از سافاری روی شن‌ها تا دریاچه تفریحی در کویر دبی

کویر دبی و تجربه سافاری در دل شن‌ها

معمولا وقتی به جاهای دیدنی دبی فکر می‌کنیم انتظار داریم پارک‌ها، رستوران‌ها و هتل های دبی یا مراکز خرید دبی تمام وقتمان را پر از تفریح و خوشی طعم سفر کند. شاید شما هم مثل من فکرش را نمی‌کردید طبیعت دبی هم یکی از آن طبیعت‌های بکری باشد که کلی می‌توان در آن تفریح کرد، کارهای متفاوتی انجام داد و کویر دبی یکی از این طبیعت های زیبا و بکر سرزمین امارات متحده عربی را تجربه کرد.

اگر چند‌ثانیه چشمانتان را ببندید و به بیابان های دبی فکر کنید که با ساحل و دریا و کوه‌ها محاصره شده‌اند و می‌توانند به شما وعده یک سفر تفریحی بی کم‌و‌کاست، همراه با کویرگردی در دبی هدیه دهند. حالا این‌که در کویر دبی دقیقا چه تفریحات و امکاناتی وجود دارد، برایتان در این قسمت از مجله گردشگری علی‌بابا نوشته‌ام.

کویر دبی اطراف دریاچه القدره و در نزدیکی شهر دبی قرار دارد.

سافاری و موتور‌سواری، شتر‌سواری، اسکی روی شن، پرواز با هلکوپتر بر فراز کویر، رقص و غذاهای سنتی دبی از تفریحات کویر دبی هستند.

بهترین زمان سفر به کویر دبی در فصل‌های زمستان و بهار، یعنی از اوایل اسفند تا اردیبهشت ماه است.

کویر دبی، مقصد بین‌المللی گردشگران

دبی در حقیقت واحه‌است است که از دل کویر بیرون آمده و همین الان هم چهار طرفش، کویرهای دبی دارند جولان می‌دهند اما یکی از معروف‌ترین بیابان های دبی، بیابان القدره است که 10 هکتار مساحت دارد و در 30 کیلومتری شهر دبی است.

کویر دبیدر سال 2015 پروژه احداث دریاچه القدره سر آمد. بعد از آن، بخشی از آب خلیج فارس را تا آن‌جا کشیدند و در دل بیابان، دریاچه‌ بزرگی درست کردند. این دریاچه علاوه‌بر جذب پرندگان مهاجر به این زیست‌بوم، در این سال‌ها بهانه خوبی برای جذب گردشگران شده.

کویر دبیاین کویر و دریاچه القدره به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی دبی برای پیک‌نیک کردن و دیدن گونه‌های مختلف حیوانی  منطقه کویر، مسابقات شتر‌سواری و دوچرخه‌سواری و آفرود بسیار مناسب و همچنین پر‌طرفدار است.

دریاچه القدره دبی حدود 130 گونه پرنده مانند ابلیس براق، کاسپین پلور، ساندرلینگ، عقاب و شاهین و گونه‌های دیگر را شامل می‌شود که زندگی‌شان به این زیست‌بوم وابسته است.

مقصد بین‌المللی گردشگرانالبته درحال حاضر دولت امارات متحده سخت‌گیری‌ها و جریمه‌های سنگینی برای ریختن زباله و روشن‌کردن آتش و باربیکیو در اطراف این دریاچه‌ها و کویر دبی اعمال کرده تا بتواند همچنان این زیست بوم شکننده که به‌تازگی پا گرفته است را از خطر نابودی و آلودگی حفظ کند.

برای آب‌و‌هوای کویر دبی آماده باشید!

از آن‌جایی که دبی یک شهر صحرایی در کشور امارات است، پس شک نکنید که آب‌و‌هوای گرم و آفتابی و روزهای داغ آن‌جا منتظر شما هستند. مثلا گرم‌ترین ماه‌های آب‌و‌هوای کویر دبی بین ماه‌های می تا سپتامبر (اردیبهشت تا مهر) است که دمای هوا به بالای 40 درجه هم می‌رسد و احتمال بارش در مناطق اطراف کویر تقریبا صفر است.

