جزایر جنوبی

جزایر جنوب کشور

جزایر جنوب را بیشترمان فقط با کیش و قشم و نهایتاً تنب بزرگ و کوچک می‌شناسیم، به خصوص دو جزیره‌ی قشم و کیش که با مراکز خرید و انواع فعالیت‌های تفریحی و گردشگری‌شان، معروف‌ترین جزیره‌های جنوبی ایران هستند. اسم تنب بزرگ و تنب کوچک را هم در اخبار سال‌های اخیر شنیده‌ایم. بعضی‌مان که درس جغرافی‌مان بهتر بوده شاید خارک و ابوموسی را هم بشناسیم. اما در آب‌های نیلگون جنوب ایران، 30 جزیره داریم که بعضی از آن‌ها مسکونی‌اند و بعضی دیگر خالی از سکنه‌اند و تنها برای فعالیت‌های نفتی یا غواصی و صید ماهی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. ورود به بعضی از این جزایر حتی برای اتباع ایرانی تنها با اخذ مجوز ممکن است، اما برای ورود به تعدادی از این جزایر نیاز به هیچ مجوزی نیست و تنها کافی است یک قایق و یک بلد راه پیدا کنید و به دریا بزنید!

در دل خلیج فارس و در مجاورت سه استان‌ خوزستان، بوشهر و هرمزگان، جزایری قرار دارند که با سواحل بکر، آب‌های زلال و طبیعت زیبایشان هر گردشگری را مسحور و شگفت‌زده می‌کنند. جزیره خارکو، جزیره میرمهنا، جزیره فارسی، جزیره لاوان، جزیره شتور یا مارو، جزیره هندورابی، جزیره فرور بزرگ، جزیره فرور کوچک، جزیره سیری، جزیره ناز، جزیره هنگام و جزیره لارک بعضی از این جزایر دیدنی هستند. از میان این جزایر، هندورابی، هنگام، هرمز، لاوان، سیری و لارک مسکونی هستند و عمده‌ی فعالیت ساکنان آن‌ها صید و غواصی است. جزیره‌ی هرمز با خاک رنگارنگ مشهورش و جزیره‌ی هنگام با مردم مهمان‌نواز و سایت غواصی‌اش نیز در سال‌های اخیر بین گردشگران و طبیعت‌گردان به دو نام شناخته‌شده تبدیل شده‌اند. اما باز هم جزایر کوچک و بزرگی در خلیج فارس قرار دارند که هنوز مورد توجه خیل گردشگران و مسافران قرار نگرفته‌اند و فرصت دارید در خلوت از آرامش و زیبایی‌شان لذت ببرید. 

باورکردنی نیست ولی بعضی از این جزیره‌ها به لحاظ زیبایی و سواحل مرجانی سفید و زلالی دریای مجاورشان با سواحل معروف جهان مانند مالدیو برابری می‌کنند! این جزایر به دلیل شرایط زیستی مساعدشان محیط مناسبی برای جانواران و پرندگان خلیج فارس هستند و زیست گیاهی و جانوری دیدنی و خاصی دارند. امکان کمپ و شب‌مانی نیز در بعضی از این جزایر مهیاست. تماشای شنا و بازیگوشی دلفین‌ها یا ماهی‌های رنگارنگ خلیج فارس، از دیدنی‌های مسیر قایق‌سواری برای رسیدن به این جزایر است.

شما می‌توانید از میان پیشنهادهای متنوعی که در ادامه می‌بینید، یکی از این جزیره‌ها را انتخاب کنید، تور مورد نظرتان را به صورت رزرو کنید و لذت سیاحت و ماجراجویی را در این جزایر خاص و کم‌نظیر تجربه کنید.