بهترین موزه های ایران؛ ۱۰ موزه برتر ایران را بشناسید

ایران گهواره تاریخ و تمدن جهان است. احتمالا این جمله، خیلی کلیشه‌ای و تکراری شده است. اما الزاما جملات کلیشه‌ای دور از واقعیت نیستند. واقعیت این است که ایران بهشت تاریخ‌شناسان و تاریخ‌دوستان است. همین واقعیت باعث به‌‌وجود آمدن موزه های زیادی در کشورمان شده‌ است. آیا با بهترین موزه های ایران آشنا هستید؟ اگر به موزه‌گردی علاقه‌مند هستید تا انتهای این مقاله در علی‌بابا با ما همراه باشید.


جستجو و خرید بلیط قطار در علی بابا 


تهران؛ شهر موزه‌ها

تردیدی وجود ندارد که بسیاری از بهترین موزه‌های ایران در تهران مستقر هستند. اگر از عاشقان موزه و تماشای تاریخ و هنر هستید، حتما باید موزه های تهران را در لیست خودتان قرار دهید. در ادامه بهترین موزه های تهران به‌صورت مختصر معرفی خواهند شد:

۱. موزه ملی

موزه ملی یکی از بهترین موزه های ایران

موزه ملی ایران، مهم‌ترین موزه کشور به‌حساب می‌آید. این موزه هم به‌لحاظ قدمت و هم به‌لحاظ اشیا نگهداری ‌شده در آن، اهمیت بسیار زیادی دارد. از اولین باری که به‌طور رسمی موزه‌ای با نام موزه ملی در ایران تاسیس شد، بیش از 103 سال می‌گذرد. البته موزه ملی در طول یک قرن تاریخ خود، دچار تغییرات زیادی شده ‌است و دیگر شباهتی به موزه‌ای که یک قرن پیش تاسیس شد، ندارد.

این موزه در زمینی به مساحت 18هزار مترمربع قرار دارد و بنای فعلی موزه در سال 1316 توسط آندره گدار، احداث شد. موزه ملی ایران از دو بخش اصلی تشکیل شده‌ است؛ موزه ایران باستان و موزه باستان‌شناسی و هنر اسلامی. جالب است که بدانید که در موزه ایران باستان، آثاری با قدمت بین یک میلیون تا 12000سال پیش نگهداری می‌شود. قدمت بعضی از اشیا موزه ایران باستان به دوره پارینه سنگی برمی‌گردد.

موزه باستان‌شناسی و هنر اسلامی هم در در سال 1376 و در بنایی که از طراحی کاخ ساسانی بیشابور الهام گرفته‌است، احداث شد. بسیاری از گنجینه‌های تاریخی هنر اسلامی دوره‌های پادشاهی بعد از اسلام در ایران، در این موزه قرار دارد.

آدرس: خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی‌تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک.

ساعات بازدید: در بهار و تابستان از ساعت9 تا 19 و در پاییز و زمستان از ساعت 9 تا 17.

هزینه بلیط ورود به موزه: برای بازدیدکنندگان ایرانی 10000 تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی 100000 تومان است.

۲. کاخ موزه گلستان

موزه کاخ گلستان از بهترین موزه های ایران

معروف‌ترین کاخ سلطنتی ایران، کاخ گلستان است. علت اصلی این شهرت، استفاده عده زیادی از پادشاهان ایرانی از این مجموعه به عنوان مرکز سلطنت است. قدمت کاخ سلطان به دوره شاه عباس صفوی برمی‌گردد. البته از بنای اصلی کاخ گلستان که در دوره صفویه مورد استفاده قرار می‌گرفت، چیزی باقی نمانده ‌است و قدمت بناهای این مجموعه به دوره کریم خان زند می‌رسد.

کاخ گلستان، بعد از انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران، اهمیت بیشتری پیدا کرد و تا انتهای دوره قاجار به عنوان مرکز حکومت‌داری مطرح بود. شما می‌توانید تمام اشیایی که در دوره قاجار در این کاخ وجود داشته‌است را در مجموعه گلستان تماشا کنید. بخش مهمی از حوادث مهمی که در تاریخ ایران اتفاق افتاده‌اند، در کاخ گلستان جریان داشته‌اند. جدا از اهمیت تاریخی، این مجموعه بی‌نظیرترین هنرهای ایرانی را به نمایش گذاشته‌است.

