بندرعباس

استان هرمزگان یکی از 31 استان ایران است که در جنوب کشور قرار دارد. مرکز استان هرمزگان شهرستان بندر عباس است که در شمال تنگه‌ی هرمز قرار دارد. بندر عباس از شمال با شهرستان حاجی آباد، از شرق با شهرستان‌های میناب و رودان، از غرب با شهرستان بندر لنگه و از جنوب با خلیج فارس و جزیره‌ی قشم همسایه است. وسعت شهر بندر عباس 45 کیلومتر مربع است و شهر قشم با 28 کیلومتر فاصله نزدیک‌ترین شهر به بندر عباس است.

بندر عباس بزرگ‌ترین بندر ایران و يکی از مهمترين مراکز استراتژيکی و تجاری ايران در جوار خليج فارس و دريای عمان است. بندر شهید رجایی و باهنر بندرعباس آن نقش مهمی در ترانزیت حجم بالایی از کالا در کشور بر عهده دارند. 

تاریخچه

بندر سورو که امروز هم  نام محله‌ای در بندر عباس است و شواهد تاریخی قدمت آن را به دوران هخامنشیان نسبت می‌دهند، در سال 1514 مورد توجه بازرگانان پرتغالی قرار گرفت و از این بندر برای پیاده شدن و بارگیری اجناس استفاده می‌کردند. 
بندر عباس از گذشته اهمیت زیادی برای ایران، منطقه و بازرگانان داشت و یکی از بنادر مهم جاده‌ی ابریشم بود.  کاروان‌های بازرگانان امور گمرکی را در این شهر انجام می‌دادند و از این مسیر برای انتقال کالاهای خود به آمریکا و اروپا و آفریقا استفاده می‌کردند.
در سال 1662 میلادی شاه عباس با کمک انگلیسی‌ها و توانمندی سردار ایرانی امام قلی خانی این بندر را از تصرف پرتغالی‌ها درآورد و نام آن را از گمبرون به بندر عباس تغییر داد.

آب‌و‌هوا

تقریبا سه فصل از چهار فصل سال در بندر عباس تابستان است و آب‌و‌هوای مطلوب و بهاری آن، این بندر را میزبان گردشگران در فصل زمستان و پاییز می‌کند. فصل خنک بندر عباس که 3 ماه طول می‌کشد از اوایل آذر شروع می‌شود و تا پایان بهمن ادامه دارد.
بارندگی‌های اصلی بندر عباس که اغلب سیل‌آسا هستند یک یا دو بار در سال اتفاق می‌افتند. هوای نوار ساحلی در تابستان‌ها بسیار گرم و مرطوب است و گاهی دمای آن از ۵۲ درجه سانتی‌گراد فراتر می‌رود. دمای متوسط سالانه این منطقه  حدود ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

مردم بندرعباس

اهالی بندر عباس مسلمان و پیرو مذاهب شیعه و سنی هستند. سنی مذهب‌های بندر عباس بیشتر در محله‌های اوزی‌ها، سورو و شهرک توحید ( شغو) ساکن هستند.
مردم بندر عباس به گویش بندرعباسی یا بندری صحبت می‌کنند. بندری یکی از گویش‌های زبان فارسی است که ویژگی‌های فارسی کهن را حفظ کرده است. روابط بازرگانی مردم این شهر با کشورهای دیگر راه را برای ورود واژه‌های انگلیسی، هندی و عربی به زبان آن‌ها باز کرده است.

فرودگاه بندرعباس

فرودگاه بندر عباس یکی از 6 فرودگاه بین المللی ایران است که روزانه 40 تا 70 پرواز به این فرودگاه انجام می‌شود. فرودگاه بندر عباس عضو IATA  است و پروازهای بین‌المللی آن به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس، پاکستان و هند انجام می‌شود.

ایستگاه راه آهن بندرعباس

راه آهن شهر بندرعباس  روزانه دو قطار مسافربری به تهران دارد که مسافرین در شهرهای بین بندرعباس و تهران (محمدیه، کاشان، بادرود، زواره، نایین، اردکان، میبد، یزد، بافق، احمدآباد، سیرجان، تزرج، فین ) می‌توانند از این قطارها استفاده کنند. از این ایستگاه یک قطار به مقصد اصفهان و دیگری به مقصد مشهد نیز مسافرین را جابه جا می کنند. از بندرعباس قطاری به نام غزال، ۴ روز درهفته به مقصد تهران و بالعکس حرکت می‌کند.

