خبری از ورود بدون ویزا به عراق برای اربعین 1400 نیست!

برای اربعین امسال اخذ روادید لازم است؟ چه مراحلی را برای دریافت ویزا باید طی کنیم؟

طی سال‌های اخیر زائران و شهروندان عراقی بالاترین تعداد گردشگران ورودی را به ایران داشته‌اند، بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال 1398 بیش از سه میلیون نفر زائر از عراق به ایران سفر کرده بوند. این درحالی است که سالانه تعداد زیادی زائر ایرانی در مناسبت‌های مذهبی مثل عاشورا، تاسوعا و اربعین و دهه فاطمیه به کشور عراق سفر می‌کنند.

به گزارش تسنیم، نخست وزیر عراق ظهر روز یکشنبه طی سفری یک روزه وارد تهران شد و در محل سالن اجلاس سران مورد استقبال رسمی رئیس جمهورمان قرار گرفت.

روز یکشنبه (21 شهریور ماه) به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در نشست خبری پس از دیدار با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق طی سخنانی اظهار کرد که آقای الکاظمی خبرخوبی برای لغو روادید بین دو کشور را دادند و از تلاش دو جانبه دولت‌ها برای توسعه کریدور ریلی و ارتباط شلمچه با بصره که بناست به سرعت انجام شود خبر داد.

برای حضور در عراق چه شرایطی وجو دارد؟

در ادامه همین خبر محمد حسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: با هدف ایجاد انسجام میان ارگان‌های ذی‌ربط در مراسم اربعین، مقرر شد همه زائرانی که قصد سفر به عتبات عالیات را دارند، ملزوم به ثبت نام در سامانه تازه تاسیس شده سماح هستند.

اربعین 1400او در ادامه گفت به همین سبب سازمان هواپیمایی کشوری به کلیه شرکت‌های هواپیمایی داخلی و شرکت‌ هواپیمایی العراقیه اعلام کرده است که هیچ مسافری خارج از لیست اعلامی سامانه سماح در فاصله زمانی 28 شهریور ماه تا 10 مهرماه قادر به خرید بلیت نخواهد بود.

او همچنین در ادامه گفت که ارائه کارت واکسن دو دوز و تست PCR الزامی است. افرادی که کمتر از 72 ساعت در عراق اقامت خواهند داشتن نیازی به دریافت تست منفی پی سی آر برای بازگشت به ایران ندارند و می‌توانند با همین تست منفی آزمایش کرونا که در ایران گرفته‌اند به عراق سفر کنند و برگردند.

محمد حسن ذیبخش در خصوص ظرفیت ناوگان هواپیمایی برای پروازهای اربعین نیز افزود که سازمان هواپیمایی هیچ مشکلی از نظر کمبود هواپیما برای پروازهای مختص به اربعین ندارد و برای ارائه خدمت به حدود 60 هزار زائر و مسافرهوایی تمهیدات کافی اندیشیده شده است و زائران می‌توانند به راحتی به عتبات عالیات سفر کنند.

مراسم اربعین 1400ذی‌بخش در ادامه از هماهنگی‌های صورت گرفته برای حفظ قیمت و همینطور دریافت بلیت‌ها خبر داد تا اربعین امسال به نحو احسن اجرا شود.

او در ادامه قیمت بلیط سفر به عراق گفت مبنای قبلی سازمان هواپیمایی بر اساس سهیمه‌ها 30 هزار نفر بود که با این حال مجددا در حال رایزنی با شرکت‌های هواپیمایی هستیم تا بلیط‌های نرخ جدید را همچنان با قیمتی معقول نگه داریم.

احمد محمدی فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین نیز درباره این افزایش ظرفیت‌ها خبر داد این افزایش سهمیه اختصاص به موکب‌ها ندارد و میزان دقیق سهمیه در جریان مذاکراتی که بین مسئولان اجرایی دو کشور انجام می‌شود، مشخض خواهد شد. در ادامه افزود که تلاش می‌کنیم طی دو روز آتی بحث‌های فنی در مورد افزایش سهمیه زائران ایرانی و عراقی را به سرانجام برسانیم تا میزان دقیق سهمیه مشخص شود.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری همچنین بیان کرد که کسانی که زودتر در سامانه سماح ثبت‌نام کنند و شرایط ذکر شده را داشته باشند در اولویت پذیرش برای اعزام قرار خواهند گرفت.

