الفبای خرید بلیط چارتر

بلیط هواپیما چارتر همچنان موضوع داغ بازار گردشگری و فروش بلیط هواپیما است. بعضی از مسافران سفرهای هوایی همچنان در جستجوی بلیط چارتر ارزان‌قیمت، کلیک به کلیک، وب‌سایت‌های فروش آنلاین بلیط هواپیما را می‌تراشند و می‌کاوند تا شاید از زیر خروارها گزینه‌، بلیط هواپیما چارتر موردنظرشان را با قیمت خیلی خوب بیرون بکشند.

البته فکر نکنید پیدا کردن بلیط هواپیما چارتر با بهترین قیمت و کیفیت کار سختی است. کافی است چند ترفند ساده را یاد بگیرید و بدانید کی و چه زمانی بلیط بخرید. تازه همه‌ی این‌ها برای مسافرانی به کار می‌آید که گاه‌گاهی قصد سفر هوایی می‌کنند، مثلا هر از گاهی برای زیارت راهی مشهد می‌شوند یا برای سیاحت عازم کیش می‌شوند. یا آن دسته از مسافرانی که برای دیدن خانواده با هواپیما سفر می‌کنند. یک عده هم که پای ثابت تورها و بلیط‌های لحظه‌آخری‌اند، آدم فکر می‌کند این‌ها یک چمدان یا کوله‌ی آماده نزدیک خروجی خانه‌شان دارند و به محض دیدن اولین پیامکِ تبلیغِ بلیط هواپیما چارتر لحظه‌آخری فلان مسیر به قیمت بسیار خوب، بلافاصله راهی سفر می‌شوند. خلاصه، بخواهیم دسته‌بندی را ادامه بدهیم حالاحالاها باید بنویسیم. شما همین‌قدر بدانید که مسافران حرفه‌ای یا مسافران پُرپرواز بیش‌ترشان مشتری بلیط‌های سیستمی‌اند، البته بیش‌تر این مسافران هم کارمندان و مدیران و تجار و فعالان اقتصادی و… هستند. یعنی اهل برو بیا و پرمشغله هستند و راستش را بخواهید، آن‌قدری هم درگیرِ این بروبیا و رفت‌وآمد و سفر هوایی هستند که زیاد دنبال اختلاف‌ قیمت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی نیستند.

بلیت چارتر

خب، شما در کدام دسته قرار می‌گیرید؟ به دلیل شغل‌تان یا به هر دلیل دیگری زیاد با هواپیما سفر می‌کنید؟ از مسافران گاه‌گاهی هستید؟ خب، شما مشتری بلیط چارتر هستید و هر از گاهی به قصدی راهی سفر می‌شوید. این نوشته را تا آخر دنبال کنید، ببینید این بلیط چارتر که همیشه دنبال بهترین و ارزان‌ترینش می‌گردید، اصلا چی هست و چه زمانی به دردتان می‌خورد و بهترین زمان خرید آن کی و چه وقتی است.

بلیط چارتر چیست؟

همان‌طور که قبلا هم در همین رسانه بارها برایتان در این باره توضیح داده‌ایم، چارتر به‌طور کلی در لغت به معنای دربست کرایه کردن است. فقط هم به هواپیما مربوط نمی‌شود و اتوبوس و قطار و کشتی هم قابلیت دربست کرایه شدن دارند ولی هواپیما چون از بقیه باکلاس‌تر است، خب، دربست کردنش را هم خارجی می‌نویسند و بیان می‌کنند. وگرنه چارتر همان «دربست کردن» خودمان است. آژانس‌ها و شرکت‌های خدمات گردشگری بعضی مسیرهای پروازی را در نظر می‌گیرند و تعدادی از صندلی‌های آن پرواز یا تمام صندلی‌های آن را برای یک مدت معین کرایه می‌کنند. در این حالت بلیط پروازی که به شما می‌فروشند چارتر است. به آژانس گردشگری که پرواز را کرایه می‌کند، چارترکننده و به شرکت هواپیمایی، چارتردهنده می‌گویند. چارترکننده‌ها مسیرهای پرتردد مثلا تهران ـ کیش را سالانه چارتر می‌کنند. اما بعضی مسیرها را هم مقطعی و برای یک بازه‌ی زمانی کوتاه که آن مسیر متقاضی دارد، چارتر می‌کنند. به همین دلیل است که در بعضی زمان‌ها بلیط هواپیما چارتر برای مسیر رفت یا برگشت یک پرواز را به قیمتی پیدا می‌کنید که ارزان‌تر درمی‌آید. پس پرواز چارتر به طور کلی پروازی است که تمام یا بخشی از صندلی‌های ان توسط چارترکننده از قبل کرایه شده باشد.