برای آب‌و‌هوای کویر دبی آماده باشید!اما همه روزهای دبی انقدر هم گرم و سوزان نیستند! می‌شود آب‌و‌هوای معتدل‌تری را هم در کویر دبی انتظار داشت که بیشتر در ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه (آذر تا بهمن)  اتفاق می‌افتد و جزو خنک‌ترین ماه‌های دبی است. البته باید حواسمان باشد که منظورمان از خنک، یعنی خنک‌تر از 40 درجه سانتی‌گراد است، وگرنه دمای کویر دبی اغلب از 23 درجه پایین‌تر نمی‌آید.

برای آب‌و‌هوای کویر دبی آماده باشید!ماه‌های فوریه و مارچ (بهمن تا فروردین) هم از ماه‌های معتدل کویر دبی محسوب می‌شوند که می‌توانند ماه مناسبی برای کویر‌گردی و تفریحات کویر باشند.

کویر دبی، پناهگاه پرندگان مهاجر

نزدیک دبی، میان صحرای سوزان و کویر دبی، یک پارک ملی و ذخیره‌گاه حفاظت‌شده بیابان دبی قرار دارد که 225 کیلومتر مربع مساحت دارد و اولین پارک ملی دبی است که به همت محمد راشد آل مکتوم تاسیس شده است.

کویر دبی، پناهگاه پرندگان مهاجربا وجود گونه‌های جانوری و گیاهی بیابانی کویر، این منطقه تبدیل به یکی از مقاصد جذاب گردشگری تورهای کویرگردی امارات متحده عربی است. ذخیره‌گاه حفاظت‌شده دبی زمانی مزرعه‌ای برای شترها بود اما راشد آل مکتوم با الهام از پارک‌های ملی آفریقای جنوبی سعی کرد این منطقه کویری را احیا کند. جالب است بدانید این منطقه 5 درصد از کل امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهد.

پناهگاه پرندگان مهاجراز زمان احیا و تأسیس پارک ملی دبی تا کنون، بیش از 6 هزار درخت کاشته شده و اکوسیستم علف‌ها و درختچه‌ها برای تغذیه شتران نیز تقویت شده است. گونه‌های جانوری کویر دبی نیز عموما از حیوانات مقاوم محسوب می‌شوند که سال‌هاست با گرمای شدید بیابان های دبی خو گرفته و بقا پیدا کرده‌اند.

پناهگاه پرندگان مهاجراز گونه‌های جانوری ذخیره‌گاه حفاظت‌شده کویر دبی می‌توان به پستاندارانی مانند روباه شنی، کاراکال، گربه شنی، تیزشاخ عربی، خرگوش صحرایی قهوه‌ای، جوندگان صحرایی و موش‌ها، خارپشت ایرانی، خارپشت بیابانی، حشره‌خوار اتروسی، خفاش‌ها و غیره اشاره کرد.

از خزندگان طبیعت کویر دبی نیز می‌توان از مار بوآ، مار شنی آفریقایی‌آسیایی، افعی شاخدار بیابانی، بزمجه آژيرگر،‌ مارمولک ریش‌ریش‌انگشت،‌ گکوی شکم‌زرد خانگی، مارمولک خانگی مدیترانه‌ای، گکوی سنگی ایرانی، سقنقور، کرمی‌مارمولکان و غیره نام برد.

پناهگاه پرندگان مهاجرگونه‌های گیاهی کویر دبی هم با‌این‌که منطقه گرم و کویری است و انتظار پوشش گیاهی در آن‌جا سخت است اما در نوع خود تنوع دیدنی و جالبی دارند، درختانی مانند کهور ایرانی،‌ آکاسیای چتری، سنگالیا سنگال، نخل خرما، کنار و غیره. بوته‌های سنبل بیابان، عرفج، طاووسی، استبرق، نخود شنی، درخت مسواک، دیوخار و گیاهان دارویی مانند گل عنکبوتی و اسفند رومی هم می‌شود پیدا کرد.