حمل و نقل درون شهری

مردم بندر عباس برای جابه‌جایی در سطح شهر از تاکسی و اتوبوس استفاده می‌کنند.

اسکله‌ی شهید رجایی 

اسکله‌ی شهید رجایی یکی از مهم‌ترین بنادر ایران است که بیش از 55 درصد از صادرات و واردات و 70 درصد از ترانزیت بنادر کشور از طریق این اسکله انجام می‌شود. این بندر ۱۸ دستگاه جرثقیل دروازه‌ای (گنتری کرین) و  حدود ۴۰ پست اسکله دارد و با در اختیار داشتن بزرگترین و پیشرفته‌ترین ترمینال‌های کانتینری کشور، توانایی پهلودهی انواع کشتی‌های اقیانوس پیما را دارد.

حمل و نقل دریایی

کشتی‌های مسافربری مسافران را از بندر عباس به کیش، قشم، لاوان، لنگه،عسلویه، بوشهر و کشورهای امارات متحده‌ی عربی و کویت جابه جا می‌کنند.

جاذبه‌های تاریخی  و طبیعی بندر عباس

در فصل پاییز و زمستان که تقریبا تمام شهرهای ایران میزبان سرما می‌شوند، شهرهایی مثل بندر عباس عطر و و بوی بهار دارند و آماده‌ی پذیرفتن گردشگران هستند. اگر این‌بار مقصد شما بندر عباس است با یادگاری‌های تاریخی و جاذبه‌های طبیعی  این شهر آشنا شوید تا در سفربه این شهر از دیدن آن‌ها غافل نشوید.

 معبد هندوها 

معبد هندوها که آن را پرستشگاه بت گوران نیز می‌گویند از جمله آثاری است که توجه همه‌ی گردشگران را به خود جلب می کند. این بنای تاریخی در مرکز شهر بندرعباس، خیابان امام و رو به‌روی بازار روز قرار دارد. معماری این بنا از پرستشگاه‌های هندی الهام گرفته است و برای هندوهای پیرو مکتب برهمنی ساخته شده است. معبد هندوها در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک( حاکم وقت بندر عباس) ساخته شد و هزینه‌ی بنای آن را تاجران هندی با  جمع آوری هدایای هندوها تامین کردند.

عمارت کلاه‌فرنگی 

در دوره‌ی حکومت صفویان، کمپانی هند شرقی با کسب اجازه از شاه عباس شعبه‌ای از تجارت خانه‌اش را در بندر عباس راه اندازی کرد. محل تجارت‌خانه در ابتدا خانه‌ای بود که از حاکم وقت بندر عباس اجاره شده بود ولی با گسترش تجارت هلندی‌های و کمبود جا ریاست کمپانی تصمیم به ساخت بنای جید گرفت و این عمارت که امروزه آن را عمارت کلاه فرنگی می‌نامیم ساخته شد. عمارت کلاه فرنگی در مجاورت اسکله‌ی قدیم بندر عباس و در بلوار طالقانی قرار دارد.

حمام گله داری

تاریخ حمام گله داری که تنها حمام قدیمی بندر عباس است به قرن 13 برمی‌گردد. این حمام در گذشته حمامی عمومی بوده و امروزه به موزه‌ی مردم‌شناسی تبدیل شده است. معماری آن مانند معماری حمام‌های دیگر شهرهای کویری است و فضاهایی مثل بینه، سربینه، گرمخانه و خزینه و گنبدهای بزرگ و کوچک در آن به چشم می‌خورد.

محله‌ی باستانی سورو

این منطقه‌ی باستانی که در غرب شهر بندر عباس قرار دارد و قدمت سکونت در آن به دوران هخامنشیان برمی‌گردد قدیمی‌ترین منطقه‌ی شهر بندر عباس است. این منطقه در گذشته نخلستان‌های وسیعی داشته است. در کاوش‌های باستان‌شناسی سکه‌های متعددی به دست آمدند که به دوره‌های تاریخی مختلف مثل ساسانی، صفویه و قاجار تعلق دارند. کشف سکه‌های متعدد مس، نقره و طلا از وجود ضراب خانه‌ها در این منطقه خبر می‌دهند.

