آنتالیا

آنتالیا

اغراق نیست اگر بگوییم آنتالیا یک مقصد گردشگری همه‌چیز تمام است؛ شنا و آب‌تنی و آفتاب گرفتن در ساحل، غذاهای لذیذ، استراحت و تفریح در هتل‌هایی با امکانات رفاهی کامل و حتی تماشای بناهای تاریخی و باستانی را می‌توانید در این سفر تجربه کنید. آنتالیا با سواحل بی‌نظیر و امکانات شهری مطلوبش هم برای سفر خانوادگی مقصد مناسبی است و هم برای سفرهای ماه عسل یا حتی گروه‌های دوستانه.

آنتالیا تعداد بی‌شماری هتل دارد که از نوع هتل‌های ریزورت هستند، یعنی از ابتدا برای تفریح و استراحت طراحی و مجهز شده‌اند؛ معمولا یک یا چند استخر دارند و حتی ساحل اختصاصی دارند و در آن‌ها می‌توانید از انواع لوازم و امکانات رفاهی و تفریحی استفاده کنید. به دلیل ریزوزت بودن هتل‌ها، معمولا غذا نیز در آن‌ها به صورت سه‌وعده‌ای (All) یا عالی (UALL) رایگان سرو می‌شود.

پروازهای آنتالیا

قبل از خرید بلیط هواپیما یا تور آنتالیا باید بدانید که معمولا دو سری پرواز از ایران به مقصد آنتالیا انجام می‌شود: پروازهای ترک و پروازهای ایرانی. پروازهای ایرانی در فرودگاه اسپارتا فرود می‌آیند که فرودگاه کوچکی است و حدود ۳ ساعت با شهر آنتالیا فاصله دارد. در تورهایی که با پروازهای ایرانی برگزار می‌شوند، گردشگران ایرانی از این فرودگاه توسط تورلیدرها و با اتوبوس یا ون‌های توریستی به هتل‌هایشان منتقل می‌شوند.

پروازهای ترک معمولا نسبت به پروازهای ایرانی گران‌ترند اما به مقصد فرودگاه آنتالیا انجام می‌شوند که فرودگاه اصلی این شهر است و در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. این فرودگاه از پرترددترین فرودگاه‌ها حتی در سطح قاره‌ی اروپاست و سالانه پذیرای حدود ۲۲میلیون نفر مسافر است. اتوبوس‌های هاواش در فرودگاه آنتالیا به طور مرتب مسافران را به پایانه‌ی اتوبوسرانی این شهر (و مسیر بالعکس) جابه‌جا می‌کنند.

مناطق آنتالیا

آنتالیا ۳ منطقه‌ی شرقی، مرکزی و غربی دارد: منطقه‌ی بِلِک در بخش شرقی که معروفترین ساحل و مرکز توریستی در این بخش شرقی، ساحل لارا است. بخش مرکزی و بخش غربی به ترتیب ساحل کُنیالتی و کِمِر هستند. تمام این مناطق مختلف توسط سرویس حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس و مینی‌بوس (دُلموش) قابل دسترسی هستند.

* منطقه‌ی بلک از لحاظ دسترسی به مرکز شهر آنتالیا نزدیک‌تر است و حدود ۲۰ دقیقه (با تاکسی) با شهر فاصله دارد که این زمان با دلموش یا اتوبوس بیشتر می‌شود.

* از ساحل کنیالتی تا مرکز شهر آنتالیا حدود ۴۰ دقیقه (با تاکسی) فاصله است که با اتوبوس یا دلموش طولانی‌تر نیز می‌شود.

* کمر دورترین قسمت به مرکز شهر است و با خودروی شخصی یا تاکسی حدود ۵۰ دقیقه تا آنتالیا فاصله دارد و با دلموش بین یک تا یک ساعت و نیم طول می‌کشد.