پناهگاه پرندگان مهاجراوقات خوش کویر دبی

تفریحات کویر دبی برخلاف طبیعت گرم و خشکی که دارند اتفاقا بسیار متنوع و هیجان‌انگیزند. در‌واقع اگر مقصد گردشگری ما دبی باشد بهتر است بگوییم اگر کویرگردی در دبی را جزو برنامه‌های تفریحی خود نداشته باشیم نصف هیجان این سفر و یکی از بهترین جاهای دیدنی دبی را به راحتی از دست می‌دهیم.

اوقات خوش کویر دبیمجموعه خوبی از تفریحات کویر دبی که مخصوصا در منطقه ذخیره‌گاه حفاظت‌شده بیابان دبی را می‌توانید تجربه کنید شامل شتر‌سواری، قوش‌پرانی، تیراندازی با کمان، اسب‌سواری، آفرود در تپه‌های شنی، برد شنی و بالون سواری می‌شود.

اوقات خوش کویر دبیهمچنین اگر اهل هیچ‌کدام از این تفریحات خاص نباشید، در بخش‌هایی از کویر دبی می‌شود کنار موسیقی و رقص و قلیان عربی غروب آفتاب صحرا را تماشا کرد و با غذاهای سنتی دبی از طعم متفاوتی از کویر را تجربه کرد.

روستاهای کویر دبی، سفر به عمق زندگی کویری

اگر انتخاب مسافران برای کویرگردی در دبی تورهای نیم‌روزه و یک‌روزه در صحرا باشد شاید بهتر و آسان‌تر بتوانند آن‌ها را در دل فرهنگ و آداب‌و‌رسوم دبی بچرخانند و خاطره خوشی را برایشان رقم بزنند. معمولا این سفرها مناطق مختلفی از کویر تا کوه را در‌بر‌می‌گیرند و پرورش شتر و بز را در مزارع و روستاهای دبی نشان می‌دهند.

روستاهای کویر دبی، سفر به عمق زندگی کویریاین روستاهای کویری دبی که مانند نگین‌هایی عربی در دل خلیج فارس قرار گرفته‌اند، از طرز پوشش و غذاهای سنتی تا مزارع پرورش شتر و بز و موسیقی‌شان ما را با روح شرقی خاورمیانه همراه می‌کنند.

روستاهای کویر دبی، سفر به عمق زندگی کویریروستای حتا، منطقه چندهزارساله کویر دبی

تقریبا با رانندگی یک‌ساعته از شهر دوبی به منطقه و روستای تاریخی حتا می‌رسیم که در آن خانه‌ای قدیمی که هم‌اکنون هتل حتا است می‌تواند جای مناسبی برای اقامت گردشگران باشد. دیدن چنین منطقه زیبایی در صحرا مانند پیدا‌کردن جواهر درخشان کویر دبی است که در دل کوه قرار گرفته.

روستای حتا، منطقه چندهزارساله کویر دبیدر مسیرمان به روستای حتا از تپه‌های شنی و کوه‌های رنگی عبور می‌کنیم، قلعه‌های بازسازی‌شده قدیمی عربی را می‌بینیم و طبیعت کویر را حس می‌کنیم که چطور زنده و پویا تمام مسیر را فرا گرفته. نمی‌شود تا روستای حتا رانندگی کرد و از مسجد جمعه این روستا که در باغ‌های خرما مخفی شده است دیدن نکرد.

روستای حتا، منطقه چندهزارساله کویر دبیمی‌گویند پیشینه این روستا به 2 هزار تا 3 هزار سال پیش بر‌می‌گردد. خانه‌های قدیمی آن گاهی فقط با سنگ ساخته شده‌اند و همه سنگ‌ها  هم از ته دره عمیق حتا آورده شده‌اند و روی هم چیده‌اند. این روستا بر بالای کوه حجر ساخته شده و در قدیم به «الحجرین» نیز معروف بوده است.

روستاهای دبیروستای تاریخی حتا دبی که جاذبه‌ای برای جذب گردشگران بین‌المللی است، میزبان مراسم‌هایی نظیر روز ملی دبی، فستیوال خرید دبی و روز پرچم دبی (Flag Day) است. حتی به‌لحاظ دسترسی هم خط اتوبوس دبی- حتا دسترسی به این منطقه را ساده‌تر از گذشته کرده است.

