گردش و تفریح

کاخ توپکاپی

توپکاپی (Topkapı Sarayı)، یکی از قصرهای مشهور سلاطین عثمانی است که در حال حاضر به موزه تبدیل شده و هر روز (جز دوشنبه‌ها) پذیرای بازدیدکنندگانی از سراسر دنیاست. کاخ توپکاپی، از چند ساختمان عظیم و تماشایی تشکیل شده که چشم‌اندازشان، تنگه‌ی بسفر و گلدن هورن است و امکان بازدید از بخش‌های مختلف آن وجود دارد، از جمله حرم، دیوان، خزانه و... و البته موزه‌ای که اشیای منتسب به پیامبر اسلام (ص) در آن نگه‌داری می‌شود.

دسترسی: این کاخ نزدیک ایستگاه تراموای سلطان احمد واقع شده است.

 

کاخ دلمه‌باغچه

دلمه‌باغچه یا دلمابهچه (Dolmabahçe Sarayı)، نماد شکوه و عظمت قرن نوزدهم امپراتوری عثمانی است. طراحی کاخ توسط معمار ارمنی عثمانی انجام شده و پس از پایان ساخت آن در سال 1856، خانواده‌ی سلطنتی عثمانی بلافاصله از توپکاپی به این کاخ مدرن سبک اروپایی نقل مکان کردند. ساختمان کاخ، بسیار بزرگ است و با 44 هزار متر مربع مساحت، از 285 اتاق و 43 سالن بزرگ با دکوراسیون خیره‌کننده و آثار هنری نفیس تشکیل شده. از میان این لوازم تزیینی، می‌توان به قالی نفیس تبریز هدیه‌ی رضا شاه که در یکی از اتاق‌ها بر زمین پهن است و چلچراغ بوهمایی هدیه‌ی ملکه ویکتوریا با 4.5 تن وزن اشاره کرد.

کاخ دلمه‌باغچه روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه باز نیست و بخش‌های مختلف و موزه‌های آن هر کدام ورودی جداگانه دارند. فیلم‌برداری و عکس‌برداری نیز تنها در محوطه‌ی بیرونی کاخ امکان دارد.

دسترسی: از ایستگاه کاباتاش ، ده دقیقه پیاده به سمت شمال بروید.

 

ایاصوفیه

اولین ساختمانی که در جای کنونی ایاصوفیه ساخته شد، کلیسایی بود که در سال 360 میلادی افتتاح و حدود 45 سال بعد تقریباً به طور کامل سوزانده شد. ساخت کلیسای بعدی در این محل در سال 415 میلادی به پایان رسید، اما طولی نکشید که در خلال شورش‌ها و درگیری‌های میان حکومت و ارتش، دوباره در سال 532 میلادی سوزانده شد. از کلیسای دوم، تعدادی سنگ و مجسمه‌ی مرمر در حفاری‌ها به دست آمد که در موزه‌ی ایاصوفیه به نمایش درآمده‌اند.

ساخت سومین و آخرین کلیسا، بلافاصله آغاز شد و برای آن، از بهترین مصالح در سراسر ترکیه استفاده شد و معماران و کارگران بسیاری برای ساختن کلیسایی عظیم و باشکوه به کار گرفته شدند. در سال 537 میلادی، کلیسا با شکوه و جلال فراوان افتتاح شد و مدت‌ها به عنوان مهم‌ترین کلیسای کنستانتینوپل، میزبان وقایع مهم (از جمله تاج‌گذاری امپراتوران) و میزبان بازدیدکننده‌هایی از سراسر دنیا بود.

در قرن دهم میلادی و با تصرف استانبول در جنگ‌های صلیبی، کلیسا به غارت رفت و رفته رفته، شکوه خود را از دست داد. طی زلزله‌های متعدد، بخش‌هایی از کلیسا ویران و مجدداً بازسازی شد و مدتی هم تعطیل بود تا پس از فتح استانبول توسط ترکان عثمانی در سال 1453، سلطان محمد فاتح بلافاصله دستور تبدیل کلیسا به مسجد را صادر کرد. طی سال‌های بعدی، بخش‌هایی از آن بازسازی شد و تزییناتی را هم به آن اضافه کردند. در سال 1953، آتاتورک دستور تبدیل مسجد به موزه را صادر کرد و درهای این شاهکار معماری بیزانس، به روی بازدیدکنندگان باز شد.

این موزه، تمام روزهای هفته جز دوشنبه‌ها باز است و برای بازدید از آن، باید 30 لیر ورودی بپردازید.

دسترسی: این موزه نزدیک ایستگاه تراموای سلطان احمد واقع شده است.

 

مسجد سلطان‌احمد

در سال 1609 میلادی، سلطان احمد اول، امپراتور وقت عثمانی، دستور داد درست در مقابل مسجد ایاصوفیه، مسجدی با سبک معماری اسلامی و عثمانی بسازند. در نمای بیرونی و تزیینات داخلی مسجد، به قدری از سنگ‌های آبی‌رنگ استفاده شده که به نام مسجد آبی یا مسجد کبود هم شهرت دارد.

