رزرو بلیط هواپیما

رزرو بلیط هواپیما

جستجو برای رزرو بلیط هواپیما آنلاین

رزرو بلیط هواپیما از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها میان‌بر خوب و کوتاهی برای کم کردن زمانِ مهیا کردن مقدمات سفر است. شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز و در هر مکانی، از همان جایی که هستید، رزرو بلیط هواپیما را با کامپیوتر و تلفن همراه‌تان انجام بدهید. می‌خواهیم برای شما از خرید یا رزرو بلیط هواپیما به شیوه‌ی آنلاین بگوییم، این‌که چطور فرآیندی است و برای انجام آن به چه چیزهایی نیاز دارید. خوبیِ دادوستدهای مجازی این است که در وقت‌تان صرفه‌جویی می‌کنید. لازم نیست با متصدی‌های فروش بلیط سروکله بزنید یا تک‌تک شرکت‌های هواپیمایی را بگردید. کمی توی وب‌سایت می‌چرخید، روی چندتا واژه کلیک می‌کنید، بلیط مورد نظرتان را پیدا می‌کنید و... تمام!

برای رزرو بلیط هواپیما در وب‌سایت‌های داخلی مانند علی‌بابا، شما به یک کارت عابربانک و رمز دومِ آن و پول کافی توی حساب‌تان نیاز دارید و کمی حوصله. حوصله را برای این نمی‌گوییم که رزرو بلیط هواپیما از علی‌بابا فرآیند وقت‌گیری است، بلکه به این دلیل که بتوانید تمام شرایط و انتظارات‌تان را در جستجوی بلیط اعمال کنید و بهترین گزینه‌ی ممکن را پیدا کنید. فرض می‌کنیم شما بار اول‌تان است که می‌خواهید از طریق وب‌سایت‌های مربوط به این کار فرآیند خرید یا رزرو بلیط هواپیما را پشت سر بگذارید و هیچ‌گونه آشنایی با چگونگی این کار ندارید، برای آشنایی با چگونگی خرید یا رزرو بلیط هواپیما به‌صورت آنلاین با ما همراه باشید.

پیش‌نیازهای رزرو بلیط هواپیما

فرض کنیم شما به زودی عازم یک سفر کاری یا تفریحی هستید و برای این سفر باید بلیط هواپیما تهیه کنید. بهترین روش خرید یا رزرو بلیط هواپیما روش آنلاین است. به یک وب‌سایت آنلاین خرید یا رزرو بلیط هواپیما می‌روید و بلیط مورد نظرتان را جستجو می‌کنید. اما قبل از انجام هر کدام از مراحل خرید یا رزرو بلیط هواپیما شما به مقدماتی نیاز دارید که به ترتیب در پایین آمده‌اند.

