کارشناسان آثار باستانی و معماری اعتقاد دارند این تغییر در جهت تخریب نمای بصری ساختمان بوده و آهن اصولا جایی در نوع معماری کوشک ندارد.

ساعات بازدید از باغ جهان نمای شیراز

اگر می‌‌خواهید از باغ جهان نما بازدید کنید، از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح درب‌های این باغ بر روی شما باز است تا ۸ شب. البته این ساعات به شش ماه اول سال اختصاص دارد و ممکن است به دلیل سرما و تاریکی هوا تغییر کند.

باغ جهان نمابلیط ورودی به این باغ برای ایرانی‌ها ۳ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۱۵ هزار تومان است. البته برای بازدید از باغ جهان نما باید دو نکته را به خاطر داشته باشید. اول اینکه باغ جهان نما در روزهای شهادت تعطیل است و هنگام بازدید حتما باید تقویم را چک کنید. دوم اینکه همان طور که اشاره شد باغ جهان نما ممکن است در اختیار صدا و سیما باشد. برای همین قبل از اینکه به این باغ بروید تماس گرفته و چک کنید که باغ برای بازدید عموم در دسترس هست یا نه.

باغ جهان نماباغ جهان نما کجاست؟

این باغ یکی از اولین باغ‌هایی است که به محض ورود به شیراز در دسترس شما قرار می‌گیرد. این باغ زیبا در خیابان حافظ قرار دارد و بعد از بازدید از حافظیه می‌توانید سری به این باغ هم بزنید و خود را غرق در طبیعت و صدای آب کنید. اگر نمی‌خواهید برای رفتن به باغ از خودروی شخصی استفاده کنید اتوبوس و تاکسی هم در اختیار شما هستند.

برای استفاده از اتوبوس باید از خط پایانه ولیعصر – رکن آباد یا خط میدان کلبه – میدان رکن آباد استفاده کنید. هر کدام از این اتوبوس‌ها را سوار شدید سر چهارراه حافظیه پیاده شوید و مسیر خیابان حافظیه تا باغ را پیاده بروید.

برای تاکسی گرفتن هم گزینه‌های زیادی در اختیار شما هست. در واقع این مسیر آنقدر راحت و سرراست است که هر جای شهر که باشید به راننده تاکسی بگویید به حافظیه می‌روید و کار تمام است. البته به خاطر بافت تاریخی و نبود زیرساخت‌های لازم ایستگاه مترو در نزدیکی باغ جهان نما وجود ندارد و باید از همان تاکسی و اتوبوس استفاده کنید.

بنای داخلی و عمارت باغآدرس باغ جهان نما: استان فارس، شمال شرقی شهر شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن)، بالاتر از میدان حافظیه

شماره تلفن باغ: 07132275875

باغ جهان نما روی گوگل مپ

کلام آخر

باغ جهان نما یکی از قدیمی‌ترین و بااصل و نصب‌ترین باغ‌های کشورمان ایران است. این باغ بار صدها سال تاریخ ایران را به دوش می‌کشد و بالا پایین‌های این باغ را می‌توان در میان درختان آن دید. درختان سرو و پرتغال زیبایی باغ را صدچندان کرده‌اند و قدم زدن در میان آنها و در کنار گل‌های رنگین باغ تصویری فراموش نشدنی برایتان رقم خواهد زد.

باغ های شیرازسفر به شیراز به طور کلی می‌تواند یکی از به یادماندنی‌ترین تعطیلات‌های زندگی‌تان باشد. اما بازدید از باغ جهان نما رنگ و بویی آنچنان زیبا به این سفر می‌بخشد که به این زودی‌ها فراموش نخواهید کرد. با ورود به این باغ می‌توانید شاهان و شاهزاده‌های ایرانی را تصور کنید که در میان خیابان‌های باغ قدم زده‌اند و حالا شما دارید همان خیابان‌ها را طی می‌کنید و همان هوای خنک و دل‌انگیز را نفس می‌کشید. خلاصه اینکه در اولین فرصت بار سفر خود را به شیراز زیبا ببندید و باغ جهان نما را هم بالای لیست جاهایی که می‌خواهید ببینید بنویسید. سفرتان به خیر و سلامتی.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.