آب انبارهای برکه باران

این مجموعه شامل 5 برکه یا آب انبار است که از سنگ و ملات ساروج ساخته شده‌اند. این برکه‌ها چهار دهانه‌ی اصلی برای ذخیره ی آب دارند که در گذشته آب مورد نیاز شهر را تامین می کرده‌اند. امروزه یکی از برکه‌های باران به آمفی تئاتر تبدیل شده است. این مجموعه به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است.

موزه‌ی مردم‌ شناسی خلیج فارس

موزه‌ی مردم شناسی خلیج فارس یکی از بزرگترین موزه‌های مردم شناسی ایران است که سه بخش مختلف آن بازار سنتی، صید و صیادی و آزاد سازی جزیره‌ی هرمز از چنگال  پرتغالی‌ها را به نمایش می‌گذارد. ساختمان موزه در 3 طبقه بنا شده و از معماری سنتی هرمزگان الهام گرفته است. این موزه در محوطه‌ی تاریخی برکه‌های باران قرار دارد.

چشمه‌ی آبگرم گنو 

چشمه‌ی آبگرم گنو در 34 کیلومتری شمال شرقی بندر عباس قرار دارد. آب گرم گنو از دسته‌ی آب‌های گوگردی خیلی گرم است و دارای هیدروژن سولفوره و کلر است. به علت گرمای زیاد آب، تنوع گیاهان و حیواناتی که می‌توانند در چشمه‌ی آب گرم زندگی کنند بسیار محدود است. آوینیوس گینویس نوعی ماهی است که در چشمه‌های آب گرم گنو زندگی می کند و گفته می‌شود که جز گنو این ماهی در هیچ جای دیگری دیده نشده است. این چشمه دو استخر زنانه و مردانه و تاسیسات رفاهی دارد.

منطقه‌ی حفاظت شده‌ی گنو

اگر عاشق طبیعت هستید در سفر به بندر عباس برای دیدن این منطقه حتما زمانی را کنار بگذارید. منطقه‌ی حفاظت شده‌ی گنو در شمال بندر عباس قرار گرفته و آب‌و‌هوای کوهستانی و متفاوت آن، مناطق ییلاقی این کوه مانند کهنوج، باغ کاشان و چاهو را مقصد شهرنشینان برای فرار از گرمای شهر کرده است.
این منطقه به مدت سه سال از سال 1351 تا 1354 منطقه‌ی حفاظت شده بود و به علت غنای طبیعی بعد از سال 1354 به پارک ملی تبدیل شد.

مُشتا

یکی از روش‌های صید سنتی آبزیان در جنوب ایران مشتا است که به کمک جزر و مد آب انجام می‌شود. در این روش صید که قرار است به زودی وارد فهرست میراث فرهنگی کشور شود، چوب‌هایی در ساحل کار می گذارند و با استفاده از تور حصاری ایجاد می کنند که هنگام بالا آمدن آب تعدادی آبزی وارد آن شده و با پایین رفتن آب، آبزیان داخل آن به وسیله صاحبان مشتاها صید می‌شوند.

خط گردشگری دریایی بندرعباس

اولین خط گردشگری تفریحی دریایی بندر عباس در سال 94 افتتاح شد. مردم محلی و گردشگران می‌توانند روزهای پنج‌شنبه از ساعت 22-19 از بندر مسافری شهید حقانی بندرعباس به وسیله‌ی شناور از ساحل "گلشهر" تا ساحل "سوروی" شهر بندرعباس مسافرت دریایی داشته باشند. موسیقی زنده و مفرح محلی در این گردش دریایی همراه مسافران خواهد بود.

هتل‌های بندر عباس

وقتی از مردم جنوب ایران صحبت می کنیم اولین ویژگی که به ذهن خطور می‌کند خون گرمی و مهمان نوازی آنان است. این مردم خون گرم فکر اقامت مهمانانشان را هم کرده‌اند و هتل‌های خوب با قیمت‌های مناسب را برای میزبانی گردشگران بنا کرده‌اند. هتل هایی که در این پست به شما معرفی می‌شوند از نظر گردشگران مناسب ترین هتل‌ها از نظر قیمت و امکانات برای اقامت در بندرعباس هستند.