پیاده روی کربلاقیمت بلیط سفر به نجف چقدر است؟

احمد محمدی فر، سخنگوی ستاد مرکزی اربعین به نقل از رادیو اربعین  نیز درباره قیمت بلیط سفر به نجف بیان کرد که باتوجه به اینکه فرودگاه نجف یک فرودگاه خصوصی است و از گران‌ترین‌های نوع خودش محسوب می‌شود، در حال انجام مذاکراتی هستیم تا بتوانیم هزینه سفر هوایی زائران را کاهش بدهیم و به نتایج این رایزنی امیدوار هستیم.

در خصوص ویزای سفر به عراق هم اشاره به مذاکره صورت گرفته بین دولت ایران و عراق کرد و گفت: از دیروز (22 شهریور) پس از پیگیری‌های صورت گرفته توسط سازمان هواپیمایی مشخص شد که لغو روادید سفر به عراق بعد از مراسم اربعین امسال اجرایی خواهد شد و کسانی که در سامانه سماح ثبت نام می‌کنند، باید شخصا نسبت به اخذ روادید سفر به عراق در کنسولگری‌های دولت عراق در ایران اقدام کنند.

پیاده روی کربلاسامانه سماح سازمان حج و زیارت به سازمان وزارت بهداشت متصل است و صحت دریافت دو دوز واکسن ثبت‌نام کنندگان بررسی خواهد شد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، در نشستی که این شورا به ریاست حجت الاسلام نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تشکیل شد، حمیدرضا محمدی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی، پذیرش و اعزام زائران عتبات عالیات اعلام کرد که سفارت عراق برای صدور ویزای ایرانیان اعلام آمادگی کرده است که در پی این آمادگی، در صورت لزوم کنسولگری‌های عراق در ایران فعال خواهند شد.

اعتبار روادید زائران اربعین

اعتبار روادید صادر شده برای زائران اربعین دوماه است و زمان اقامت در عراق حداکثر به مدت یک ماه خواهد بود. بنابر اعلام احمد محمدی فر، دبیر و سخنگوی ستاد مرکزی اربعین، زائران برای دریافت ویزا نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نخواهند داشت و اخذ روادید رایگان خواهد بود.

اعتبار روادید زائران اربعیننواب همچنین افزود که با بررسی‌های صورت گرفته احتمال دارد شماری از مشتاقان سفر که پیش ثبت نام اربعین را انجام داده‌اند، شرایط اعزام را نداشته باشند؛ به همین دلیل لازم است تا هراستان باتوجه به سهمیه تخصیص یافته خودش ثبت نام داشته باشد. او همچنین به این موضوع اشاره کرد که باوجود اینکه برنامه اربعین از سازمان حج و زیارت جدا شده است اما همچنان سازمان حج و زیارت پیگیر اتفاقات اربعین است.

به همین دلیل بهتر است مردم از طریق سازمان حج، اخبار مربوط به اربعین و عتبات عالیات را دنبال کنند.

پیش ثبت‌نام اربعین بله یا خیر؟

علیرضا رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت نیز در جلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی اعلام کرد که اقدامات لازم برای قطعی شدن پیش ثبت‌نام‌ اربعین، بیمه زائران و صدور بلیت‌ها به سرعت درحال پیگیری و انجام است تا شرایط اعزام زائران تسهیل شود.

ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد نیز خبر داد که لغو ویزای سفر به عراق فعلا برای آن دسته از مسافران که در مسیرهای هوایی به عراق سفر می‌کنند را شامل می‌شود که ممکن است بعد از مدتی که همه‌گیری کرونا کنترل  و مدیریت شد و روند واکسیناسیون در دو کشور اوضاع مناسبتری پیدا کرد، لغو روادید سفر زمینی به عراق نیز تسری پیدا کند.

اعتبار روادید زائران اربعینسخنگوی ستاد مرکزی اربعین در مورد نتایج رایزنی‌ها با مقامات عراق مبنی بر این مسئله که بازگشت زائران ایرانی از عراق می‌تواند زمینی باشد و آیا دولت عراق این درخواست را قبول کرده است یا نه گفت که تاکنون دولت عراق با این پیشنهادی موافقتی نداشته و تاکید داشته که رفت و برگشت زائران به شکل هوایی انجام شود.

رایزنی در خصوص لغو روادید برای سفر به عراق از خرداد ماه امسال شروع شد که هیات وزیران ایران مجوز برقراری مقررات لغو ویزا بین ایران و عراق را صادر کرد اما اجرایی نشد؛ بنابر اعلام وزارت خارجه هیات وزیران این کشور مقررات لغو ویزای تا سقف 45 روز را به شرط عمل متقابل به تصویب رسانده بود که با واکنشی از جانب دولت عراق مواجه نشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.