۱۳ بنا در مجموعه گلستان وجود دارد که عبارتند از:  شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آینه، ایوان تخت مرمر، تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر، تالار عاج، تالار الماس، تالار برلیان و حوضخانه عمارت بادگیر.

آدرس: خیابان 15 خرداد، میدان ارگ

ساعات بازدید از موزه: در شش ماه اول سال بین ساعات 9ونیم صبح تا 6ونیم بعدازظهر

هزینه بلیط ورود به موزه: ورودی کاخ گلستان برای هر بازدیدکننده داخلی، 5000 تومان، کاخ اصلی 13000 تومان و هر مجموعه، 4000 تومان است. برای بازدیدکنندگان خارجی، ورودی 50000تومان، هربخش 30000تومان و کاخ اصلی 110000 تومان است.

۳. کاخ موزه سعدآباد

کاخ موزه سعدآباد یکی از زیباترین موزه های ایران

نمی‌شود از کاخ موزه گلستان حرف زد و اسم کاخ سعدآباد را به عنوان یکی از بهترین موزه های ایران نیاورد. کاخ سعدآباد، در واقع ییلاق پادشاهان قاجار بوده‌است که با روی کار آمدن پهلوی اول، بناهای زیادی اطراف آن ساخته ‌شد و در زمان پهلوی دوم، به‌طور رسمی به عنوان محل زندگی پادشاه انتخاب شد.

بناهای مختلفی در کاخ سعدآباد قرار دارد که هرکدام از آنها، گنجینه‌های زیادی از تاریخ و هنر معاصر را به معرض دید عموم گذاشته‌اند. کاخ سعدآباد در مجموع 15 بنای مستقل از هم دارد که امروزه هرکدام از این عمارت‌ها، تبدیل به یک موزه در مجموعه کاخ موزه شده‌اند.

ساعات بازدید از کاخ موزه سعدآباد: نیمه اول سال 9 تا 18و45دقیقه، نیمه دوم سال 9 تا 17

هزینه بلیط: ورودی برای ایرانیان 5000تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی 50000تومان است. برای بازدید از هرمجموعه هم باید 4000تومان بپردازید که این رقم برای بازدیدکنندگان خارجی 30000تومان است.

۴. موزه جواهرات

موزه جواهرات تهران - بهترین موزه های ایران

جواهرات از آن دسته اشیایی هستند که هرکسی را به خودشان جذب می‌کنند. ترکیب هنر و صنعت و طبیعت، ترکیب جذابی است که کمتر کسی می‌تواند در برابرش مقاومت کند. از آنجایی که ما ایرانی‌ها علاقه عجیبی به جواهرات داریم و این علاقه در خاندان سلطنتی هم دیده می‌شد، گنجینه غنی و جذابی از جواهرات در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است. این گنجینه که عنوان جواهرات ملی نام دارند، در ساعات محدودی از روز در معرض نمایش گذاشته می‌شوند و اگر عجله کنید، می‌توانید شانس تماشای این مجموعه باشکوه را داشته باشید.

جالب است که بدانید که تا امروز هیچ کدام از کارشناسان و محققان نتوانسته‌اند ارزش واقعی جواهرات خزانه بانک مرکزی را تخمین بزنند. معروف‌ترین عضو این گنجینه جذاب، الماس صورتی‌رنگ دریای نور است.

نشانی موزه جواهرات: میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، قبل از چهارراه استانبول، بانک مرکزی، طبقه زیرین

روزهای بازدید: شنبه تا سه‌شنبه. ساعت 14 تا 17

هزینه ورود: برای بازدیدکنندگان داخلی 6000 تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی 30000 تومان است.