انواع چارتر

چارتر کامل (Full Charter): وقتی چارترکننده همه‌ی صندلی‌های یک پرواز را اجاره می‌کند، به آن پرواز فول‌چارتر یا چارتر کامل می‌گویند. بلیط هواپیما چارتر در این حالت مطمئن‌ترین بلیط چارتر است و بیش‌تر هم از سوی چارترکنندگان معتبر عرضه می‌شود.

اجاره‌ی صندلی (Seat Charter): وقتی چارترکننده در یک پرواز تعداد مشخصی صندلی را کرایه کند، درواقع شما بلیط هواپیما چارتر را برای سیت‌چارتر می‌خرید.

خب، تازه این همه‌ی ماجرا نیست. چون روند و شکل فعالیت آژانس‌ها باهم تفاوت دارد، شکل و شیوه‌ی اجاره‌ی صندلی (سیت‌چارتر) در آن‌ها و ارائه‌ی بلیط هواپیما چارتر آن هم در آژانس‌ها متفاوت است.

سیت‌چارتر شناور: در این حالت چارترکننده تعدادی از صندلی‌های پرواز رفت و پرواز برگشت را برای یک دوره‌ی زمانی مشخصی مثلا دو ماه در اختیار می‌گیرد و بلیط هواپیما چارتر آن را به مسافران می‌فروشد. در این حالت فاصله‌ی زمانی بین پرواز رفت و پرواز برگشت می‌تواند متغیر باشد و لازم نیست حتما بین پرواز رفت‌ و برگشت یک هفته یا مثلا دو هفته فاصله رعایت شود، مسافر می‌تواند بعد از پرواز رفت تا آن فاصله‌ی زمانیِ دوماهه‌ی مثالی که گفتیم، از پرواز برگشت بلیط هواپیما چارتر استفاده کنند و برگردد.

چارتر صندلی با محدودیت زمان بازگشت (Back to Back): در این حالت چارترکننده متعهد می‌شود که صندلی‌هایی را که کرایه کرده حتما در مدت زمان مشخصی مثلا دو هفته بفروشد. در این حالت وقتی شما بلیط هواپیما چارتر رفت‌وبرگشت می‌خرید، مثلا حداکثر بعد از دوهفته از زمان پرواز رفت باید با پرواز برگشت برگردید و امکان تغییر تاریخ برگشت را هم ندارید.

چارتر صندلی با محدودیت زمانی (Block Seat): دیگر به قسمت بسیار سفت‌وسخت ماجرا رسیده‌ایم. در این حالت محدودیت‌های زیادی تعریف می‌شود. چارترکننده تعداد مشخصی صندلی را فقط برای یک پرواز مشخص و تاریخ رفت مشخص و تاریخ برگشت مشخص کرایه می‌کند و بلیط هواپیما چارتر را به مسافر می‌فروشد. همه چیز هم ثابت و غیر قابل تغییر است و در انتخاب بلیط هواپیما چارتر و زمان رفت و برگشت‌تان حسابی دقت کنید که اصلا شوخی‌بردار نیست!

شلوغ‌ترین مسیرهای چارتر کدامند؟

بعضی مسیرها همان‌طور که قبلا گفتیم همیشه مسافر دارند، مثلا مشهد و کیش شهرهای مهمان‌پذیری هستند و پروازهایشان همیشه پر می‌شوند. این مسیرها همیشه مورد توجه چارترکننده‌ها هستند و شما می‌توانید در هر وقتی از سال بلیط هواپیما چارتر به مقصد کیش یا مشهد را پیدا کنید، اما این‌که به چه قیمتی بخرید، آن دیگر به زمان خریدتان بستگی دارد. بعضی مسیرها هم همیشه شلوغ و پرترافیک نیستند، مثلا پروازهای عتبات عالیات نزدیک زمان اربعین بسیار شلوغ می‌شوند و چارترکننده‌ها در بازه‌ی زمانی نزدیک اربعین برای چارتر کردن این مسیرها اقدام می‌کنند. خلاصه هر مقصد گردشگری که در مناسبت خاصی مورد استقبال مسافران واقع شود، برای چارترکنندگان و خریداران بلیط هواپیما چارتر هم مهم و جالب توجه می‌شوند و امکان برقراری پرواز چارتر در آن‌ها بیشتر می‌شود.

