پیش‌بینی افزایش شدید تقاضای سفر در نوروز ۱۴۰۱

تقاضای سفر در نوروز 1401 چطور است؟

رئیس انجمن علمی مطالعات گردشگری از افزایش شدید سفر در تعطیلات نوروز خبر داد.

به گزارش مجله گردشگری علی بابا و به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، محمد حسین ایمانی خوشخو گفت با توجه به نیاز مردم برای تلطیف شرایط روحی خود، پیش‌بینی می‌شود در تعطیلات نوروز، شاهد افزایش بسیار زیاد سفرهای نوروزی به مقاصد مختلف کشور، نسبت به سال‌ گذشته باشیم.

محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس انجمن علمی مطالعات گردشگری در گفت‌و‌گویی با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران، اعلام کرد که با وجود لغو محدیدودیت‌ها و کنترل و بهبود شرایط کرونایی، پیش‌بینی می‌شود که نوروز پیش‌رو، مسافرت‌های بسیاری در کشور انجام شود. او همچنین خواستار شد تا برنامه‌ریزی‌های لازم در راستای تناسب حجم سفر با زیرساخت‌های گردشگری صورت بگیرد. علاوه‌براین راه‌کارها و پیشنهاداتی هم در این زمینه ارائه داد.

او عنوان کرد که شیوع کرونا باعث شده صدمات و خسارات زیادی به صنعت گردشگری وارد شود که جبران‌شدنی نیست.

همچنین افزود در پی شیوع کرونا، کشور مجبور به اعمال محدودیت و ممنوعیت‌هایی برای تردد و سفر هم‌وطنان شد که نزدیک بعد دو سال همچنان ادامه دارد و باعث شده بسیاری از تقاضاها برای سفر سرکوب شوند.

تقاضای سفر در نوروزرئیس انجمن علمی مطالعات گردشگری بر این باور است که به دلیل کاهش نسبی آمار مبتلایان و فراهم شدن شرایط مطلوب امن بهداشتی در سطح کشور، افراد خواستار سفر هستند و این امر با اولین تعطیلات مناسب، به‌خصوص نزدیک شدن به ایام نوروز، محقق خواهد شد.

ایمانی همچنین بیان کرد در یکی دو ماه گذشته و با توجه به کاهش محدودیت‌های تردد، در تعطیلات آخر هفته، شاهد سفرهای بسیاری بودیم که ترافیک‌های زیادی را هم به وجود آورد. این موضوع در هفته‌های آینده نیز تکرار خواهد شد.

وضعیت سفر در شرایط مشابه سال پیش

او همچنین تجربه شرایط مشابه سال‌های گذشته در تعطیلات نوروز را یادآور شد و گفت پیش‌بینی ما این است که در تعطیلات نوروز پیش‌رو، با توجه به نیاز افراد جامعه برای استراحت و آرامش و تلطیف روحی و اضطراب‌‌های ناشی از همه‌گیری کرونا که دو سال گذشته با آن روبه‌رو بودیم، تقاضای افراد برای انجام سفر به نقاط مختلف کشور بی‌سابقه باشد.

رئیس انجمن علمی مطالعات گردشگری تصریح کرد با توجه به هزینه‌های بالای هتلینگ، حمل‌ونقل و سایر خدمات مسافرتی و گردشگری و به دلیل عدم فرهنگ‌سازی در این خصوص، اغلب مردم به سفر در قالب تور و سفرهای از پیش برنامه‌ریزی‌شده تمایل نشان نمی‌دهند. بلکه سفر با استفاده از اتومبیل شخصی و بدون انجام برنامه‌ریزی خاصی را ترجیح می‌دهند.

این مقام مسئول همچنین افزود این موضوع باعث می‌شود تقاضاهای بسیار زیادی برای سفر به وجود آید که از ظرفیت زیرساخت‌های گردشگری در مقاصد گردشگرپذیر بیشتر خواهد بود. این امر باعث وارد آمدن خسارات زیادی بر زیرساخت‌های گردشگری کشور می‌شود و آسیب‌های زیست‌محیطی و مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی را نیز در پی خواهد داشت.

تقاضای سفر در نوروزایمانی از شرایط و زمان تشکیل ستادهای سفرهای نوروزی با هدف ساماندهی و مدیریت این سفرها، که تنها دوهفته قبل از نوروز تشکیل می‌شوند، انتقاد کرد. همچنین تاکید کرد در این بازه زمانی کوتاه، نمی‌توان تصمیمات درست و کارشناسی گرفت.

ایمانی تشکیل ستادی با محوریت وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و حضور تمام دستگاه‌های متولی را ضروری دانست و گفت با توجه به شرایط خاص نوروز سال جدید پیش‌ِرو، این ستاد باید از هم‌اکنون تشکیل شود. همچنین باید فرهنگ‌سازی شود که مردم سفرهای خود را در تعطیلات طول سال، به غیر از تعطیلات نوروز، توزیع کنند تا تقاضای گردشگری در این ایام کاهش یابد.

علاوه‌براین، رئیس انجمن علمی مطالعات گردشگری بیان کرد می‌توان با ایجاد کمپ‌های ویژه گردشگری در فضاهای خالی اطراف شهرها، بخشی از گردشگران نوروزی را در این کمپ‌ها اسکان داد. این امر در راستای کمک به زیرساخت گردشگری تاثیرگذار است و موجب کاهش آسیب‌های مرتبط خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.