۵. موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر از معروف ترین موزه های ایران

مهم‌ترین موزه هنری ایران، موزه هنرهای معاصر است که در سال 1356 افتتاح شد. گفته می‌شود که این موزه، جزو مجموعه برتر دنیا در حوزه هنرهای نوگرا است. آثار بسیار از هنرمندان مشهور جهان، از جمله پیکاسو، گوگن و رنوار را می‌توانید در موزه هنرهای معاصر تماشا کنید.

البته این موزه مجموعه‌ای از هنرمندان به‌نام ایرانی را هم در خود جا داده است. گفته می‌شود ارزش مالی آثار موجود در موزه هنرهای معاصر، به پنج تا ده میلیارد دلار می‌رسد.

آدرس : موزه هنرهای معاصر در ضلع شمالی پارک لاله واقع در خیابان کارگر شمالی قرار دارد.

ساعات بازدید: 10 الی 18 بعدازظهر هرروز

قیمت بلیط موزه هنرهای معاصر: برای هر ایرانی 5000 تومان و برای بازدیدکنندگان غیر ایرانی 15000تومان

۶. موزه دفاع مقدس

موزه دفاع مقدس تهران

موزه ها همیشه به ان شکلی که ما تصور می‌کنیم نیستند. گاهی موزه ها شکلی از رویدادی را برای بازدیدکنندگان روایت می‌کنند که جزو خاطرات مشترک چند نسل هستند. یکی از این موزه ها، باغ موزه دفاع مقدس است که در راضی عباس‌آباد بنا شده‌ است.

موزه دفاع مقدس، هر المان مشهور و مهمی که در جنگ هشت ساله بین ایران و عراق وجود داشت را در خود جا داده‌ است. این موزه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌ است که به جز تالار پروانه‌ها، باقی بخش‌ها بیشتر حالت روایی دارند. از قسمت‌های جالب موزه دفاع مقدس می‌توان به بازسازی قسمت‌های خرمشهر، از جمله مسجد جامع، اشاره کرد.

آدرس باغ موزه دفاع مقدس: میدان ونک، بزرگراه شهید حقانی، انتهای خیابان سرو، روبه‌روی پارک طالقانی.

ساعت بازدید: هرروز از ساعت 9.30 تا 17، جمعه ها از 11 تا 17

قیمت بلیط باغ موزه دفاع مقدس: بازدیدکنندگان ایرانی 12000تومان و بازدیدکنندگان غیرایرانی 25000 تومان

موزه های مهم دیگر در سایر نقاط ایران

البته موزه های مهم ایران محدود به تهران نمی‌شوند. در بسیاری از شهرهای ایران، موزه هایی وجود دارند که قسمت مهمی از تاریخ، هنر و فرهنگ ایران را به نمایش گذاشته‌اند. در ادامه بعضی از بهترین موزه های ایران در شهرستان‌ها را معرفی خواهم کرد.

۷. موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی که در شهر مشهد و در مجاورت بارگاه امام رضا علیه‌السلام قرار گرفته‌ است، یکی از بهترین موزه های ایران به‌حساب می‌آید. اشیا نگهداری شده در موزه آستان قدس رضوی، هم به‌لحاظ ارزش مادی و هم به لحاظ ارزش معنوی، جایگاه بی‌نظیری در فرهنگ ایران دارند.

مجموعه موزه‌های آستان قدس در سال 1324 افتتاح شدند. بسیاری از اشیا موزه، هدایایی هستند که مالکان و مجموعه‌داران به مجموعه حرم مطهر رضوی اهدا کرده‌اند. مجموعه‌های جالب توجه در موزه‌های آستان قدس شامل گنجینه‌های سکه و اسکناس، گنجینه‌های صدف و حلزون دریایی، گنجینه سلاح، موزه ساعت و نجوم و گنجینه مدال‌ها هستند. این موزه بخشی بزرگ تحت عنوان موزه فرش هم دارد. بخشی از موزه به آثار اهدایی از طرف استاد فرشچیان اختصاص دارد.