بلیط هواپیما چارتر بهتر است یا سیستمی؟

راستش باید ببینید برنامه‌ی سفرتان را مشخص کنید. همان‌طور که در اول متن هم گفتیم آدم‌هایی که سفر با هواپیما جزوی از کارشان است و برای شرکت در جلسات و ماموریت‌ها یا به هر دلیل دیگری زیاد سفر می‌کنند، بلیط سیستمی را بیشتر از بلیط هواپما چارتر استفاده می‌کنند. دلیلش هم این است که بلیط سیستمی در تمام طول سال برنامه‌ی پروازی مشخصی دارد؛ مثلا سه روزز در هفته به مقصد مشخص. قیمت این بلیط هم در طول سال ثابت است. شما برای یک مسیر مثلا بلیط سیستمی را در هر مقطعی صدوپنجاه هزار تومان می‌خرید و مثل بلیط هواپیما چارتر نیست که در روزهای شلوغ قیمتش دویست‌وپنجاه هزار تومان باشد و در روزهای خلوت پنجاه هزار تومان. به همین دلیل بلیط سیستمی برای افراد پُرسفر مناسب‌تر است. اما برسیم به بلیط هواپیما چارتر. این بلیط بیشتر برای سفرهای گاه‌گاهی مناسب است، به‌خصوص برای سفرهای تفریحی و تورها. اگر قصد دارید برای تفریح یا عوض کردن حال‌وهوایتان سفر کنید و صرفه‌جویی در هزینه هم برایتان مهم است، خرید بلیط هواپیما چارتر می‌تواند به نفع‌تان باشد. اما نه همین‌طور الکی. باید حواس‌تان را جمع کنید و مترصد این فرصت‌ها باشید:

فصل سفر: فصل‌هایی را که برای مقصد مورد نظر شما های‌سیزن یا فصل پرتردد محسوب نمی‌شوند در نظر بگیرید؛ مثلا سفر به سواحل جنوبی ترکیه در فصل زمستان. به دلیل سردی هوا در این فصل طبیعی است که نمی‌شود از ساحل استفاده کرد و هتل‌ها و پروازهای این مسیرها بسیار خلوت‌اند و ممکن است قیمت‌های خوبی در بلیط هواپیما چارتر این مسیرها پیدا کنید (البته بلیط چارتر این مسیرها بیش‌تر همراه تور عرضه می‌شوند). نکته‌ی دیگر

زمان و تاریخ سفر: در انتخاب بلیط هواپیما چارتر و خرید آن، زمان سفر هم بسیار مهم است. به‌طور مثال وقتی نزدیک اربعین هستیم، میزان تقاضا برای بلیط عتبات عالیات بالاست. از هفته‌ی منتهی به اربعین هر روزی که بخواهید بلیط هواپیما چارتر به مقصد عتبات عالیات بخرید، گران است، حتی گران‌تر از بلیط سیستمی. تقصیر ما هم نیست. چارترکننده خودش قیمت بلیط رامشخص می‌کند و به ما عرضه می‌کند. پس در هفته‌ی منتهی به اربعین تا خود روز اربعین و حتی دو سه روز بعد از آن بلیط چارترِ رفت به این مقاصد گران است. درعوض بلیط مسیر برگشت آن معمولاً ارزان‌تر است و ممکن است بلط نجف به تهران را روز اربعین با قیمت صد هزار تومان هم پیدا کنید! پس زمان پرواز و مسیری که انتخاب می‌کنید در قیمت بلیط هواپیما چارتر تاثیر می‌گذارد.