کنسرت های کویریتجربه شنا در دل کویر دبی!

کافیست تصور کنید زیر گرمای آسمان کویر دبی بتوانید جایی باشید که علاوه‌بر سایه و خنکی، استخر و آب روان دارد تا عمق لذت این ماجراجویی به کام هر مسافری شیرین شود. تور یک‌روزه به منطقه فجیره دبی، شما را از تپه‌های سنگی کوه‌ها و وادی‌هایی عبور می‌دهد که در‌نهایت شما را به بندر خورافکن دبی می‌رساند و آن‌جا می‌توانید از ساحل زیبای عربی و شنا در آب دریای جنوب لذت ببرید.

حوض های آب کویریبه این دلیل که وادی‌های کویر دبی نزدیک کوه‌ها هستند و به‌خاطر باران‌های زمستانی آن‌جا شکل گرفته‌اند، شما را با سرسبزی خود آن هم در دل کویر غافلگیر می‌کنند. معمولا در این وادی‌ها استخرهای سنگی بزرگ و جذابی وجود دارند که در تمام طول سال آب دارند و با فضای سبز احاطه شده‌اند.

سند‌بوردینگ یا روی شن‌ها اسکی کنید!

یکی از تفریحات کویر دبی که برای گردشگران جذاب و جدید است، سندبوردینگ یا اسکیت روی شن است. البته تورهای متنوعی برای تجربه‌کردن این تفریح کویری برگزار می‌شود که از جمله آن‌ها تور ۴x۴ یکی از تورهای تخصصی سندبوردینگ دبی است.

سند‌بوردینگ یا روی شن‌ها اسکی کنید!اگر هم برای سندبوردینگ در کویر دبی سندبورد در دسترس نبود مسئله‌ای نیست؛ چرا‌که کمپانی‌ای به نام Dream Explorer نیز در دبی به مسافران سندبورد اجاره می‌دهد. سندبوردینگ یا اسکی روی شن دقیقا مانند اسکی روی برف است با این تفاوت که گردشگران می‌توانند از روی نوک بلندترین تپه‌های شنی به پایین سر بخورند و لذت ببرند و در‌نهایت روی شن‌های نرم و گرم فرود بیایند. به‎‎همین خاطر ریسک آسیب‌پذیری در آن نسبت به اسکی روی یخ بسیار پایین‌تر خواهد بود.

سند‌بوردینگ یا روی شن‌ها اسکی کنید!سافاری و موتور‌سواری در دل کویر دبی

اگر می‌خواهیم کمی آدرنالین خونمان را در این سفر بالا‌تر ببریم باید برویم سراغ سافاری کویر دبی و موتورسواری در کویر. البته اگر در تورهای موتورسواری کویر دبی شرکت کنیم می‌توانیم از تجربه راندن و اوج‌گرفتن بر شن‌های کویر دبی و تپه‌های آن به‌صورت دسته‌جمعی لذت ببریم.

سافاری و موتور‌سواری در دل کویر دبیالبته تنها نکته‌ای که راجع‌به موتورسواری و سافاری با تویوتا لندکروز در کویر دبی وجود دارد این است که قیمت این قسمت از تفریحات کویر دبی نسبت به بقیه کمی گران‌تر و ریسک انجام آن بالاتر است. اما هیجان آن شاید قابل مقایسه با بقیه نباشد.

سافاری و موتور‌سواری در دل کویر دبیعکس‌های کویری بگیرید!

یکی دیگر از امکانات طبیعت بکر کویر گشت‌و‌گذار با تورهای کویرگردی دبی و عکاسی از مناظر طبیعی مانند غروب خورشید صحرا، تپه‌های بزرگ شنی و کاروان شتر‌سواران و تفریحات مختلفی است که در کویر برگزار می‌شود.

