سفری فراموش‌نشدنی به دشت ارژن از زیبارویان شیرازی

معرفی دشت ارژن و همه جاذبه‌های آن

شیراز! شهری که با شنیدن نام آن هزاران جاذبه تاریخی و طبیعی در ذهن‌مان تداعی می‌شود. اگر مقصد سفر به شیراز باشد تا دلتان بخواهد، می‌توانید یک دل سیر در جاهای دیدنی شیراز گشتی بزنید. چنانچه از مسیر کازون-شیراز نرفته باشید، در حوالی شیراز، منطقه‌ای بکر و بهشتی به نام دشت ارژن پیش روی‌تان است که اگر فرصت آشنایی با آن را نداشته‌اید، نصف عمرتان بر باد رفته است.

این دشت از دهکده‌های توریستی و محبوب شیرازی به شمار می‌آید که هر شیرازی را در روزهای تعطیل به دل جاهای دیدنی دشت ارژن می‌کشاند. از همین ابتدا بگویم، در ادامه با معرفی خوراکی‌های خوش‌مزه و جاذبه های دیدنی دشت ارژن دل‌تان را خالی می‌کنم! برای یک سفر کوتاه و آشنایی با خوراکی‌های ترش‌مزه  دشت ارژن تا پایان این ماجراجویی با مجله گردشگری علی بابا همراه باشید.

استان فارس، بین کازرون و شیراز، کیلومتر 60 جاده شیراز

از مهم‌ترین امکانات و خدمات رفاهی دشت ارژن نظیر رستوران، کافه، سفره‌خانه، بازارچه محلی، مغازه‌ها و… است.

به دشت ارژن از طریق جاده شیراز-کازرون می‌توانید بروید.

آبشار چرونیز یا آبشار دشت ارژن، دریاچه پریشان، شهر باستانی بیشاپور و بازارچه محلی از جاهای دیدنی دشت ارژن به شمار می‌روند.

دشت ارژن؛ طبیعت زیبای شیراز

قشنگی‌های استان فارس فقط به شهر شیراز ختم نمی‌شود. هر نقطه از این استان که بروید، با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری روبه‌رو می‌شوید. شک ندارم با دیدن این همه زیبایی و شکوه انگشت به دهان می‌مانید! یکی از بهترین جاذبه های دیدنی شیراز که بی‌بروبرگشت هر مسافری با گذر از آن دل به دیدنی‌هایش می‌دهد، دشت ارژن شیراز است.

دشت ارژن شیرازاگر گذرتان به این دشت مشهور شیرازی نخورده باشد، باید بگویم این دشت یکی از بهترین دشت های ایران به حساب می‌آید که در دل کوه‌های زاگرس جنوبی جای خوش کرده است. در این دشت همه چیز دست‌به‌دست هم داده تا دشت ارژن جز پنج دشت دیدنی ایران قرار بگیرد. از زمانی که به یاد می‌آورم، این دشت به آب‌وهوای عالی و طبیعت سرسبزش می‌نازد؛ البته هر دشت دیگری هم به جای ارژن، فرزند کوه‌های زاگرس باشد، باز هم عشوه‌گری می‌کند.

پیشینه دشت ارژن شیراز

فرقی نمی‌کند، این دشت را ارژن صدا کنیم یا ارجن و ارزن. هر اسمی که دارد، یکی‌یک‌دانه دیار شیرازی‌ها است. دشت ارژن شیراز یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین تفرجگاه‌های شیراز به شمار می‌آید، طوری‌که اگر پای خاطرات سفر به شیراز باز شود، از این دشت چندین قصه شیرین از خاطرات بزرگ‌ترهایمان نصیب‌مان می‌شود.

ارژن تا همین چند سال پیش بخشی از شهر کازرون به شمار می‌رفت، اما چند سالی است به فرزندی شهر شیراز در آمده است. با این حال بعضی‌ها هنوز دشت ارژن را جز کارزون می‌دانند. جالب است بدانید، در شعرهای فردوسی قاآنی از این دشت به درختچه بادامی اشاره شده که از چوب آن کمان می‌ساختند و از بادام تلخ آن دارو.

پوشش گیاهی و جانوری دشت ارژن

نوبتی هم باشد، نوبت به پوشش گیاهی سرسبز و زیبای دشت ارژن می‌رسد. هم‌نشینی با کوه‌های زاگرس برای این دشت یک موهبت الهی بوده و باعث شده به طور منظم در این منطقه بارندگی باشد. آب‌وهوای کوهستانی و خاک حاصلخیز روی خوش به دشت نشان داده تا شاهد رویش درختان (بلوط، زالزالک و بادام)، علفزارهای سرسبز و پدید آمدن چندین دریاچه و آبشار باشیم.

پوشش گیاهی و جانوری دشت ارژناگر می‌خواهید فصل عاشقانه دشت ارژن شیراز را ببینید، در فصل زمستان راهسپار دشت شوید تا دشتی پوشیده از گل‌های نرگس را ببینید و عطری بهشتی تنفس کنید.