هتل بین‌المللی خلیج فارس

این هتل 5 ستاره یکی از لوکس‌ترین هتل‌های بندر عباس است. هتل بین‌المللی خلیج فارس در سال 1384 بنا شده و در سال 1393 بازسازی شده و به روزترین امکانات برای اقامت مهمانان در آن تعبیه است. تقریبا هرآنچه که برای یک اقامت راحت و دلنشین انتظار دارید در این هتل فراهم است. این هتل 156 اتاق در 6 طبقه د ارد و موقعیت ویژه‌ی آن در منطقه‌ی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و تردد آسان به کارخانجات صنعتی بندر عباس این هتل را گزینه‌ی خوبی برای  اقامت در سفرهای کاری می‌کند. از جمله امکانات هتل می‌توان به رستوران، کافی شاپ، سالن بدن‌سازی، سالن همایش و پذیرش ۲۴ساعته اشاره کرد.

هرمز

فرقی نمی کند که سفر شما به بندر عباس کاری باشد یا خانوادگی، این هتل گزینه‌ی خوبی برای اقامتی دنج در این شهر بندری است. هتل هرمز یکی از زیباترین هتل‌های جنوب ایران است و از ساختمان F شکل آن مهمانان هم می‌توانند شهر بندرعباس و هم خلیج فارس را تماشا کنند. هتل 5 ستاره‌ی هرمز 4 رستوران دارد و رستوران دریایی آن یکی از بهترین رستوران‌هایی است که می‌توانید در بندر عباس غذاهای دریایی نوش جان کنید. در مرکز خرید این هتل بین‌المللی بیشتر برندهای معتبر ایرانی و خارجی شعبه دارند. عکاسی، آرایشگاه، پست DHL، خودپرداز و بانک در کنار تمام امکانات رفاهی دیگر میزبان شما برای اقامتی راحت خواهند بود.

آتیلار

مجموعه‌ی هتل آتیلار شامل دو ساختمان آتیلار 1 و 2 است. این هتل 4 ستاره 98 اتاق دارد که در 13 طبقه بنا شده و یکی از بلندترین ساختمان‌های بندر عباس است. هر آن‌چه که از یک هتل 4 ستاره انتظار دارید، مجموعه‌ی آتیلار بهترین آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

هتل ایران

اگر سفرهای مقرون به صرفه را ترجیح می‌دهید و دوست دارید در مرکز شهر اقامت داشته باشید این هتل سه ستاره‌ی میان رده گزینه‌ی خوبی برای اقامت در بندر عباس است. موقعیت ویژه‌ی هتل در نزدیکی به مراکز خرید سیتی سنتر، ستاره‌ی شهر، زیتون و نزدیکی به اسکله‌ی مسافربری قشم و همچنین فاصله‌ی کوتاه تا عمارت کلاه فرنگی، فرودگاه و ایستگاه راه ‌آ‌هن مهمانان زیادی را راهی این هتل می‌کند.

هتل آپادانا

هتل 2 ستاره‌ی آپادانا از جمله هتل‌های پر طرفدار برای مهمانانی است که ترجیح می‌دهند در هتل‌هایی با قیمت بسیار مناسب اقامت کنند. هتل آپادانا موقعیت بسیار خوبی دارد و در نزدیکی مراکز خرید و موزه‌ها قرار دارد. هتل آپادانا دسترسی خوبی هم به ایستگاه راه آهن و ترمینال بندرعباس دارد.

غذاهای محلی

هرچند به هر نقطه از ایران سفر کنیم تنوع غذایی ما را شگفت‌زده می‌کند، اما در بندرعباس و استان هرمزگان زنان از ماهی و میگو و آرد و خرما و مواد ساده، غذاهایی خلق می‌کنند که طعم آن ها برای همیشه در کامتان می‌ماند. بیشتر غذاهای محلی هرمزگان مثل بریانی، نان فطیر و ادویه‌های محلی شبیه غذاهایی است که در هندوستان مصرف می‌شود و این نتیجه‌ی وارد کردن بار ادویه از کالیکوت در زمان‌های گذشته به این منطقه است. در ادامه با غذاهای محلی معروف هرمزگان بیش‌تر آشنا می‌شوید.