آدرس موزه آستان قدس رضوی: مشهد، بارگاه امام رضا علیه‌السلام، صحن کوثر

ساعات بازدید از موزه: نیمه اول سال 8 صبح تا 20.45 و نیمه دوم سال 8 تا 17.45

قیمت بلیط: 5000 تومان

۸. موزه پارس شیراز

موزه پارس شیراز از بهترین موزه های شیراز

نمی‌شود از شیراز صحبت کرد و از دوره زند غافل شد. حتی وقتی از موزه حرف می‌زنیم. موزه پارس شیراز که در جوار مقبره کریم‌خان زند بنا شده‌است، از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های ایران است. این موزه در 1315 بنا شده‌است و آثار زیادی از دوره پیش و پس‌از اسلام را درخود جا داده است.

معماری موزه پارس هم در کنار آثار باارزشی که در آن نگهداری می‌شود، جالب توجه است. عمارت هشت ضلعی موزه در کنار عمارت کلاه فرنگی که با نقش‌ونگارهای اصیل ایرانی طراحی شده‌است، چشم هر بیننده را به‌خود خیره می‌کند. توصیه می‌کنم اگر به شیراز سفر کردید، بازدید از این موزه را از دست ندهید.

آدرس موزه پارس: شیراز، بلوار کریم‌خان‌زند، بالاتر از خیابان طالقانی

ساعات بازدید موزه پارس: 8صبح تا 8شب

نرخ بلیط موزه پارس: برای بازدید کنندگان ایرانی 4000تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی 30000تومان


همچنین بخوانید: خوشا شیراز و سوغات فراوانش


۹. موزه آب یزد

موزه آب یزد از بهترین موزه های ایران

استان‌های قسمت فلات مرکزی ایران، از قدیم با کمبود آب مواجه بوده‌اند و آب به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین مواد طبیعی، سهم مهمی را در معادلات قدرت بازی می‌کرد. تقسیم عادلانه آب، اشیا مربوط به سیستم آبرسانی و آبیاری باید آنقدر پیشرفته می‌بود که توانایی مدیریت آب را به حکام شهرهای کویری می‌داد.

هر اطلاعاتی که دوست دارید درباره برخورد پیشینیان با مقوله آب و مدیریت آن بدانید، در موزه آب یزد در دسترس شماست. موزه‌ای جذاب که میراث فرهنگی ارزشمندی به‌حساب می‌آید. نکته جالب توجه این موزه، قرارگیری آن در خانه‌ای تاریخی با معماری منحصر بفرد است. درواقع با تماشای موزه آب یزد، با یک دیر دو نشان خواهید زد. پس اگر گذارتان به یزد افتاد، بازدید از موزه آب را از دست ندهید.

آدرس موزه آب یزد: یزد، ضلع شمالی میدان امیرچخماق، خیابان قیام

ساعات بازدید از موزه آب یزد: 8تا 14.30-15 تا19

بلیط ورودی: 3000 تومان

۱۰. موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی اصفهان

یکی از بهترین موزه های خصوصی ایران، موزه موسیقی اصفهان است که در سال 1394 با همت دو موسقیدان به نام‌های مهرداد جیحونی و شهریار شکرانی پایه‌گذاری و تاسیس شد. در این موزه کم‌نظیر ایرانی، بیش از 300 ساز موسیقی در معرض نمایش قرار گرفته‌است و طرز استفاده و نوای آن هم به بازدید کنندگان نشان داده می‌شود. اگر مثل من به موسیقی علاقه‌مند هستید و شنیدن موسیقی زنده شما را به هیجان می‌اورد، بازدید از این مجموعه ارزشمند، حالتان را سرجا می‌آورد. پس یادتان باشد که موزه موسیقی اصفهان را به لیست دیدنی‌های این شهر زیبا اضافه کنید.

آدرس موزه موسیقی اصفهان: اصفهان، خیابان توحید میانی، خیابان شهید قندی، پلاک74

ساعات بازدید از موزه موسیقی اصفهان: 9 تا 21

قیمت بلیط موزه موسیقی اصفهان: 15000تومان برای بازدیدکننده داخلی و 75000تومان برای بازدیدکننده خارجی


همچنین بخوانید: جاهای دیدنی ایران که حداقل یک بار باید ببینید


 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. ali alabbas می‌گوید

    ممنونم از مقاله مفید شما ایران غنی از آثار باستانی و موزه ها می باشد