آب‌وهوای آنتالیا

هوای آنتالیا همیشه آفتابی و کمی معتدل است. از اواسط خرداد تا اوایل مهر به دلیل دمای مطبوع هوا، مسافران می‌توانند از دریا و ساحل و آفتاب استفاده کنند اما در فصل پاییز و زمستان به دلیل سردی هوا و باد و باران‌های فصلی، هوا مناسب شنا و آفتاب‌گرفتن نیست. به‌طور کلی از اواخر فروردین تا اواسط آبان آنتالیا مقصدی مطلوب است. اوایل بهار و پاییز که هنوز هوا خیلی سرد نشده و شهر از مسافران خالی می‌شود، می‌توانید تخفیف‌های خوبی در میان هتل‌ها و تورهای آنتالیا پیدا کنید.

سواحل آنتالیا

ساحل لارا

ساحل لارا از نوع ساحل شنی با شن‌های طلایی و دریایی زلال است و دریا در این منطقه موج‌هایی آرام و نرم دارد. لارا بزرگ‌ترین ساحل تفریحی آنتالیاست و سواره، نیم ساعت با مرکز شهر فاصله دارد. ساحل لارا از صخره‌های شرق آنتالیا تا آبشار دودِن (Düden) امتداد دارد و در طول آن هتل‌ها و رستوران‌های پرشمار و انواع و اقسام امکانات تفریحی وجود دارد؛ از پلاژهایی با صندلی و چتر آفتابگیر و دوش و رختکن تا کلوب‌های ورزش‌های ساحلی و دریایی مثل پاراسل، جت اسکی، فوتبال و والیبال ساحلی و غیره.

ساحل بلک

بلک نیز از سواحل شنی آنتالیاست و به دلیل داشتن جنگل‌های کاج، زمین‌های گلف، نزدیکی به آثار تاریخی مثل آسپندوس و پرگه، محبوب گردشگران اروپایی و غربی است. انواع امکانات و تفریحات ساحلی در پلاژهای این منطقه نیز به وفور در دسترس هستند. فقط همین را بگوییم که تنها در ساحل بلک ۴۵۰۰۰ تخت و صندلی ساحل وجود دارد!

ساحل کمر

شهر کمر در ۴۰کیلومتر آنتالیا در منطقه‌ای سرسبز قرار دارد با کوهستانی پوشیده از جنگل و دریایی فوق‌العاده زیبا. با این‌که با خودرو از کمر تا مرکز شهر آنتالیا حدود یک ساعت طول می‌کشد، اما گردشگران این منطقه را بسیار دوست دارند. ساحل کمر ساحلی سنگریزه‌ای است و دریا در این منطقه تقریبا بدون موج است. زلالی آب به شکلی است که تا منطقه‌ی عمیق، کف دریا کاملا پیداست. اتحادیه‌ی اروپا به مناطقی که سواحل تمیز و پاک دارند، پرچم آبی اعطا می‌کند و ساحل کمر از سواحلی است که از اتحادیه‌ی اروپا پرچم آبی دریافت کرده‌اند و از سوی موسسات و مطبوعات مختلف تا کنون در فهرست زیباترین سواحل جهان جای گرفته است. مانند تمام سواحل دیگر ترکیه، در ساحل کمر هم انواع هتل، رستوران و پلاژ و تفریحات آبی را پیدا می‌کنید.

تفریحات آنتالیا

علاوه بر تفریحات دریایی، آنتالیا برای گردشگران تفریحات دیگری نیز دارد که دوتا از محبوبترین این تفریحات ملیت و سن و سال نمی‌شناسند: پارک آبی و رفتینگ. معمولا تمام این تفریحات به صورت تور به مسافران فروخته می‌شوند و برای خرید این تورها می‌توانید به کارگزاران تورها و غرفه‌های فروش خدمات توریستی در سطح شهر مراجعه کنید. معمولا خرید هرکدام ازا ین تورها از غرفه‌های توریستی سطح شهر ارزان‌تر است.