دشت ارژن الحق یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران است که با همه سادگی‌اش از تمام‌عیاران شیراز محسوب می‌شود. بی‌شک یک چنین منطقه‌ای، سرپناه بسیاری از حیوانات اصیل ایرانی می‌تواند باشد. قبل‌تر شیر ایرانی در این منطقه زندگی می‌کرد، ولی دیگر اثری از این حیوان وجود ندارد! البته برخی از گونه‌های خاص نظیر آهو و گوزن و دیگر حیواناتی مثل گاو و گوسفند در این منطقه به حیات خود ادامه می‌دهند. امیدوارم قدر این حیوانات بی‌زبان را بیشتر بدانیم و برای محافظت از آن‌ها کوتاهی نشود.

جاذبه‌ها و دیدنی های دشت ارژن

حقیقت را بگویم، با اینکه در دشت ارژن شیراز جاذبه‌های دیدنی زیادی وجود ندارد، ولی همین جاهای دیدنی که دارد، هر کدام به‌تنهایی ده‌ها ستاره بر روی دوش‌شان دارند. این دشت را نباید دست‌کم گرفت، به‌خصوص فصل سرد زمستان‌اش را. 90 درصد وقت‌هایی که به شیراز رفته‌ام، شب‌هنگام به دشت رسیدم، آن هم شب‌های زمستان که یخ‌بندان است.

جاذبه‌ها و دیدنی های دشت ارژنبه‌قدری دشت ارژن شب‌های زمستانی‌اش سرد است که انگار سرما ضربان قلب هوا را می‌شمارد! با این یخ‌زدن‌ها باز هم عاشق این دشت و هوای ناب و دل‌پذیرش هستم و برای دوباره رفتن روزشماری می‌کنم. گرچه من به‌تنهایی شیفته دشت نیستم و همه کسانی که به این منطقه رفته‌اند، کاملا حس‌وحال من را درک می‌کنند و از طرفداران ارژن هستند.

آبشار چرونیز

شرط می‌بندم آبشار چرونیز که در جاده اصلی این دشت از دل کوه‌ها سرایز می‌شود، یکی از خارق‌العاده‌ترین چشم‌اندازهایی است که در طول عمرتان به چشم می‌بینید. این منظره در زمان زمستان بسی تماشایی‌تر است، زیرا از شدت سرمای هوا آب آبشار قندیل بسته و جاذبه‌ای بی‌بدیع به نمایش بازدیدکنندگان می‌گذارد.

آبشار چرونیزآبشار چرونیز از کوه‌های کوهمره سرچشمه می‌گیرد و با ریزش آب از صخره‌ای بلند شاهد منظره‌ای چشم‌نواز هستیم. رودخانه دالکی با طول 170 کیلومتری‌اش از دامنه‌های جنوبی دشت ارژن سرچشمه می‌گیرد؛ این رودخانه پس از عبور از چندین روستا سفر طولانی خود را به رودخانه هله به پایان می‌رساند.

این آبشار در بلندای مسیر استراحتگاه این دشت واقع شده و همچون الماس نگاه‌ها را به عظمت و زیبایی‌اش خیره می‌کند. از من می‌شنوید، خودتان را به نزدیک‌ترین جای ممکن به آبشار چرونیز برسانید و در سایه آرامش‌اش دقایقی خستگی را از تن بیرون کنید. صدای دل‌انگیز ریزش آبشار به‌قدری خوش است که فکر رفتن قلب شما را به درد می‌آورد.

آبشار چرونیز دشت ارژن روی گوگل مپ

دریاچه پریشان دشت ارژن

تنها در 60 کیلومتری از دشت ارژن یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز قرار دارد. مسیر دسترسی به این دریاچه با اینکه دشوار و کمی خسته‌کننده است، ولی دریاچه پریشان بدون شک ارزشش را دارد و خستگی راه را از تن‌تان بیرون می‌آورد.

تماشای این منظره رویایی دقیقا تابلوهای نقاشی از مناظر طبیعی که بر روی دیوارهای خانه وجود دارد را برای ما یادآوری می‌کند؛ دریاچه‌ای در حصار کوه‌ها، پوشش گیاهی سرسبز احاطه شده کنار دریاچه و… دیگر برایتان نگویم که همه چیز این منطقه برای یک گردش و تفریح لذت‌بخش، ایدئال است.

دریاچه پریشان دریاچه پریشان را فامور هم صدا می‌زنند. آب این دریاچه شیرین است و یکی از زیستگاه‌های ماهی در شیراز به شمار می‌آید. پس اگر ماهی‌گیر خوبی هستید و تجهیزات لازم را دارید، جایی بهتر از مقصد پیدا نمی‌کنید.

