تردد و نقشه

رفت و آمد در سطح شهر استانبول و به‌خصوص محله‌های توریستی بسیار آسان است و حمل و نقل عمومی، وضعیت خوبی دارد. مترو و تراموا تقریباً تمام بخش اروپایی استانبول را پوشش می‌‌دهند و به راحتی می‌توانید به هر جا که می‌خواهید برسید. همراه داشتن نقشه‌ی حمل و نقل عمومی و برنامه‌ریزی سفر، تا حد قابل توجهی باعث صرفه‌جوایی در وقت و هزینه‌هایتان می‌شود. با توجه به گران بودن هزینه‌ی تاکسی، خیلی وقت‌ها استفاده از مترو و تراموا برایتان ارزان‌تر تمام می‌شود، اما اگر تعدادتان سه یا چهار نفر است و برای رسیدن به مقصد مجبورید چند خط عوض کنید، هزینه‌ی تاکسی ممکن است کم‌تر ‌شود.

برای هر بار سوار مترو یا تراموا شدن، باید از دستگاه‌های خودکار نزدیک ایستگاه‌ها، ژتون بخرید. این ژتون‌ها چهار لیر قیمت دارند و خریدشان ساده است: اسکناس‌های مشخص شده را به دستگاه می‌دهید، تعداد ژتون را تعیین می‌کنید و آن‌ها را همراه بقیه‌ی پول‌تان پس می‌گیرید. به جای ژتون، می‌توانید از استانبول کارت هم استفاده کنید و برای هر سفر، هزینه‌ی کم‌تری بپردازید. استانبول کارت، شبیه کارت‌ مترو است و می‌تواند برای بیش از یک مسافر استفاده شود. این کارت را در باجه‌های نزدیک ایستگاه‌ها و بعضی روزنامه‌فروشی‌ها به قیمت شش تا هفت لیر می‌فروشند و هر چقدر بخواهید هم می‌توانید شارژش کنید. برای سوار شدن به مترو، تراموا، اتوبوس و قایق که از استانبول کارت استفاده کنید، کرایه حدود یک و نیم لیر ارزان‌تر می‌شود و تخفیف‌هایی هم برای بازه‌های زمانی به آن تعلق می‌گیرد که می‌تواند هزینه‌ی حمل و نقل را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

 

مترو

دو خط متروی استانبول زیاد به کارتان می‌آیند: خطوط M1 که در نقشه با رنگ قرمز مشخص شده و M2 که سبز است. خط M1 از فرودگاه آتاتورک شروع می‌شود و به آکسارای می‌رسد. ایستگاه متروی کجاتپه که نزدیک‌ترین ایستگاه به مرکزخرید الیویوم است، زیتون‌برنو که خیابان‌های دور و برش پر از مغازه‌اند و خود ایستگاه آکسارای در این خط زیاد به کارتان خواهد آمد.

خط M2، از شیشانه به سمت شمال می‌رود و سر راهش، هم از میدان تقسیم می‌گذرد و هم از ایستگاه شیشلی که نزدیک مرکزخرید جواهر است.

 

تراموا

خط تراموای T1، در فاصله‌ی ایستگاه‌های زیتون‌بورنو و کاباتاش، مسیری است که زیاد با آن سر و کار خواهید داشت. ایستگاه فیندیک‌زاده، هم نزدیک جمعه بازار است و هم اتوبوس‌های پارک آبی؛ ایستگاه‌های لالعلی و آکسارای برای سر زدن به مغازه‌های متنوع دور و بر به دردتان می‌خورند و ایستگاه‌های بعدی در منطقه‌ی سلطان‌احمد، در گشت و گذارهای توریستی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایستگاه بیازیت (Beyazit) نزدیک بازار سرپوشیده‌ی کاپالی چارشی است، ایستگاه سلطان‌احمد نزدیک مسجد سلطان احمد، مسجد ایا صوفیه و بازیلیکا سیسترن واقع شده، ایستگاه گلخانه (Gülhane) هم کنار کاخ و پارک توپکاپی است. فاصله‌ی این ایستگاه‌ها با هم، بسیار کوتاه است و اگر برنامه‌ی یک روزتان را به گردش در منطقه‌ی سلطان‌احمد اختصاص دهید، می‌توانید پیاده همه‌ی این مسیرها را بروید و هر بار، مجبور نشوید برای رفتن به ایستگاه بعدی، چهار لیر کرایه بدهید.

کاباتاش (Kabataş)، ایستگاه آخر این خط تراموا، نزدیک اسکله‌ای است با برنامه‌های متنوع کشتی‌سواری و با یک ایستگاه قطار زیرمینی هم از آن می‌شود به میدان تقسیم رفت. 

استانبول به سبک علی‌بابا