پارک آبی

بیشتر هتل‌های ۵ستاره‌ی آنتالیا خودشان پارک آبی دارند اما آنتالیا سه پارک آبی دارد که آکوالند معروفترین آنهاست. آکوالند یکی از بزرگترین پارک‌های آبی ترکیه است با انواع سرسره‌های مارپیچ و طولانی. همچنین در دلفیناریوم این پارک در ساعت‌های مشخصی برنامه‌ی نمایشی اجرا می‌شود.

رفتینگ

رفتینگ به معنی قایق‌سواری در رودخانه‌ی فروشان است. در نزدیکی شهر آنتالیا رودخانه‌ای به نام ماناوگات جاری است که جای خوبی برای ماجراجویی است. مسافران با خرید تور رفتینگ و ترانسفر به محل رودخانه، به دسته‌ها و گروه‌های دونفره یا بیشتر تقسیم می‌شوند و در قایق‌های مخصوص همراه لیدر ویژه‌ی رفتینگ، مسیر رودخانه را طی می‌کنند. در طول مسیر با همراهی و مراقبت لیدر در جاهای آرام و عمیق رودخانه می‌شود شیرجه زد و شنا کرد.

سافاری با جیپ

در سال‌های اخیر گردشگران ایرانی به تور سافاری نیز علاقه‌مند شده‌اند. برای گردشگرانی که طبیعت و هیجان و ماجراجویی را دوست دارند، می‌توانند در این تور تا ارتفاع ۱۳۰۰متری از سطح زمین، از رانندگی در مسیر کوهستانی و جنگلی و تماشای مناظر لذت ببرند و در یک رستوران محلی غذای محلی صرف کنند.

جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های آنتالیا

کاله ایچی

کاله در ترکی به معنای قلعه است و ایچی یعنی داخل و کاله‌ایچی می‌شود «داخل قلعه». کاله‌ایچی در واقع منطقه‌ی قدیمی آنتالیاست، زمانی که شهر هنوز به شکل امروز درنیامده بود و دورتادور آن یک دیوار دفاعی قرار داشت. کاله‌ایچی با دروازه‌‌های ورودی خیابان‌ها و کوچه‌هایی سنگفرش و تو در تور، فروشگاه‌های سوغاتی و رستوران‌ها و کافه‌ها بسیار دیدنی و جذاب است. موزه‌ی کاله‌ایچی، لنگرگاه قایق‌های تفریحی (مارینا) و مناره‌ی بیولی از دیدنی‌های کاله‌ایچی هستند

در بندرگاه کاله‌ایچی ردیف قایق‌های تفریحی ثروتمندان را می‌بینید که پهلو گرفته‌اند و در رستوران‌های آن می‌شود از انواع غذاهای دریایی و غیردریایی لذت برد.

غار کارانین

قدمت این غار به ۲۵ هزار سال پیش می‌رسد و متعلق به دوران غارنشینی انسان‌ها و از اولین اقامتگاه‌های بشر است.

حمام رومی

این حمام از دوران فرمانروایی روم باستان در این منطقه باقی مانده است و علاوه بر بنای تاریخی و دیدنی‌اش یک مجموعه‌ی تفریحی کوچک نیز هست و گردشگران می‌توانند در رستوران و کافه و تفریحگاه این مجموعه از وقت خود لذت ببرند.

پاموک کاله

پاموک‌کاله یکی از جاذبه‌های طبیعیِ شگفت‌انگیز این منطقه است که شهرت جهانی دارد. حوضچه‌هایی سفید و طبیعی، ردیف به ردیف پشت سر هم روی یک شیب قرار دارند که داخلشان آب گرم طبیعی جاری است؛ آب گرمی که از دل زمین می‌جوشد.

