موزه جواهرات ایران

براساس بخشنامه ابلاغ‌شده از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به همه موزه‌های کشور، در روز جهانی موزه و آغاز هفته‌ی میراث فرهنگی تمام موزه‌های کشور رایگان هستند.

طبق گفته‌های محمدرضا کارگر، مدیر کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی (۲۹ اردیبهشت) رایگان هستند و زمان بازدید از موزه‌ها مانند هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ خواهد بود. مدیر کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی اعلام کرد این بخشنامه به دیگر موزه‌های کشور که زیر نظر دستگاه‌های دولتی اداره می‌شوند نیز فرستاده شده است و با توجه به این‌که در سال‌های گذشته از آن تبعیت کردند، امیدواریم امسال هم بازدید از این موزه‌ها برای مردم رایگان باشد.

همچنین در روز جهانی موزه‌ها در ۲۹ اردیبهشت‌ماه، نمایشگاه «۷۳ اثر مهر ساسانی» که هفته‌ی گذشته از آمریکا به ایران تحویل داده شده‌اند نیز در موزه‌ی ملی ایران افتتاح می‌شود.

 اگر هنوز موزه‌ی جواهرات ایران را ندیده‌اید، این روز فرصت خوبی است تا گنجینه‌ی بی‌نظیر جواهرات ملی ایران را از نزدیک تماشا کنید.

 

جواهرات شاخص موزه جواهرات ایران

دریای نور: الماس دریای نور، درشت‌ترین و زیباترین الماس برلیان در میان گوهرهای سلطنتی ایران و یکی از گوهرهای معروف جهان است‌. گفته می‌شود این الماس هزار سال پیش کشف و استخراج شده است‌. وزن آن ۷ مثقال و ۲۰ نخود، یعنی در حدود ۱۸۲ قیراط‌، و صورتی است‌، ولی پیش از تراش‌، زیادتر از این بوده است‌. این الماس بخشی از هدایایی بود که  به دست نادرشاه افشار، درمیان هدایای محمدشاه گورکانی و غنایم جنگی از هند به ایران آورده شد و بعدها در دوره‌های مختلف به دست شاهان قاجار رسید.

کره جغرافیایی: وزن این کره‌ی جغرافیایی با پایه‌های طلایی‌اش حدود ۳۷/۵ کیلوگرم است و روی آن ۵۱۳۶۶ قطعه جواهر گوناگون به وزن ۳۶۵۶/۴ گرم کار شده است‌. روی این کره اقیانوس‌ها و دریاها با زمرد، قاره‌ی آسیا بایاقوت و لعل‌، ایران با الماس‌، اروپا با یاقوت‌، آفریقا با یاقوت سرخ و کبود، آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا با یاقوت و لعل و خط استوا به با الماس نشان داده شده.

دو حلقه‌ی زرین ساده که در روی آن‌ها گل‌های الماس‌نشان نصب شده‌، به طور متقاطع کره را در میان گرفته است‌. روی کره القاب ناصرالدین‌شاه منبت و الماس نشان شده است‌. در این کره‌، کوه دماوند با یاقوت درشتی مشخص و شهر تهران با یاقوت معروفی به نام اورنگ زیب نمایان است‌.تاج‌ماه: تاج‌ماه بعد از دریای نور در میان جواهرات سلطنتی خودنمایی می‌کند. این سنگ سفید و زیبای بادامی‌شکل ۱۱۲ قیراط وزن دارد و وسط بازوبند سلطنتی بازوی چپ قرار داشت‌. اما بعدها به صورت دگمه یا بر روی سینه یا پیش کلاه نصب می‌کردند و حالا به صورت پیاده در خزانه‌ی جواهرات سلطنتی ایران نگه‌داری می‌شود.

تاج‌کیانی: تاج‌کیانی، تاجی است که پادشاهان در مراسم تاج‌گذاری از آن استفاده می‌کردند.

نشانی: تهران، خیابان فردوسی، شماره ۲۱۳، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خزانه‌ی جواهرات ملی

بازدید از خزانه‌ی جواهرات ملی روزهای شنبه تا سه‌شنبه از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۶:۳۰ امکان‌پذیر است. خزانه‌ی جواهرات ملی در غیر از ساعات فوق و نیز روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی، تعطیل است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.