  • نشانی پست الکترونیکی (آدرس ایمیل): هنگام خرید یا رزرو بلیط هواپیما به شیوه‌های غیرآنلاین، یعنی همان روش‌ِ خرید حضوری، متصدی فروش بلیط، مشخصات شما و همسفران‌تان را وارد سیستم می‌کند و سپس این مشخصات در بلیط شما هم درج می‌شود. در شیوه‌ی آنلاین رزرو بلیط هواپیما هم مشخصات شما از طریق شبکه‌ی مجازی وارد سامانه‌ی آنلاین خرید بلیط هواپیما می‌شود و پس از آن در بلیط شما درج می‌شود. یک سری اطلاعات ویژه هم در بلیط شما وجود دارد، چیزی شبیه شماره‌سریال. بعد از تکمیل فرایند رزرو بلیط هواپیما، این مشخصات به ایمیل شما فرستاده می‌شود.
  • عضویت در وب‌سایت: برای خرید یا رزرو بلیط هواپیما از سامانه‌های آنلاین، باید عضو این وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها باشید. معمولا فرایند عضو شدن در این وب‌سایت‌ها شبیه هم است و کار ساده‌ای است. مشخصات‌تان را وارد می‌کنید و با چندتا کلیک عضویت‌تان ثبت می‌شود. برای خرید یا رزرو بلیط هواپیما از علی‌بابا هم باید عضو بشوید. در گوشه‌ی بالای سمت چپ سایت با کلیک روی عضویت/ ورود می‌توانید عضو سایت شوید.
  • کارت عابربانک و رمز دوم: نه فقط برای خرید یا رزرو بلیط هواپیما، بلکه در تمام خریدهای آنلاین شما به کارت عابربانک عضو شبکه‌ی شتاب و رمز دوم آن نیاز دارید. کارت عابربانک که این روزها در جیب همه پیدا می‌‌شود، رمز دوم را هم اگر دارید که هیچ، اگرنه با مراجعه به خودپردازِ یکی از شعبه‌های همان بانکی که از آن کارت گرفته‌اید، می‌توانید برای کارت‌تان رمز دوم تعریف کنید. اگر با خدمات اینترنت‌بانک آشنایی دارید یا از آن استفاده کرده‌اید که چه بهتر. به‌هرحال برای پرداخت مالی در خرید یا رزرو بلیط هواپیما به رمز دوم کارت عابرابنک نیاز خواهید داشت.
  • گذرنامه (برای بلیط پروازهای خارجی): شما هنگام خرید یا رزرو بلیط هواپیما مشخصاتی مانند نام و نام خانوادگی یا شماره‌ی ملی را وارد سامانه‌ی خرید می‌کنید. هنگام خرید بلیط پروازهای خارجی، باید این مشخصات را به انگلیسی وارد کنید و برای این‌که مشخصات را بدون نقص و درست به شکلی که در گذزنامه‌تان درج شده بنویسید، بهتر است از روی گذرنامه آن‌ها را بخوانید و وارد کنید.

 

چگونگی رزرو بلیط هواپیما