عکس‌های کویری بگیرید!در کویر کوه‌نوردی کنید! داستان رشته‌کوه‌های حجر

رشته‌کوه‌های حجر که از عمان تا کناره‌های امارات متحده عربی ادامه دارد به سه بخش مرکزی و شرقی و غربی تقسیم می‌شود که رشته‌کوه‌های حجر دبی بخش غربی آن را تشکیل می‌دهند و همینطور به «عمان الوسطی» نیز مشهور هستند.

در پیچ‌و‌خم‌های رشته‌کوه حجر دبی، روستاهای کوچکی قرار گرفته‌اند که بر دامنه این کوه می‌درخشند. همچنین مسیرهای پیاده‌روی بسیاری به‌خاطر وجود این روستاها در رشته‌کوه حجر وجود دارد که گردشگران می‌توانند این مسافت را ساده‌تر طی کنند.

در کویر کوه‌نوردی کنید!رشته‌کوه حجر غربی همچون «سهل باطنه» در کنار ساحل واقع شده و بزرگترین قله این رشته‌کوه، ارتفاع آن به ۳۰۷۵ متر می‌رسد. از زیبایی‌های این کوه می‌توان به سر‌سبز بودن دامنه کوه‌ها از مرکبات و مزارع درخت نخل خرما و همچنین آب چاه‌های شیرینش اشاره کرد.

رقص تانورا کنار خیمه و آتش

رقص تانورا یکی از رقص‌های خاص و سنتی عربی است که وقتی زیر خیمه و سایه‌بان‌های کویر دبی بر شن‌های روان نشسته‌اید می‌توانید از دیدنش کنار آتش و زیر آسمان پرستاره و مجنون صحرا لذت ببرید.

رقص تانورا کنار خیمه و آتشنقش حنا بزنید

فرض کنید کنار آتش نشسته‌ایم و ستاره‌ها در آسمان شناورند و آوای سازهای عربی و رقص شکم تانورا، انگار قصه‌های هزار‌و‌یک شب را زنده کرده‌اند. حالا می‌توانیم دستمان را با حنای عربی نقش‌بندی کنیم و مانند مردمان صحرا شب را صبح کنیم.

نقش حنا بزنیدشترسواری در مزارع پرورش شتر کویر دبی

در کویر دبی یکی از معمول‌ترین پدیده‌هایی که اطراف روستاها می‌توانید ببینید مزارع پرورش شتر است که در آن‌ها می‌توانید شتر‌سواری کنید، عکس یادگاری بگیرید و کاروان شترها را ببینید که آرام از شن‌ها بالا می‌روند و صدایشان در سکوت صحرا می‌پیچد.

شترسواری در مزارع پرورش شتر کویر دبیمسجد البدیه، قدیمی‌ترین مسجد دبی

در قسمت شمالی شهر فجیره، در روستای بدیه در منطقه دبا، قدیمی‌ترین مسجد دبی به نام مسجد البدیه واقع شده است که یکی از معروف‌ترین مساجد دنیا هم محسوب می‌شود. این مسجد در دامنه کوه حجر ساخته شده به‌طوری‌که محراب مسجد از بیرون به قسمت پایینی کوه متصل است. در قله همین قسمت کوهی که مسجد البدیه دبی در آن ساخته شده، دو برج نگهبانی تاریخی و قدیمی هم وجود دارد.

مسجد البدیه، قدیمی‌ترین مسجد دبیمسجد البدیه دبی به‌عنوان مسجدی عثمانی شناخته می‌شود و حتی برخی سن بنای مسجد را هزار‌سال قبل از اسلام تخمین می‌زنند؛ اما نتیجه تحقیقات باستان‌شناختی نشان داده که مسجد البدیه در سال 1446 میلادی (قرن 17) ساخته شده است. معماری این مسجد با چهار قبه که اندازه‌های آن‌ها با یکدیگر برابر نیست همراه با یک گنبد بزرگ به صورت پایه برای این چهار قبه ساخته شده است.