ماهی برشته

ماهی برشته که به آن کباب ذغالی هم می‌گویند شاید لذیذ‌ترین نوع ماهی باشد که تا کنون امتحان کرده‌اید. ساردین، گاریز، بیاح، سنگسر، سرخو، هور و زرده انواع ماهی‌هایی هستند که در تهیه‌ی ماهی برشته محلی‌ها استفاده می‌کنند. برای درست کردن ماهی برشته شکم ماهی را خالی می‌کنند وآن را با انوع سبزی‌های معطر و پیاز و ادویه پر می‌کنند.

عنکاس( ماهی مرکب)

برای پختن این غذا، گوشت ماهی مرکب را به صورت قطعه‌های مربعی می‌برند و با آب و خرما می‌پزند. گوشت را به پیاز سرخ شده و سیب زمینی سرخ شده و فلفل سبز و رب گوجه اضافه می‌کنند، حرارت می دهند ونتیجه می‌شود یک غذای فوق‌العاده.

دوپیازه‌ی میگو 

خوراک دوپیازه میگو از غذاهای محلی جزیره‌ی قشم است اما در منوی رستوران‌های بندر عباس که مرکز استان است لذیذترین نوع این غذا پیدا می‌شود. این غذا از میگو، پیاز، رب و ادویه درست می‌شود و هم با برنج و هم با نان سرو می‌شود.

بلالیت

بلالیت که غذای محلی بندر عباس و بوشهر است یک انتخاب فوق العاده برای صبحانه است. این خوراک از ماکارونی، شکر یا شیره خرما، گلاب، روغن، هل و زعفران تهیه می‌شود و بسیار مقوی است.

هوارى

 برای تهیه‌ی هواری هم از میگو و هم از ماهی استفاده می‌کنند. بعد از تفت دادن پیاز، شنیز، شوید، شنبلیله و سیر را در روغن سرخ می‌کنند و بعد ماهی را هم اضافه می‌کنند تا سرخ شود. در مرحله‌ی آخر برای طعم دادن فلفل، ادویه و زردچوبه را هم اضافه می کنند و برنج را با این مواد دم می‌کنند.

ترشی انبه

هرچند ترشی‌های انبه‌ی صنعتی را این روزها تقریبا در همه جای ایران می‌توان پیدا کرد اما اصیل‌ترین نوع آن را در سفر به بندر عباس می‌توانید امتحان کنید. ترشی انبه از ترشی‌های مخصوص استان هرمزگان است و به دو صورت ترشی انبه چغاله یا انبه نارس سالم تهیه می‌شود.
کلمبا، زیبون، موفلک، برنج دیشو، متبک پلو، حلا یا کاتوغ تخم‌مرغ، پلشک صدف حلزونى، کوفته ماهى مومغ (ساردین)، ماهى شور دودى، سوراغ و مهیاوه از دیگر غذاهای محلی هستند که در سفر به بندرعباس باید امتحان کنید.

رستوران‌های بندرعباس

حالا که با غذاهای محلی بندر عباس آشنا شدید بهتر است رستوران‌های خوب این شهر را که با کیفیت‌ترین غذاها را در فضایی دلپسند به مهمانان سرو می کنند، بشناسید.

رستوران بادگیران

کسانی که به بندرعباس سفر کرده‌اند اغلب این رستوران را به دیگران پیشنهاد می کنند. بادگیران یکی از شیک‌ترین و بهترین رستوران‌های بندرعباس است که در مجموعه‌ی تفریحی و پذیرایی بادگیران ساخته شده است. هر چند این رستوران انواع غذاها را در منو دارد اما برای کسانی که می خواهند غذاهای دریایی میل کنند این رستوران انتخاب اول است.

رستوران سنتی فانوس

بعد از آن‌که مراکز خرید شهر بندری را حسابی گشتید و خسته شدید ما صرف غذا در رستوران سنتی فانوس را که در همان حوالی قرار دارد به شما پیشنهاد می‌کنیم. رستوران سنتی فانوس در طول روز انواع غذاهای دریایی و شب‌ها فست فود سرو می‌کند. در این رستوران حتما کباب مصری با سس مخصوص را امتحان کنید.