خب، حالا شما تمام مدارک و پیش‌نیازهای لازم را دارید و می‌خواهید بلیط هواپیما بخرید. برای خرید یا رزرو بلیط هواپیما به‌صورت آنلاین و بررسی قیمت بلیط هواپیما، باید وارد کامل‌ترین سامانه‌ی خرید آنلاین بلیط هواپیما بشوید و بعد ببینید چه بلیطی را برای چه زمانی و با چه شرایطی نیاز دارید. یعنی چه؟ یعنی این‌که ابتدا با کلیک روی «ثبت‌نام/ ورود»، وارد حساب کاربری خود بشوید و بعد بسته به این‌که مسافر پرواز داخلی باشید یا عازم عتبات عالیات باشید یا این‌که پرواز خارجی مد نظرتان باشد، باید در وب‌سایت علی‌بابا روی یکی از این گزینه‌ها کلیک کنید: «بلیط هواپیما ـ داخلی» یا «بلیط هواپیما ـ عتبات عالیات» یا «بلیط هواپیما ـ خارجی».  سپس باید تعیین کنید که بلیط یک‌طرفه می‌خواهید یا بلیط رفت‌وبرگشت. مرحله‌ی بعدیِ خرید یا رزرو بلیط هواپیما این است که نام شهر مبداء سفر و مقصد سفرتان را به‌ترتیب وارد ‌کنید. بعد، تاریخ پرواز رفت‌تان را انتخاب می‌کنید و اگر پرواز رفت‌وبرگشت بخواهید، تاریخ پرواز برگشت را هم مشخص می‌کنید. حالا نوبت مشخص کردن تعداد مسافران و سن‌وسالشان است (در بلیط‌های سیستمی قیمت بلیط هواپیما در مقاطع سنی کودکان و نوزادان با بزرگسالان متفاوت است). بعد از این مراحل، با کلیک روی دکمه‌ی «جستجوی بلیط» وارد صفحه‌ی جدیدی می‌شوید. حالا نوبت اعمال کردن فیلترهای بعدیِ خرید یا رزرو بلیط هواپیما است. در ستون سمت راست، از بالا به پایین، به‌ترتیب این فیلترها را می‌توانید اعمال کنید: ساعت پرواز (صبح، عصر یا شب)، نوع بلیط (چارتر، سیستمی، اکونومی، بیزینس) و ایرلاین مورد نظرتان. این همه‌ی دایره‌ی قدرت انتخاب شما را در رزرو بلیط هواپیما در بر نمی‌گیرد. شما می‌توانید فهرست پروازهایی را که علی‌بابا برایتان پیدا کرده، هنگام رزرو بلیط هواپیما بر اساس ساعت پرواز یا روند صعودی یا نزولیِ قیمت ردیف کنید. این‌طوری بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. حالا از بین پروازهایی که علی‌بابا برایتان فهرست کرده یکی را «انتخاب» کنید و با کلیک روی «ادامه‌ی فرآیند خرید» صفحه‌ای برایتان باز می‌شود. درا ین صفحه باید مشخصات‌تان را وارد کنید، مشخصاتی مانند نام، نام خانوادگی، جنسیت، کد ملی، تاریخ تولد و... را وارد کنید. دوباره روی «ادامه‌ی فرآیند خرید» کلیک کنید. در مرحله‌ی بعدیِ رزرو بلیط هواپیما، پنجره‌ای باز می‌شود که در آن اطلاعات پرواز و مشخصات مسافران نمایش داده می‌شود. این اطلاعات را بررسی کنید و اگر درست بود، با کلیک روی «ادامه‌ی فرآیند خرید» وارد درگاه پرداخت الکترونیکی می‌شوید. بعد از کامل کردن مرحله‌ی پرداخت، بلیط شما صادر می‌شود. می‌توانید بعد رزرو بلیط هواپیما از این بلیط پرینت بگیرید.

