مجله گردشگری علی‌بابا

تفاوت بلیط سیستمی و چارتر

بلیط هواپیما، چارتر یا سیستمی؟ این سوال بسیاری از مسافران سفرهای هوایی است. مسافران پُرپرواز خوب می‌دانند که چه وقتی بلیط هواپیما چارتر مناسب‌شان است و چه وقتی بلیط سیستمی. باید به مسافران گاه‌گاهیِ سفرهای هوایی بگوییم این سوال پاسخی قطعی ندارد و در دوراهی خرید بلیط هواپیما چارتر یا سیستمی، تعیین‌کننده‌ی قطعی زمان خرید بلیط است. بلیط هواپیما چارتر و سیستمی هرکدام ویژگی‌های خود را دارند. این‌که برای سفر خود بلیط هواپیما چارتر بخرید یا سیستمی، بیشتر به میزان بودجه و انعطاف‌پذیری شرایط سفرتان بستگی دارد.

بلیط هواپیما چارتر

خرید بلیط چارتر

اگر وبلاگ ما را دنبال کرده باشید، در پست‌های قبلی این وبلاگ درباره‌ی مفهوم چارتر زیاد گفته‌ایم. در این نوشته می‌خواهیم درباره‌ی بلیط هواپیما چارتر بگوییم که این روزها وب‌سایت‌های بسیاری در فضای مجازی با پیشنهادهای وسوسه‌کننده مشغول تبلیغ و فروش آن هستند. مثلا شما وارد یک وب‌سایت می‌شوید و در صفحه‌ی اصلی آن فهرستی از بلیط‌‌های چارتر با قیمت‌های شگفت‌انگیز می‌بینید که به آدم انگیزه‌ی سفر می‌دهند، اما اگر روی یکی از همان پیشنهادها کلیک کنید و وارد فرآیند خرید بشوید آن‌قدر با شرط و پیش‌شرط مختلف مواجه می‌شوید که ممکن است بی‌خیال خرید بلیط هواپیما چارتر کذایی شوید. مثلا برای مسیر تهران ـ کیش یک بلیط ۸۹۰۰۰ تومانی برای تاریخ امروز پیدا می‌کنید و با خودتان می‌گویید: «ای ول، چه خوب!» ولی وقتی روی گزینه‌ی بلیط مورد نظر کلیک می‌کنید متوجه می‌شوید که بلیط مذکور را باید حتما همراه تور کیش بخرید یا بلیط برگشتش را هم باید از همان چارترکننده بخرید و خلاصه آن‌قدر دنگ‌وفنگ پیش پایتان چیده شده که قیمت آن بلیط هواپیما چارتر مسیر کیش با بلیط سیستمی هم‌قیمت درمی‌آید و شاید حتی گران‌تر. اما تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی در چیست؟ برای توضیح این تفاوت ابتدا کمی درباره‌ی هرکدام از این بلیط‌ها توضیح می‌دهیم و بعد می‌رویم سراغ تفاوت‌هایشان.

بلیط چارتر: وقتی یک آژانس مسافرتی یا دفتر خدمات گردشگری تمام یا بخشی از صندلی‌های یک هواپیما را برای مدتی معلوم اجاره می‌کند به آن پرواز، پرواز چارتر و به بلیط آن پرواز، بلیط هواپیما چارتر می‌گویند. در این حالت به شرکت هواپیمایی (ایرلاینی) که صندلی‌های پروازش را اجاره می‌دهد چارتر کننده می‌گویند و آژانس مسافرتی که پرواز را چارتر کرده چارترکننده نام دارد. به طور معمول پروازهای مسیرهای پرتردد و پرتقاضا چارتر می‌شوند، مثلا پروازها به مقصد مشهد و کیش چارترخورشان بالاست و بازار بلیط هواپیما چارتر در این مسیرها حسابی گرم و شلوغ است. بلیط چارتر به غیر از این‌که در بازار فروش بلیط هواپیما خیلی پرسروصدا است در تورهای گردشگری هم خیلی کاربرد دارد. آژانس‌ها به غیر از صندلی‌های هواپیما تخت‌های هتل‌ها را هم چارتر می‌کنند (یعنی به طور سالانه یا ماهانه همه یا بخشی از اتاق‌های هتل‌ها را اجاره می‌کنند) و مجموع این پروازها و هتل‌های چارتر را در قالب تورهای گردشگری به مسافران عرضه می‌کنند.

ترفندهای فروش بلیط چارتر

به دلیل این‌که چارترکننده‌ از پیش مبلغ بلیط پرواز چارتر را پرداخته است اگر صندلی‌های آن پرواز در مسیر چارترشده خالی بماند ضرر آن متوجه چارترکننده خواهد بود. بنابراین آژانس‌های چارترکننده ترجیح می‌دهند تحت هر شرایطی بلیط هواپیما چارتر را بفروشند. اما فروش بلیط هواپیما چارتر با شرایط آژانس چارترکننده و میزان تقاضای مسافران و تاریخ پرواز نسبت مستقیم دارد. هرچه میزان تقاضا برای یک پرواز بیشتر باشد و زمان آن پرواز در تاریخی پرتقاضا باشد، خب روشن است که آن پرواز پر خواهد شد و بلیط هواپیما چارتر آن مسیر هم کاملا فروخته خواهد شد، حتی شاید به قیمتی بالاتر از بلیط سیستمی. مثلا در تعطیلاتی مثل نوروز و اعیاد مذهبی و به‌خصوص روزهای تعطیل پشت‌سرهم، تقاضا برای سفر زیاد است و طبیعی است که این‌طور وقت‌ها صندلی‌های پرواز خالی نمانند و وقت خوبی برای خرید بلیط هواپیما چارتر نیست. اما برعکس در روزهای وسط هفته یا مثلا فصل‌هایی که زیاد برای سفر مناسب نیستند ممکن است بخشی از صندلی‌های یک پرواز خالی بمانند. حالا همه‌ی این‌ها را گفتیم تا بگوییم آژانس چارترکننده در زمان‌های مختلف بلیط چارتر را با قیمت‌های مختلفی عرضه می‌کند. چون ضررِ پر نشدنِ پرواز چارتر مستقیم به چارترکننده می‌رسد، چارترکننده بعضی وقت‌ها قیمت بلیط را پایین می‌آورد تا بلیط‌های پروازش زودتر فروخته شوند. در بعضی موارد هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر باشید ممکن است بلیط ارزان‌تری گیرتان بیاید. خلاصه‌اش می‌شود این‌که در بعضی زمان‌های کم‌تقاضا در سال و ماه و هفته ممکن است بلیط چارتر را با قیمت مناسب‌تری گیر بیاورید.