سلطان احمد ورودی ندارد و بعد از اذان ظهر، بازدید از آن به مدت یک ساعت و نیم برای نماز تعطیل می‌شود.

دسترسی: این موزه نزدیک ایستگاه تراموای سلطان احمد واقع شده است.

 

مینیاتورک

پارک مینیاتوری مینیاتورک، در شمال شرقی گلدن هورن واقع شده و میزبان ماکت‌های کوچکی از بناها و ساختمان‌های دیدنی امپراتوری عثمانی است که در حال حاضر، برخی از آن‌ها در کشور ترکیه، و برخی خارج از آن قرار دارند و برخی هم به کلی از میان رفته‌اند.

ورودی پارک برای بزرگسالان ده لیر و برای کودکان سه لیر است.

دسترسی: از میدان تقسیم، شیشلی و امینونو می‌توانید با اتوبوس به مینیاتورک بروید.

 

بازیلیکا سیسترن

سیسترن، آب‌انبار مخوف و دلهره‌آور قرن ششم استانبول، در زبان ترکی قصر غرق شده معنا می‌دهد. از وردی بنا، با پله به پایین می‌روید و پیش رویتان، سالن تاریکی است با ستون‌ها و سرستون‌های سنگی دیدنی که هر کدام به یک شکل‌اند و مسیرهای پیچ درپیچی که از میان آب می‌گذرند. دقت که بکنید، ماهی‌های کوچک و بزرگی را هم در آب می‌بینید. اما دیدنی‌ترین بخش سیسترن، سرستون‌هایی از سر مدوسا، بانوی مرگ‌آور اسطوره‌های یونانی است که معلوم نیست چطور به آن‌جا منتقل شده‌اند.

ورودی سیسترن ده لیر است و در ابتدای آن، مجموعه‌ای با لباس‌ها و دکور امپراتوری عثمانی آماده‌اند تا عکسی از شما در هیبت خانواده‌ی سلطنتی بگیرند. بسته به این که چند عکس بخواهید، بد نیست هزینه‌ای اضافی برای این یادگاری بامزه‌ی استانبول در نظر بگیرید.

دسترسی: سیسترن نزدیک ایستگاه تراموای سلطان احمد و ابتدای خیابان مقابل مسجد آبی و موزه‌ی ایاصوفیه واقع شده است.

 

برج گالاتا

در سال 1348 میلادی که گالاتا ساخته شد، با ارتفاع 66.9 متری‌اش، تا مدت‌ها بلندترین ساختمان استانبول به شمار می‌رفت. این برج استوانه‌ای، امروز میزبان بازدیدکنندگانی است که مشتاق‌اند نمایی 360 درجه و بی‌نظیر از شهر استانبول را مقابل خود داشته باشند.

ورودی برج 19 لیر است و آسانسور هم دارد، اما ممکن است ترجیح بدهید این پول را صرف تفریح دیگری بکنید که با توجه به شلوغی داخل برج، چندان هم عیبی ندارد. در عوض می‌توانید شبی از کنار آن بگذرید و کنار منظره‌ی زیبای چراغانی آن، عکسی به یادگار بگیرید.

دسترسی: گالاتا انتهای خیابان استقلال واقع شده و می‌توانید ضمن گردش در استقلال، سری هم به آن‌جا بزنید. غیر از آن، ایستگاه تراموای کاراکوی هم نزدیک این برج است.

 

پل گالاتا

گالاتا، پل دو طبقه‌ای است بر روی خلیج گلدن هورن یا شاخ طلایی در میان دو بخش اروپایی استانبول. این پل در سال 1922 ساخته شده، طبقه‌ی بالای آن، هم به عبور و مرور ماشین‌ها اختصاص دارد و هم پیاده‌روی بزرگ‌اش، محل ماهی‌گیری است و طبقه‌ی پایین‌اش را رستوران‌های مختلفی پر کرده‌اند که اغلب، غذای دریایی می‌فروشند.

دسترسی: دو ایستگاه تراموای کادیکوی و امینونو، فاصله‌ی اندکی تا دو طرف پل گالاتا دارند.

 

پارک گلخانه

گلخانه یا گلحانه (Gülhane) بخشی از فضای سبز کاخ توپکاپی است که به پارکی عمومی تبدیل شده. ورود به این پارک برای همه آزاد است و هزینه‌ای ندارد. طبیعت زیبا، گل‌های رنگارنگ، آب و هوای تر و تازه و دلچسب پارک و چشم‌انداز انتهای آن به آب، گلخانه را به یک استراحت‌گاه جذاب و تماشایی برای برگزاری یک پیک‌نیک مختصر تبدیل کرده است. همراه بردن تنقلات و دوربین عکاسی را فراموش نکنید.

دسترسی: ایستگاه تراموای گلخانه نزدیک ورودی این پارک واقع شده است.

 

جزیره‌ی بیوک‌آدا

بیوک‌آدا، جزیره‌ی تفریحی و خوش آب و هوا، نزدیک استانبول در دریای مرمره واقع شده و جان می‌دهد برای یک پیک‌نیک مختصر یک روزه، گردش و تفریح و خوردن یک وعده غذای دریایی تازه و خوش‌طعم.