رستوران سامکو

رستورانی که هر چقدر حجم غذاهای آن کم است به همان اندازه کیفیت غذاهای آن بالاست و طعم آن‌ها بی نظیر است. منوی این رستوران انواع غذاهای دریایی را دارد. اگر سامکو را برای صرف غذا انتخاب کرده‌اید، سس‌ها و نوشیدنی‌های مخصوص  آن را از دست ندهید.

رستوران امپراطور

اگر دلتان می‌خواهد همراه با صرف لذیذترین نوع ماهی شیر، بشقاب میگو و یا ماهی سوخاری موسیقی زنده‌ی بندری هم گوش کنید، بهترین گزینه برای شما رستوران امپراطور است. علاوه بر غذاهای دریایی، در این رستوران می‌توانید فست فود، انواع کباب و دیگر غذاهای ایرانی را سفارش دهید.

رستوران بندر

هر چند این رستوران در مقایسه با دیگر رستوران‌های بندر عباس ظاهر ساده‌ای دارد اما به سرو غذا با طعم خانگی معروف است. حجم غذاهای این رستوران آن قدر زیاد است که کسانی که مرتب به این رستوران می‌روند اغلب برای دو نفر یک پرس سفارش می‌دهند. کباب میکس‌ غذای معروف این رستوران است که از مخلوط ماهی شیر کبابی و میگو همراه با سس تند تهیه می‌شود.

مراکز خرید بندر عباس

کمتر کسی به بندر عباس سفر می‌کند بدون آن که از مراکز خرید مدرن و بازارهای سنتی آن حسابی خرید نکند. برای کسانی که عاشق خرید هستند این شهر بندری مثل بهشت می‌ماند، شهری که در آن لباس‌های باکیفیت با قیمت‌های مناسب عرضه می‌شود.
در این شهر هم می‌توانید از مراکز خرید مدرن خرید کنید و هم برای معاشرت با محلی‌ها و رونق کسب و‌کار آن ها به بازارهای سنتی بروید.

مجتمع تجاری ستاره جنوب

این مجتمع در حاشیه‌ی ساحلی شهر قرار دارد و در هر یک از طبقات آن کالای خاصی عرضه می‌شود. در این مرکز خرید شهربازی مخصوص کودکان، سالن سینما و رستوران و فست فود هم وجود دارد. این مجتمع تجاری یکی از مراکز تفریحی بندر عباس هم محسوب می‌شود.

مجموعه‌ی نخیل سنتر

بیش از 50 واحد تجاری در مجموعه‌ی نخیل سنتر قرار دارند که تقریبا هر آن چه که شما قصد خرید آن را دارید عرضه می‌کنند؛ از پوشاک بچه‌گانه، زنانه و مردانه گرفته تا انواع لوازم آرایشی، بدلیجات و کیف و‌کفش. برندهای ایرانی و بین المللی در این مرکز خرید مدرن شعبه دارند.

بازار مرکزی سیتی‌سنتر

این بازار که بیش از 500 فروشگاه را در خود جای داده یکی از بزرگترین مراکز تجاری و خدماتی بندر عباس است. می توانید یک روز خوب را به خرید در این مرکز بگذرانید.

بازار اوزی‌ها و بازار لاری‌ها

حتما برای شما هم دیدن بازارهای سیصد ساله جالب است. بازار اوزی‌ها و لاری‌های بنر عباس بیش از 300 سال قدمت دارند و در گذشته مهم‌ترین بازارهای بندر عباس بوده‌اند. این دو بازار از هم فاصله‌ی کوتاهی دارند و فضای سنتی آن‌ها، قیمت‌های مناسب، فروشنده‌های محلی خون گرم و صنایع دستی رنگارنگ گردشگران را راهی این بازارها می‌کنند.

بازار سنتی بندرعباس

عطر ادویه‌ها، لباس‌های سنتی رنگارنگ که از در و دیوار مغازه‌ها آویزان هستند، بافت سنتی مغازه‌ها به خودی خود یک تجربه‌ی متفاوت در این شهر بندری است. اگر می‌خواهید اصالت این شهر بندری را به چشم ببینید و صنایع دستی رنگارنگ و بی نظیر به یادگار ببرید، بازار سنتی بندر عباس را در لیست‌تان بگذارید.
مجتمع تجاری مسکونی سحر، مرکز خرید رویال ١، مجتمع تجاری ستاره‌ی شهر و بازار زیتون بندر عباس از دیگر مراکز خرید مهم این شهر هستند.