مسجد البدیه، قدیمی‌ترین مسجد دبیاندازه داخلی این مسجد کوچک است و ظرفیت آن فقط 20 نفر است و بقیه افراد عموما در حیاط آن جای می‌گیرند. اما شکل نامنظم و معماری خاص این مسجد بیشترین جاذبه این بنای تاریخی است. دیوارها با کنده‌کاری‌های دندانه‌ای تزئین شده‌اند و دریچه‌هایی برای ورود نور و هوا بر روی دیوارها قرار دارد.

کویر دبیمسجد در یک حیاط مستطیل شکل و از سنگ ساخته شده است. در صحن مسجد که همان محوطه بیرون آن است تا 50 نمازگزار به راحتی جا می‌شوند؛ البته صحن بیرونی بعدها به مسجد اضافه شده است و ارتفاع دیوارهای آن از یک‌و‌نیم متر بیشتر نیست.

بهترین زمان کویرگردی در دبی

با‌توجه به این‌که دبی طبیعت گرم و صحرایی دارد، دمای هوا در اکثر ماه‌های سال معمولا به بالای 25 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. برخی از ماه‌های سال مانند ژانویه، فوریه و مارچ و دسامبر از خنک‌ترین ماه‌های دبی و حتی پر‌باران‌ترین آن‌ها محسوب می‌شوند.

بهترین زمان کویرگردی در دبیبه‌همین دلیل شاید بهترین زمان بازدید از کویر دبی، فصل زمستان و بهار است؛ یعنی از اسفند تا اردیبهشت که هم گرمای هوا کمتر است و هم جشنواره‌های مختلفی در این زمان‌ها برگزار می‌شوند و می‌توان به‌راحتی با تورهای کویرگردی دبی و سافاری به دل کویر زد.

برای سفر به کویر دبی چه وسایلی ببریم؟

در‌کل کویر‌نوردی و زدن به دل کویر مانند هر طبیعت خاص دیگری (کوه‌نوردی، جنگل‌نوردی و غیره) به امکانات و تجهیزات خاصی نیاز دارد که البته برخی را تورها در اختیار گردشگران قرار می‌دهند و برخی را لازم است تهیه یا اجاره کنیم.

برای سفر به کویر دبی چه وسایلی ببریم؟وسایل کمپینگ مانند چادر مسافرتی سبک، پایه‌های مخصوص چادر برای فرو‌رفتن در شن، کیسه‌خواب مناسب شب‌های کویر، کفش‌های محکم و مناسب، لباس خنک و سبک برای روزهای کویر و لباس گرم برای شب‌های آن از ضروریات سفر به کویر دبی هستند که بدون آن‌ها نمی‌شود راحت در کویر فعالیت کرد.

حالا کویر دبی کجای اماراته؟

کویر دبی که قسمت گسترده آن بیابان القدره است در نزدیکی شهر دبی و بین رشته‌کوه‌های حجر و دریای خلیج فارس قرار دارد.

کویر دبی روی گوگل‌مپ

سفر به کویر دبی، سفر به دل هزار‌و‌یک شب

وقتی حرف از سفر به دبی می‌شود معمولا دلمان برای تجربه خرید‎‌کردن از مراکز متنوع و بزرگ دبی، هتل‌های لوکس و ساختمان‌های عظیم شهر دبی پر می‌کشد اما شاید کمتر به کویرگردی در دبی فکر کرده باشیم.

برای سفر به کویر دبی چه وسایلی ببریم؟کویر دبی در سال‌های اخیر گردشگران بسیاری را به‌خاطر تفریحات متنوع و امکاناتی که در آن قرار دادند و وفور تورهای مختلف تفریحی و گردشی نیم‌روزه و یک‌روزه، از سراسر دنیا جذب کرده است. چطور ممکن است با شناختن تمام جذابیت‌های کویر دبی به امارات سفر کرد و سافاری و موتورسواری، اسکی روی شن، اقامتگاه‌های تفریحی و رقص کنار آتش و غذاهای سنتی را تجربه نکرد!

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه
  1. خانم محمدی می‌گوید

    مرسی
    عالی بود این کلام شما در به تصویر کشیدن کویر دبی من را نگه داشت که تا آخر بخوانم

    1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

      خیلی خوشحالیم که براتون جذاب بوده خانم محمدی عزیز 🙂