بلیط سیستمی چیست؟

بلیط سیستمی بلیطی است که شما مستقیم از خود شرکت‌ هواپیمایی (ایرلاین) می‌خرید و برنامه‌ی زمانی این پروازها و نرخ آن‌ها از سوی شرکت هواپیمایی مشخص می‌شود و برنامه‌ی کاملاً مشخصی هم دارند. نرخ این بلیط‌ها در تمام طول سال ثابت است.

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

بلیط چارتر هواپیما

همان‌طور که گفتیم بلیط سیستمی نرخ مشخص و برنامه‌ی زمانی ثابت و تعریف‌شده‌ای دارد. در کنار این نرخ مشخص و برنامه‌ی ثابت می‌توانید تحت شرایط و قوانینی تاریخ یا ساعت پروازتان را تا قبل از پرواز تغییر بدهید یا بلیط را استرداد کنید، یعنی آن را به فروشنده پس بدهید و پول‌تان را پس بگیرید. استرداد بلیط تحت شرایطی انجام می‌شود. اگر پرواز از سوی خود شرکت‌ هواپیمایی لغو شود و شما در عدم پرواز دخالت نداشته باشید، هزینه‌ها بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی خواهد بود. اما اگر شما بنا به دلایل شخصی و… نتوانید پرواز کنید تا قبل از زمان پرواز می‌توانید بلیط را برگردانید و بعد از کسر جریمه‌ی کنسلی مبلغ بلیط سیستمی را پس بگیرید.

بلیط چارتر این ویژگی را ندارد. و نه‌تنها این ویژگی بلکه باقی ویژگی‌های بلیط سیستمی را هم ندارد! بلیط چارتر را شما برای یک پرواز مشخص خریده‌اید و به هیچ عنوان امکان تغییر تاریخ و زمان پرواز را ندارید. علاوه بر آن این بلیط‌ها را نمی‌توانید استرداد کنید و پولش را پس بگیرید و تحت هر شرایطی به نفع‌تان است که خودتان را به پرواز برسانید!

بلیط هواپیما چارتر در علی‌بابا

بلیط هواپیما چارتر گاهی دردسرهایی هم دارد که باعث پریشانی یا متضرر شدن مسافر می‌شود. به‌خصوص در سیستم‌های خرید آنلاین بلیط هواپیما چارتر بعضی وقت‌ها مشکلات پیش‌بینی‌ نشده‌ای برای مسافر ایجاد می‌شود. مثلا بعضی وقت‌ها پیش می‌آید مسافر بلیط هواپیما چارتر را یک هفته قبل از پرواز می‌خرد ولی روز پرواز وقتی به فرودگاه می‌رود پای پرواز متوجه می‌شود اسمش در فهرست پرواز نیست. یا اصلا چنین پروازی وجود ندارد. توصیه‌ی ما این است که هنگام خرید آنلاین بلیط هواپیما فقط از ارایه‌دهندگان معتبر بلیط بخرید. علی‌بابا با کامل‌ترین سامانه‌ی خرید آنلاین بلیط هواپیما، معتبرترین وب‌سایت خرید آنلاین بلیط هواپیما است که دامنه‌ی گسترده‌ای از ایرلاین‌ها و پروازها را پوشش می‌دهد که این دامنه بلیط هواپیمای چارتر را هم در بر می‌گیرد. علی‌بابا تنها بلیط چارتر متعلق به چارترکنندگان معتبر را روی سامانه‌ی آنلاین خود ارائه می‌کند، بنابراین بعد از خرید بلیط هواپیما چارتر از علی‌بابا نگران بروز هیچ‌کدام از مشکلاتی که مطرح کردیم نباشید. در صورت بروز کوچک‌ترین مشکل یا سوالی پای پرواز یا هنگام خرید بلیط هواپیما چارتر و… با پشتیبانی بیست‌وچهارساعته‌ی علی‌بابا تماس بگیرید تا سوال یا مشکل‌تان برطرف شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. جلال می‌گوید

    اصلا بکار گیری کلمات انگلیسی برای تعریف نوع بلیت اشتباه ست و نمیدونم از کجا و چه کسانی اینطور ترجمه کردن. پرواز چارتر در زبان انگلیسی به معنای دربست هست Flexible prices . یعنی مختص گروهی یا سازمانی که پرواز را اجاره میکنن وبرای کارمندان و اعضای خودشان بدون مسافر غریبه. مثل تاکسی دربست.
    پرواز سیستمی دیگه چیه . بلکه پروازهای قیمت ثابت هست . Fixed prices

    ما ایرانیها میایم بقول معروف راه رفتن کبک رو یاد بگیریم و درست هم عمل نمیکنیم.