اقامتگاه بوم‌گردی

اقامتگاه بوم‌گردی

اقامتگاه بوم‌گردی، اقامتگاه بومی، خانه‌های بوم‌گردی، اکولوژ یا هر نامی که رویش بگذاریم؛ چند سالی است که به محبوب‌ترین محل اقامت برای گردشگران داخلی و  خارجی تبدیل شده است. 

بوم‌گردی چیست؟

بوم‌گردی یا اکوتوریسم بهترین پاسخ برای میل روزافزون مشتاقان سفر در دل تاریخ، سنت‌ها و طبیعت‌ است. در این مدل گردشگری، علاوه بر کسب درآمد و اشتغال‌زایی، حفظ محیط زیست، پایداری و دوامِ فرهنگ و زیست محلی و بومی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و درواقع بوم‌گردی نگاهی آینده‌نگرانه و اخلاقی ـ فرهنگی به پدیده‌‌ی گردشگری دارد. 
بوم‌گردی علاوه بر این‌که توانسته است شرایط سفر اقتصادی و آسان، دوستی با محیط زیست و آرامش و در فضای خاص و اصیل را برای گردشگران مهیا کند، به یکی از مهمترین عوامل ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای ساکنان بومی و محلی تبدیل شده و اهالی مناطق گردشگری بومی را به حفظ محیط زیست و استفاده‌ی بهینه از آن تشویق و ترغیب می‌کند.

اقامتگاه بوم‌گردی چیست؟

در خانه‌های بوم‌گردی شما می‌توانید با هزینه‌ای بسیار مناسب، در کنار طبیعت‌گردی، دیدن جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، سبک زندگی اصیل ایرانی را در خانه‌ا‌‌ی اصیل با مهمان‌نوازی ناب ایرانی تجربه کنید. 
این خانه‌ها و بناهای قدیمی که معمولا در شهرستان‌ها و شهرهای تاریخی، روستاها و مناطق عشایری قرار دارند، فرصتی در اختیار مهمانان ایرانی و خارجی‌شان قرار می‌دهند تا فارغ از هیاهو و شلوغی زندگی شهری، آرامش و آسایش را در دل تاریخ و سنت‌ها تجربه کنند، از غذاهای محلی لذت ببرند، به صدای طبیعت گوش بسپارند و در فعالیت‌های محلی و بومی شرکت کنند.

تورها و فعالیت‌های جانبی اقامتگاه‌های بوم‌گردی

بسته به اینکه اقامتگاه بوم‌گردی در کدام منطقه و اقلیم قرار داشته باشد، شما می‌توانید با شرکت در تورهای بوم‌گردی، سبک زندگی مردم آن منطقه را تجربه کنید و حتی کمی ماجراجویی در سیاحت و گشت‌وگذارتان بگنجانید. تورهای گردشگری پیرامون اقامتگاه‌های محلی و بومی نیز  مثل نقش و نگارهای ایرانی متنوع و رنگارنگ‌اند. بسته به این‌که اقامتگاه بوم‌گردی کدام شهر یا روستا را انتخاب کنید، می‌توانید در تورهای طبیعت‌گردی، محلی و ماجراجویانه‌ی آن منطقه نیز شرکت کنید. اسب‌سواری، اقامت در چادرهای عشایری بختیاری، پخت نان محلی، تماشای لاله‌های سرنگون، شترسواری در دل کویر و ده‌ها ماجراجویی دیگر در این سفرها در انتظار شماست.
با توجه به این‌که کشورمان از لحاظ شرایط اقلیمی، فرهنگی و تاریخی بسیار غنی است و امروزه اقامتگاه‌های بومی در سراسر آن پیدا می‌شوند، شما ایران‌دوستان عزیز می‌توانید با نگاهی به لیست اقامتگاه‌های بوم‌گردی و امکانات و خدماتشان، از میان اقامتگاه‌های بوم‌گردی مازندران و گیلان تا اقامتگاه‌های بوم‌گردی یزد و قشم و... اقامتگاه مطلوبتان را به صورت آنلاین انتخاب و رزرو کنید و از پشتیبانی حرفه‌ای و شبانه‌روزی بهره ببرید.