بازگشایی مرزهای زمینی برای اربعین: فعلا مسدود

مرزهای زمینی برای پیاده روی اربعین 1400 همچنان بسته خواهد ماند

نخست‌وزیر عراق 14 شهریور ماه در نشست کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق با ورود 30 هزار زائر ایرانی و 10 هزار نفر از زائران کشورهای عربی و سایر کشورها برای شرکت در مراسم اربعین امسال موافقت کرد. او پس از سفر به تهران و پس از رایزنی‌های صورت‌گرفته با دولت ایران، بازگشایی مرزهای زمینی برای اربعین و دوبرابر شدن تعداد زائران را پذیرفت و تعداد زائران را 60 هزار نفر اعلام کرد. شروع سفر به عتبات عالیات با نزدیک شدن به اربعین افزایش پیدا کرد، تاکنون بیش از 13 هزار نفر از خطوط هایی وارد خاک عراق شده‌اند.

سایر اخبار بازگشایی مرزهای زمینی برای اربعین را از مجله گردشگری علی بابا بخوانید.

آخرین اخبار بازگشایی مرزهای زمینی برای اربعین

اخبار رسیده از مرزهای چهارگانه اینطور گزارش می‌دهند که تعداد زیادی از مردم از روزها قبل در مرزها تجمع کرده و متقاضی خروج از کشور از راه زمینی هستند ولی مرزها برای تردد زائرین از قبل اربعین بسته شده است. البته امروز مرز شلمچه به طور مشروط باز شد و تنها کسانی که ویزای معتبر، کارت واکسیانسیون و تست PCR را در اختیار داشتند می‌توانستند از مرز زمینی شلمچه عازم عراق شوند.

مرزهای زمینی برای اربعینسید محمد صالحی، فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان در این باره گفت: بر اساس توافق با دولت عراق صبح امروز و در پی بازگشایی مرزهای زمینی برای اربعین، پنج هزار نفر از طریق مرزهای زمینی وارد مرزهای عراق شدند که عمدتا ویزای اضطراری یا هوایی به همراه داشتند.

در شبکه‌های اجتماعی این چند روز خبرهایی اعلام شد مبنی بر اینکه تنها با پاسپورت می‌توان وارد عراق شد در صورتی که مسئولان مرزی اعلام کرده‌اند که اجازه عبور فقط به کسانی که ویزا داشتند داده شده است.

بنابرگزارش‌ خبرگزاری فارس، از شب گذشته تاکنون در رسانه‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی خبرهایی از بازشدن مرزهای زمینی به روی زائران به به خصوص مرز مهران و شلمچه منتشر شده است که در این باره احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین خبر اظهار کرد: سیاست دولت عراق برای برگزاری اربعین با حضور زائران خارجی تشرف هوایی بود. به همین دلیل مرزهای خود را روی زائران خارجی بست و به مسافران ویزا از طریق سفر زمینی صادر نکرد.

پیاده روی بین ایران و عراقاو با اشاره به اینکه اخبار منتشر شده درباره بازگشایی مرزهای زمینی برای اربعین صحت ندارد، افزود: مرزهای زمینی بسته است اما افرادی که موافقت‌نامه یا ویزای کاری و تحصیلی دارند، طبق ماه‌های گذشته می‌توانند از مرز عبور کنند.

محمدی‌فر همچنین افزود که ما مشکلی با با بازگشایی مرزهای زمینی نداریم. اما از طرف عراق از ورود زائران اربعین به صورت زمینی ممانعت می‌شود و قوانین سختگیرانه‌ای برای ورود افراد به صورت غیرمجاز از جانب عراق وضع شده است.

به گفته او در مرزها مثل سابق خدماتی ارائه نمی‌شود اما آمادگی داریم تا در صورت بازگشایی مرزهای زمینی برای اربعین امکاناتی را فراهم کنیم. البته تیم‌های پزشکی و بهداشت و کلینیک‌های سیار در طول ایام اربعین به منظور جلوگیری از شیوع کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مسیر زائران حضور دارند و آماده‌باش هستند.

مرز زمینی اربعین

ستاد مرکزی اربعین حسینی در اطلاعیه‌ای در خصوص راهپیمایی اربعین گفت: مرزهای زمینی برای زائرین اربعین باتوجه به سیاست‌های دولت عراق همچنان بسته خواهد ماند و امکان اینکه مرزها برای سفر زمینی بازگشایی شود به هیچ وجه وجود ندارد.

نکات مطرح شده در این اطلاعیه به شرح زیر است:

  • پیرو اطلاعیه‌های قبلی درباره بسته بودن مرزهای زمینی مجددا به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند مرزهای زمینی برای زوار اربعین حسینی باتوجه به سیاستی که دولت عراق در پیش گرفته است بسته خواهد ماند و امکان بازگشایی وجود ندارد. از شما زائرین عزیز درخواست می‌شود به هیچ عنوان به سوی مرزهای زمینی حرکت نکنید.
  • متاسفانه به رغم اطلاعیه‌های قبلی تعدادی از هموطنان با تجمع در مناطق مرزی باعث بروز مشکلاتی برای مردم و بروز خطراتی برای خود شده‌اند، ضمن اینکه، سهمیه صدور ویزای ورود به عراق، افزایش پیدا نکرده و کماکان مرزهای هوائی برای اعزام زائرین اربعین امسال، از سوی عراق تعیین شده است.
  • باتوجه به بسته بودن مرزهای زمینی، امکان اعزام زائرین عزیز اربعین از این روش میسر نیست و از آنجایی که امکاناتی هم برای پذیرایی زوار در این مسیرهای پیش‌بینی نشده است، لازم است هموطنان عزیز، تحت تاثیر خبرسازی‌های غیرموثق قرار نگرفته و مطلقا از عزیمت به سوی مرزها اجتناب فرمایند.