آدرس دریاچه پریشان دشت ارژن شیراز

استان فارس، شهرستان کازرون، بخش جره و بالاده

دریاچه پریشان شیراز روی گوگل مپ

بازارچه‌های محلی و رستوران های دشت

بگذارید کمی از خاطراتم از این بازارچه را برایتان بگویم. هر موقع نزدیک به بازارچه‌های محلی این دشت می‌شوم، از شدت ذوق چشمانم برای دیدن مغازه‌های خوش‌مزه ارژن گرد می‌شود. این را هم بگویم، محال ممکن است به دشت بروید، ولی دست خالی از این‌جا بروید. مغازه‌های بزرگی در این مسیر هستند که با طیف وسیعی از ترشیجات، لبنیات، خوراکی‌های خانگی، آلوچه‌، لواشک، شیرینی، اسباب‌بازی‌ها، دست‌سازهای محلی و… هر رهگذر کوچک‌وبزرگی را برای خریدکردن به سمت خودشان می‌کشانند.

بازارچه‌های محلی و رستوران های دشت ارژنهمچنین رستوران‌های متنوعی در همین راسته وجود دارد که با رفتن به یک‌به‌یک رستوران‌ها، حال‌وهوای دشت را به خوبی حس می‌کنید. هر کدام از رستوران‌ها با دکوراسیون متفاوت چیدمان شده‌اند و منوی غذاهای خوش‌طعم و با کیفتی دارند که با یک‌مرتبه رفتن پایه ثابت این رستوران‌ها می‌شوید.

بهترین زمان بازدید از طبیعت دشت

اگر دنبال بهترین زمان بازدید از دشت ارژن هستید، باید بگویم هر چهار فصل این منطقه از کم‌یاب‌ترین مناطقی است که بهار، تابستان، پاییز و زمستانش جان می‌دهد برای تفریح و تجدید قوا. اگر همچون من عاشق زمستان هستید، هیچ چیز جز دیدن آبشار چرونیز تماشایی نیست. آب آبشار در حین ریزش از فرط دمای زیر صفر درجه یخ می‌بندد و جلوه‌ای مثل آبشارهای یخی کارتون‌های انیمیشنی به خود می‌گیرد.

زمستان دشت برای بعضی از مسافران طاقت‌فرسا است؛ اگر به زمستان روی خوش نشان نمی‌دهید، فصل بهار در این منطقه با آب‌وهوای عالی و طبیعتی سرسبز از شما پذیرایی می‌کند. هر یک از جاهای دیدنی دشت نظیر آبشار چرونیز، دریاچه پریشان و دشت در فصل بهار چهره‌ دیگری از خودشان نشان می‌دهند.

بهترین زمان بازدید از دشت چه وقت است؟حقیقت را بگویم، بازدید از جاهای دیدنی دشت ارژن کاملا به علایق شما بستگی دارد؛ همه فصول این دشت شیراز با آمدن فصل نو، قشنگ‌ترین لباس‌هایشان را بر تن می‌کنند تا زمان رفتن چیزی جز خاطره خوش از آن‌جا نبرید. اگر دوست دارید بیشتر از این سفر لذت ببرید و به شما خوش بگذرد، بهترین زمان سفر به دشت فصل بهار است.

دشت ارژن کجاست؟

این دشت در یکی از خوش آب‌وهواترین نقطه از شیراز در جوار کوه‌های زاگرس جنوبی در میان شهر شیراز و کازرون قرار دارد. جالب است بدانید، این قسمت از زاگرس به زاگرس فارس شهرت دارد.

دشت ارژن شیراز روی گوگل مپ

فاصله دشت ارژن تا شیراز

اگر از شیراز می‌خواهید به مقصد دشت ارژن حرکت کنید، باید جاده کازرون را در پیش بگیرید. از ورودی شهر شیراز تا دشت چیزی حدود 60 کیلومتر است.

مسیر دسترسی به دشت

دسترسی به دشت از سمت استان‌های جنوبی مثل بوشهر و خوزستان از طریق شهر کازرون (جاده کازرون-شیراز) و از سمت استان‌های مرکزی و شمالی از طریق شهر شیراز (جاده شیراز-کازرون) است. کازرون تا دشت ارژن تقریبا 57 کیلومتر و از شیراز تا دشت 60 کیلومتر مسافت دارد. توجه داشته باشید، مسیرهای دسترسی به دشت از هر دو شهر با پیچ‌وخم همراه است، پس رعایت ایمنی در هنگام رانندگی را اولویت سفرتان در نظر بگیرید.

مسیر دسترسی پاتوق شب‌زنده‌دارها

فرقی نمی‌کند چه ساعتی به دشت ارژن برسید، این‌جا چیزی به اسم خواب وجود ندارد و مغازه‌ها به صورت شبانه‎‌روزی پذیرای گردشگرانی هستند که به شکم‌شان ارادت ویژه‌ای دارند. همین‌طور کبابی‌های زیادی در این منطقه به چشم دیده می‌شود که طعم لذیذ آن‌ها هر مسافری، به‌خصوص شیرازی‌ها را آخر هفته‌ها راهی جاده دشت می‌کند.

اگر قصد دارید، به‌ منطقه دنج و ناب شیراز سفر کنید، بعد از پایان سفر خاطرات‌ و اتفاقات هیجان‌انگیزی که در سفر به دشت ارژن شیراز تجربه کرده‌اید را با علی بابایی‌ها به اشتراک بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. مهرداد می‌گوید

    عالی بود واقعا استفاده بردیم از مطالب درود بر شما عالی بود