آبشار دودن

آبشار دودِن در واقع مجموعه‌ای از دو آبشار است که با فاصله از هم قرار گرفته‌اند و منشأ این آبشارها نیز رودخانه‌ی دودن است. آبشارهای دودن به دو بخش بالا و پایین تقسیم می‌شوند؛ آبشارهای بالایی در محدوده‌ی شهر آنتالیا قرار دارند. این در اطراف آبشار که در فاصله‌ی ۱۴کیلومتری از مرکز شهر آنتالیا دارند رستوران ها و کافه‌هایی می‌بینید که می‌توانید چند ساعتی را در آن‌ها و در کنار طبیعت زیبا بگذرانید.

بازارها و مراکز خرید آنتالیا

مرکز خرید مارک

مارک از جدیدترین مراکز خرید آنتالیاست که در سال ۲۰۱۳ افتتاح شده است. ۱۵۵ فروشگاه این مرکز خرید با انواع برندهای مشهور بین‌المللی و ترک، برای خرید دامنه‌ی متنوعی از کالا و اجناس را برای خرید پیش روی مشتریان قرار می‌دهند. مانند تمام مراکز خرید مدرن و بزرگ دنیا این مرکز خرید نیز فودکورت با انواع رستوران و کافی‌شاپ و سالن سینما و پارکینگ دارد.

تراسیتی

مرکز خرید تراسیتی در منطقه‌ی لارا قرار دارد و در ۴ طبقه با ۱۸۵ فروشگاه برندهای بین‌المللی و ترک، خرید بسیار کامل و متنوعی درا نتظار شماست. تراسیتی نه تنها بزرگترین مرکز خرید آنتالیاست بلکه بزرگترین سینمای آنتالیا هم در تراسیتی قرار دارد. دسترسی با اتوبوس و دلموش به این مرکز خرید آسان است و فودکورت و سینما و پارکینگ از امکانات دیگر این مرکز خرید است.

خیابان جمهوریت

جمهوریت یکی از خیابان‌های اصلی است و در مرکز شهر آنتالیا قرار دارد و کمی شبیه خیابان استقلال استانبول است. دو طرف خیابان کافه و رستوران و فروشگاه است و گذر پرترددی است. خرید از این منطقه نیز حال و هوای خاص خودش را دارد.

میگروس

میگروس آنتالیا که در ضلع غربی شهر واقع شده یک فروشگاه بسیار بزرگ است که علاوه بر اقلام سوپرمارکتی و خوراکی و شوینده و غیره، تمام برندهای بین‌المللی و ترک را نیز در آن پیدا می‌کنید.

غذا و خوشمزه‌های آنتالیا

اگر به ترکیه سفر کرده باشید لابد می‌دانید که چقدر ذائقه‌ی غذایی‌ مردم ترکیه به ما نزدیک است. همان‌طور که گفتیم بیشتر هتل‌های این شهر ریزورت هستند و سرو غذا در تمام وعده‌ها و بعضاً میان‌وعده‌ها جزو خدمات هتل است. بنابراین حتی اگر از هتل نیز خارج نشوید، می‌توانید از انواع غذاهای ترکیه در خود هتل لذت ببرید. بسیاری از هتل‌های ۴ و ۵ستاره علاوه بر سرو غذای ترکی، چند مدل رستوران بین‌المللی مثل رستوران ایتالیایی، باربیکیو، آسیایی و غیره نیز دارند.

اما برای امتحان غذاهای ترکی کافی است از هتل خارج شوید! در رستوران‌های سطح شهر و مناطق ساحلی می‌توانید از انواع غذاهای ترکی معروف مثل لاماهجون، پیده، کباب ترکی، اسکندرکباب و... لذت ببرید. اگر به غذاهای دریایی علاقه دارید، در آنتالیا رستوران‌های دریایی معروفی نیز وجود دارند.

علاوه بر این‌ها سالاد پیاز (Taratorlu piyaz)، کباب ساج (sac kavurması)، کباب تاندیر (tandir kebabı) و شاشوکا (saksuka) از غذاهای محلی آنتالیا هستند.