اگر این توضیحات برایتان کافی نیست، در بخش راهنمای  خرید بلیط هواپیما علی‌بابا این مراحل به‌صورت تصویری و کامل توضیح داده شده است.

استرداد بلیط پس از رزرو یا خرید آن

خب، حالا فرض کنیم بعد از رزرو بلیط هواپیما، شما نمی‌خواهید یا نمی‌توانید به سفر بروید و می‌خواهید بلیط را برگردانید. باز هم لازم نیست حضوری مراجعه کنید و همان‌طور که به‌صورت آنلاین بلیط هواپیما خریده‌اید یا رزرو کرده‌اید، می‌توانید همان‌طور آنلاین هم بلیط را پس بدهید و پول‌تان را پس بگیرید. چگونه؟ بگذارید توضیح بدهیم.

اول این‌که بدانید استرداد بلیط فقط شامل بلیط‌های سیستمی می‌شود. یعنی فقط وقتی که بلیط سیستمی خریده باشید، می‌توانید آن را پس بدهید. اما بعد از فرآیند رزرو بلیط هواپیما چگونه بلیط را پس بدهید و شرایط آن چگونه است؟ برای استرداد بلیط هم ابتدا باید وارد حساب کاربری خود بشوید. روی گزینه‌ی «ثبت‌نام/ ورود» کلیک کنید و با وارد کردن شناسه و رمز عبور خود وارد حساب کاربری‌تان در علی‌بابا بشوید. سپس بخش «بلیط‌ها» را انتخاب کنید و روی گزینه‌ی «جستجو» کلیک کنید. حالا فهرستی برای شما نمایش داده می‌شود که شامل تمام بلیط‌هایی است که تا این زمان خریده‌اید. روی بلیط مورد نظرتان کلیک کنید و سپس در بخش توضیحات آن بلیط، روی گزینه‌ی «استرداد بلیط» کلیک کنید. یک صفحه‌ی کوچک برایتان باز می‌شود که دلیل استرداد بلیط را ازتان می‌پرسد. بعد از این‌که قوانین کنسل کردن بلیط را خواندید، آن را تایید کنید و با کلیک روی گزینه‌ی «مرحله‌ بعد» وارد صفحه‌ای می‌شوید که مشخصات مسافران پرواز موردنظرتان را نمایش می‌دهد. بعد از بررسی دوباره روی «مرحله بعد» کلیک کنید. در این مرحله گزینه‌های مختلفی برای بازگرداندن مبلغ پیش رویتان است. اگر از آن دسته کاربرانی هستید که اعتبارتان را شارژ کرده‌اید، می‌توانید گزینه‌ی «شارژ اعتبارم» را انتخاب کنید تا علی‌بابا، وجه را به شارژ اعتبارتان برگرداند، در غیر این‌صورت، گزینه‌ی «واریز به کارت بانکی» را انتخاب کنید تا فرآیند استرداد وجه شما انجام بشود. اگر گزینه‌ی «واریز به کارت بانکی» را انتخاب کنید، در پایین گزینه‌ها صفحه‌ای باز می‌شود که باید در آن، فقط شماره‌ی کار‌ت‌تان را وارد کنید. دقت کنید که این ارقام باید بدون فاصله و پشت سرهم یادداشت بشوند. بعد از بررسی شماره‌ی کارت‌تان، روی گزینه‌ی «مرحله بعد» کلیک کنید. در صفحه‌ی جدید، اطلاعات کامل بلیط‌تان قرار دارد. اطلاعات را با دقت بخوانید و بررسی کنید تا اشتباهی نداشته باشد و پس از آن، گزینه‌ی «استرداد بلیط» را انتخاب کنید. در این لحظه پیغامی نمایش داده خواهد شد تا از موفقیت عملیات استرداد مطمئن شوید. این همه‌ی روندی است که بعد از رزرو بلیط هواپیما باید طی کنید تا بلیط را برگردانید.

پس از رزرو بلیط هواپیما و استرداد بلیط، نهایتِ زمانی که طول می‌کشد تا وجه شما بعد از لغوِ بلیط به حساب‌تان بازگردد، بین 20دقیقه تا نیم‌ساعت است. اگر به هر دلیلی، وجه‌تان را تا این زمان برنگشت، با حسابداری آژانس تماس بگیرید تا همکاران ما، مشکل شما را ظرف چند لحظه برطرف کنند. اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، می‌توانید با کلیک روی این لینک، راهنمای تصویریِ استرداد بلیط هواپیما را بخوانید.

نکته: استرداد بلیط همیشه شامل مبلغ جریمه‌ی کنسلی می‌شود. میزان این جریمه را شرکت‌های هواپیمایی تعیین می‌کنند. وقتی که بعد از رزرو بلیط هواپیما، آن را پس می‌دهید، هنگام بازگشت پول بلیط به حساب شما، مبلغ هزینه‌ی کنسلی از پول بلیط شما کم می‌شود. مبلغ جریمه‌ی کنسلی هم در هر شرکت هواپیمایی متفاوت است. در لینکی که چند سطر بالا به‌تان معرفی کردیم، جدول میزان هزینه‌ی کنسلی در شرکت‌های متفاوت موجود است.

واحد پشتیبانی علی‌بابا

ممکن است در بهترین حالت رزرو بلیط هواپیما هم برایتان سوال پیش بیاید، یا مثلا در فرودگاه مشکل غیرمنتظره‌ای پیش بیاید که هیچ‌کسی پاسخ‌گوی شما نباشد، یا مثلا به دلیل شرایط آب‌وهوایی پروازتان لغو شود. خب، حالا وقتش رسیده که از یک مرجع خوب و پاسخ‌گو درباره‌ی رزرو بلیط هواپیما یا هر چیز دیگری در این باره سوال کنید و جوابی درخور بگیرید. در هر ساعتی از شبانه‌روز که با واحد پشتیبانی تماس بگیرید، کارکنان آموزش‌دیده و حرفه‌ایِ علی‌بابا آماده‌اند که به شما کمک کنند تا به‌قول معروف آب توی دل‌تان تکان نخورد.

بد نیست قبل از هر اقدامی برای خرید یا رزرو بلیط هواپیما و اطلاع از قیمت بلیط هواپیما سری به علی‌بابا بزنید.