جزیره، پر است از ویلاهای لوکس و گران‌قیمت و تردد اتوموبیل (جز ماشین‌های پلیس و شهرداری) در آن ممنوع است. اغلب توریست‌ها یا دوچرخه کرایه می‌کنند که اگر عادت به دوچرخه‌سواری نداشته باشید، در کوچه‌ها و خیابان‌های شیب‌دار ممکن است اذیت شوید، یا با درشکه دور جزیره می‌گردند که حدود هفتاد لیر کرایه‌اش می‌شود و برای چهار نفر جا دارد. پیاده‌روی هم البته در بیوک‌آدا خوش می‌گذرد.

رستوران‌های متعددی در جزیره وجود دارد که تقریباً همه‌شان از یک قانون پیروی می‌کنند: هر چه منظره‌ی جایی که در آن غذا می‌خورید بهتر باشد، از کیفیت غذا کم، و به قیمت‌اش اضافه می‌شود. دیگر انتخاب با خودتان است که در یک ایوان رو به دریا بنشینید و هزینه‌ی بیشتری بپردازید، یا رستورانی کنار خیابان انتخاب کنید و از غذا راضی‌تر باشید. به هر حال توصیه‌ی ما این است که قبل از انتخاب رستوران، حتماً نگاهی به مقدار غذا در بشقاب مشتری‌ها و قیمت‌شان در منو بیندازید. به هر حال، به خاطر توریستی بودن جزیره، قیمت‌ها بالاست و شاید دل‌تان بخواهد با مختصری غذای سبک که از استانبول همراه برده‌اید، روزتان را بگذرانید و در عوض، شام مفصلی در شهر صرف کنید.

آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه رفتن به جزیره‌ی بیوک‌آدا، این است که با تراموا یا مترو، به ایستگاه کاباتاش (Kabataş) بروید و خودتان را به اسکله‌ی به همین نام برسانید که کنار دریا واقع شده. آن‌جا با پرداخت چهار لیر، می‌توانید سوار کشتی شده و بعد از چند ایستگاه، در بیوک‌آدا پیاده شوید.

کشتی‌های جزیره، تقریباً هر دو ساعت یک بار از کاباتاش حرکت می‌کنند و حدود 90 دقیقه در راه‌اند. برای برنامه‌ریزی بهتر، برنامه‌ی رفت و آمد کشتی‌ها (https://en.sehirhatlari.com.tr/en/timetable/kabatas-kadikoy-adalar-369.html) را چک کنید و حواس‌تان باشد که از آخرین کشتی جا نمانید.

 

تور تنگه‌ی بسفر

اگر باد و باران نباشد، تورهای تنگه‌ی بسفر گزینه‌ی مناسبی برای سر کردن چند ساعت بر روی آب هستند. برای انتخاب تور، حواس‌تان باشد که اصلاً نیازی نیست تورهای خصوصی شصت- هفتاد دلاری (یا بیشتر) را انتخاب کنید و می‌توانید خیلی ارزان‌تر این کار را انجام دهید.

معتبرترین مجری برگزاری تورهای تنگه‌ی بسفر، Şehir Hatları نام دارد و اسم‌اش خیلی جاها کنار ساحل به چشم‌تان می‌خورد. تورهای تنگه‌ی بسفر این مجموعه از اسکله‌ی امینونو (Eminönü) حرکت‌شان را شروع می‌کنند و دو نوع هستند: تور کوتاه بسفر (Short Circle Cruise)، در امینونو و اورتاکوی مسافر سوار می‌کند، تا انتهای تنگه می‌رود، سر راهش از کنار ساختمان‌های مهمی (مثل روملی حیصاری) می‌گذرد و در انتهای مسیر دور می‌زند و برمی‌گردد. کرایه‌ی این کشتی برای بزرگسالان 12 لیر است و برای کودکان، 6 لیر. با پرداخت ده لیر اضافه‌تر، راهنمای صوتی هم می‌توانید کرایه کنید که در مورد تمام جاذبه‌هایی که از کنارشان رد می‌شوید، توضیح می‌دهد و چند زبانه است.

زمان‌بندی تور: https://en.sehirhatlari.com.tr/en/seferler/short-bosphorus-tour-363.html

تور دیگر (Full Bosphorus Cruise)، طولانی‌تر است و در انتهای مسیر، در دهکده‌ی ماهی‌گیری Anadolu Kavagi دو سه ساعتی توقف دارد که طی آن، هم می‌توانید غذا بخورید و هم از قلعه‌ی آن‌جا بازدید کنید. کرایه‌ی این تور 25 لیر است و سر جمع، حدود شش ساعت طول می‌کشد.

زمان‌بندی تور: https://en.sehirhatlari.com.tr/en/seferler/long-bosphorus-tour-362.html

توصیه‌ی ایمنی ما به شما این است که ضد آفتاب و عینک آفتابی را فراموش نکنید. آفتاب دریا تیز است و ممکن است پوست‌تان را بدجوری بسوزاند. 

استانبول به سبک علی‌بابا