مرزهای زمینی برای اربعین

در آن طرف مرز غربی کشورمان، دولت عراق هم در صدد بررسی این موضوع است، هیات گذرگاه‌های مرزی عراق در اطلاعیه‌ای از بازدید ژنرال عمر عدنان الوائلی، نایب‌رئیس هیات و مدیر کل دایره عملیات و برنامه‌ریزی خبر داد که به بررسی مشکلات زائران در مرز پرداخته بود. بر اساس همین اطلاعیه، با دستور مصطفی الکاظمی با طرف ایرانی درباره ورود زائران، هماهنگی و توافق شد که این موضع براساس قانون حل‌وفصل شود. این بازدید همچنین شامل جلسه‌ای با دست اندرکاران برای گوش دادن به نیازهای آن‌ها و ترغیب آن‌ها به تلاش بیشتر برای بهبود وضعیت کاری گذرگاه مرزی زرباطیه از نظر بالا بردن سطح مبادلات تجاری و کنترل تخلفات از همه نوع بود.

مرز شلمچه مشروط باز شد!

محمد حیدری فرماندار ویژه خرمشهر در گفتگو با فارس از مردم خواست تا تنها درصورت داشتن سه مدرک ویزا، کارت واکسیناسیون و نتیجه تست پی‌سی‌آر اقدام به خروج از مرز شلمچه به سمت عراق کنند.

حسین خوش اقبال، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه نیز با اشاره به بسته بودن مرزهای خسروی و پرویزخان برای تردد زائرین گفت که بسته بودن مرزهای استان کرمانشاه بارها اطلاع رسانی شده و در ادامه تاکید کرد که برای اخذ ویزا قبل از خرید بلیط، داشتن تست PCR منفی 72 ساعت قبل از پرواز و کارت واکسن الزامی است.

مرزهای زمینی برای اربعین

از روز دوشنبه زائران باز می‌گردند

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، عملیات رفت زائران اربعین از روز 28 شهریور ماه آغاز شده و در روز 5 مهرماه به پایان می‌رسد.

براساس این گزارش، بازرسان سازمان هواپیمایی کشوری به بررسی وضعیت فروش بلیط توسط دفاتر خدمات مسافر هواپیمایی پرداخته‌اند و با مشاهده هرگونه تعلیق و در صورت تکرار آن لغو مجوز اقدام خواهند کرد. باتوجه به همین موضوع از مسافران پروازهای اربعین درخواست می‌شود که بلیط سفر به نجف و کربلا را از دفاتر خدمات مسافرت هوایی معتبر خریداری کنند.

از ابتدای عملیات اعزام زائران نیز تیم بازرسی وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشور در فرودگاه ‌های پرتردد از جمله فرودگاه امام خمینی به منظور نظارت بر پروازهای اربعین مستقر شده‌اند.

مرزهای زمینی برای اربعینورود غیرقانونی مجازات در پی دارد

از ماه‌ها قبل مسئولان کشور به افرادی که قصد سفر به کشور عراق را در ایام اربعین داشتند توصیه کردند که بدون روادید معتبر راهی کشور عراق نشوند و به مراکز معتبر دریافت ویزا مراجعه کنند اما با وجود همه این تاکیدات باز هم شاهد این هستیم که عده‌ای بدون داشتن روادید به سوی مرزها مراجعه می‌کنند.

ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور در خصوص اینکه سال‌های گذشته عده‌ای از افراد بدون اخذ روادید به سوی مرزها می‌رفتند، گفت: در سال گذشته برخی از این افراد در مرز تجمع کردند و عده‌ای هم که بدون روادید از مرز عبور کرده بودند، باعث شدند تا دولت عراق مرزها را ببندند که البته امسال هم به ما اعلام کرده اند که درصورت ورود بدون روادید به خاک عراق مثل قبل عمل می‌کنند که در این صورت زائران با مشکل جدی مواجه خواهند شد.

افرادی که بدون روادید به مرز رفته و تلاش به ورود به کشورعراق می‌کنند دستگیر، عودت و سپس قرنطینه می‌شوند.

میرمسعود حسینیان سرکنسول ایران در کربلای معلی نیز در خصوص جریمه ورود غیرقانونی به کشور عراق گفت: با توجه به حساسیت دولت عراق، ورود به خاک این کشور بدون روادید و یا بدون ثبت مهر ورود به‌عنوان ورود غیرقانونی تلقی می‌شود و حداقل سه سال حبس و زندان دارد.

همچنین مهم است که به تاریخ روادید دقت کافی شود، چرا که خروج باید قبل از اتمام مدت روادید صورت گیرد. جریمه اقامت غیرمجاز زائران در روز اول 30 دلار و هر روز اضافه تر 10 دلار خواهد بود.

ورود غیرقانونی مجازات در پی دارداحتمال بازگشایی مرزهای زمینی با عراق

احمد وحیدی وزیر کشور امروز در حساب توییترش نوشت:

«درحال حاضر مشکل این است که عراق ورود زائر زمینی را نمی‌پذیرد. مرزبانی و فرمانداری در حال رایزنی با طرف عراقی هستند و در صورت موافقت مرزهای زمینی بازگشایی خواهد شد.»

با توجه به اعلام آمادگی دولت ایران و همچنین باتوجه به پیشینه دولت عراق در اعلام موافقت‌های لحظه آخری این موضوع انتظار می‌رود که در روزهای پایانی نزدیک به اربعین مجوز ورود به عراق از راه زمینی امکان‌پذیر شود اما با این حال همچنان بهتر است تا منتظر اطلاعیه‌های منتشرشده از سمت سازمان حج و زیارت که مسئولیت اربعین را هم برعهده دارد باشیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.