قیمت‌گذاری بلیط هواپیما چارتر در گروه‌های مختلف سنی

قیمت بلیط چارتر علی بابا

بلیط هواپیما چارتر تفاوت دیگری هم با بلیط سیستمی دارد. وقتی می‌خواهید بلیط هواپیما سیستمی بخرید، قیمت بلیط برای بزرگسالان و کودکان و نوزادان متفاوت است و هر رده‌ی سنی بهای بلیط مخصوص به خود را دارد. مثلا اگر عیالوار هستید و چند بچه‌ی قد و نیم‌قد دارید و می‌خواهید با هواپیما سفر کنید، ما به شما بلیط سیستمی را پیشنهاد می‌کنیم که علاوه بر مشخص بودن زمان و قیمتش، بهای بلیط نوزاد زیر دوسال از بهایبلیط کودکان، و بهای بلیط کودکان از بهای بلیط بزرگسالان کمتر است. اما در بلیط هواپیما چارتر این‌طور نیست. شما به غیر از کودکان زیر دوسال باید برای همه‌ی گروه‌های سنی قیمت یکسانی بپردازید و قیمت بلیط فرزند شش‌ساله‌تان با شما برابر است. پس با توجه به این مساله و طبق چیزهایی که در بخش‌های قبل گفتیم، قیمت بلیط هواپیما چارتر با عواملی مثل زمان سفر و تقاضای مسافران تغییر می‌کند اما به غیر از نوزادان زیر دوسال برای تمام رده‌های سنی قیمت یکسانی دارد.

آیا در پروازهای خارجی هم بلیط چارتر داریم؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله ولی هنوز بلیط هواپیما چارتر در سامانه‌ی آنلاین علی‌بابا وارد نشده است و فعلا بلیط پروازهای خارجی روی وب‌سایت علی‌بابا پروازهای سیستمی ایرلاین‌های متنوع و معتبری از سراسر جهان عرضه می‌شود و بلیط هواپیما چارتر خارجی هم به‌زودی وارد این سیستم خواهد شد و شما می‌توانید برای برخی مقاصد خارجی هم بلیط هواپیما چارتر بخرید.

بلیط چارتر در علی‌بابا

همه‌ی این سوال‌ها را مطرح کردیم و جواب دادیم تا شما نسبت به بلیط هواپیما چارتر هم یک دید کلی پیدا کنید و هم از جزئیات آن باخبر شوید. اما با وجود همه‌ی این‌ها باید حواس‌تان به چیزهای دیگر هم جمع باشد. بعضی چارترکننده‌ها بداخلاقی‌ها و بدقولی‌هایی دارند و ممکن است وقتی ازشان بلیط هواپیما چارتر می‌خرید، قبل یا حین یا بعد از پرواز با مشکلاتی مواجه شوید. برای دوری از این حالت باید مواظب باشید از جای معتبری بلیط بخرید. چراکه ممکن است شما در یک مسیر بلیط هواپیما چارتر با قیمت بسیار مناسبی در زمان خوبی پیدا کنید و کلی هم از خریدتان خوشحال باشید، ولی بعدا توی فرودگاه حال‌تان گرفته شود. مثلا یکهو بفهمید آن پرواز اصلا وجود خارجی ندارد یا اسم‌تان در فهرست پرواز نیست. در آن صورت، به غیر ازا ین‌که برای خرید بلیط هواپیما چارتر پول پرداخت کرده‌اید و اصلا نتوانسته‌اید از آن استفاده کنید، دوباره باید برای سفرتان بلیط بخرید. پس نه‌تنها صرفه‌جویی نداشتید، بلکه یک پولی هم از جیب‌تان رفته. برای دوری از همچه مشکلاتی بهتر است از چارترکنندگان معتبر بلیط هواپیما چارتر بخرید و یکی از راه‌های دسترسی به چارترکنندگان معتبر هم وب‌سایت علی‌بابا است. علی‌بابا که دارای نماد اعتماد تجارت الکترونیک است و کامل‌ترین سامانه‌ی آنلاین جستجو و خرید بلیط هواپیما را در اختیار دارد، در بازار آشفته‌ی بلیط هواپیما چارتر، تنها بلیط‌های متعلق به چارترکنندگان معتبر را روی سامانه‌ی خود عرضه می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.