تور سن‌پترزبورگ

سفر به سن پترزبورگ

قلب تپنده‌ی روسیه

به جرات می‌توان گفت که سن پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیاست که بخش بزرگی از گنجینه‌ی تمدن بشری را در خود جا داده است و پر از کلیساها و ساختمان‌هایی است که هیچ چشمی از دیدن‌شان سیر نمی‌شود. دلیل نام‌گذاری این شهر هم به همین دلیل است؛ سنت پترزبورگ به معنای شهر پتر مقدس است. او یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح بوده و این شهر هم، نمادی از فرهنگ، مذهب و تمدن روسی‌ها محسوب می‌شود. البته نام این شهر، در زمان‌های مختلفی در تاریخ روسیه به اسامی دیگری نظیر: پتروگراد و لنینگراد تغییر کرد که در نهایت، دوباره به نام قدیمی آن بازگشت. جالب است بدانید که تمامی امپراطوری‌های روسیه در این شهر حکومت کرده‌اند و به همین دلیل هم هست که کاخ‌ها و ساختمان‌هایی که در سن‌پترزبورگ می‌بینید، در هیچ‌جای دیگر روسیه نخواهید دید.

اگر سرتان درد می‌کند برای شیرجه زدن به عمق تاریخ روسیه و لمس کردن عجایبی که از دل جنگ‌های خونین جهانی جان سالم به در برده‌اند، سن‌پترزبورگ و خیابان نوسکی آن، می‌تواند دست‌تان را بگیرد و یک‌راست شما را به همان جایی که مشتاقش هستید ببرد. شاعران و نویسندگان بزرگ روس همچون: پوشکین، داستایفسکی و چخوف در این شهر زندگی می‌کرده‌اند و روزگاری در این خیابان قدم زده‌اند.

اختلاف زمان سنت پترزبورگ با تهران، تنها 1 ساعت و 30 دقیقه است و فاصله‌ی این شهر با مسکو، حدود یک ساعت و ده دقیقه در پرواز و نزدیک به چهار ساعت با قطار است. این شهر، شمالی‌ترین شهر دنیاست و به همین دلیل شرایط جغرافیایی مخصوص به خودش را دارد.

جاذبه‌های گردشگری

سنت پترزبورگ، از کهن‌ترین و زیباترین شهرهای روسیه و جهان محسوب می‌شود و به همین دلیل، اکثر مناطقی که شما می‌توانید به آن‌ها سر بزنید، ساختمان‌ها و کلیساها و قصرهایی است که از آن روزگار بر تن این شهر حک شده و تا به امروز محکم و استوار، با رنگ‌های زنده و تند و تیزشان، قد علم کرده‌اند.

1. قصر پاولوفسک

این قصر، در اطراف شهر قرار گرفته و در قدیم، محل شکار و استراحت تزارها بوده است. از زیبایی این قصر همین بس که کاترین کبیر، این منطقه را به همراه قصر آن به پسرش، پاول هدیه کرده بود. بعدها، پاول و خانواده‌اش در این قصر زندگی می‌کردند و به همین دلیل این قصر به نام پسر کاترین کبیر مزین شده است. گشت زدن در اتاق‌های قصر و تماشای معماری بی‌نظیر آن، می‌تواند به یکی از خاطرات به یادماندنی تور روسیه‌‌ی شما بدل شود، پس به‌تان پیشنهاد می‌کنم که حتمن بازدید از این قصر را در برنامه‌تان داشته باشید.

...

...

2. شب‌های روشن‌

بهترین زمان سفر به روسیه و سنت‌پترزبورگ، ماه آخر بهار و تابستان است. در این زمان، شهرهایی مثل سنت‌پترزبورگ، به دلیل موقعیت جغرافیای مخصوص‌شان، شب‌ها هم مثل روز، روشن هستند. اما شب‌های روشن سنت‌ پترزبورگ به یک دلیل خاص، با باقی شب‌های این چنینی فرق می‌کند. رودخانه‌ی نیوآ در این شهر، شب‌های روشن را به زیباترین شکل ممکن منعکس می‌کند. بد نیست این را هم بدانید که پترزبورگ تنها شهری است که شب‌های روشن‌اش در سه ماه تابستان پابرجاست و یک لحظه، سیاهی شب در این شهر دیده نمی‌شود.

...

...

3. کلیسای جامع اسحاق

شهر پتر مقدس، چند کلیسای جامع را در قلب خود جا داده است. کلیسای اسحاق، کلیسایی با معماری بی‌نظیر است. عظمت این کلیسا به حدی است که گنبد طلایی آن، از تمام نقاط شهر قابل دیدن است. این کلیسا، بزرگترین کلیسای روسیه است و در حال حاضر، به جز مراسم ملی و اعیاد مذهبی، به عنوان موزه برای بازدید عموم باز است. حواس‌تان باشد که در این کلیسا، سرتان را بالا بگیرید، چراکه طراحی سقف‌ها، سردمدار هنری‌ست که مشابه‌اش را هیچ‌جای دیگری نخواهید دید.

...

...

4. رودخانه‌ی نیوا

این رودخانه به طول 74 کیلومتر است و از میانه‌ی شهر سنت ‌پترزبورگ می‌گذرد. رودخانه نیوا در تابستان‌ها جاری است و در زمستان‌ها به کلی یخ می‌بندد. این رودخانه و ماجرای یخ بستنش در زمستان، در تاریخ این کشور نقش زیادی داشته و در زمان محاصره‌ی این کشور به دست ارتش نازی‌ها، امکان برقراری ارتباط روس‌ها را با سایر مناطق شوروی فراهم می‌کرده است. از آن‌جایی که شما عازم تور تابستانی روسیه هستید، فراموش نکنید که برای گشت زدن در این رودخانه، قایقی کرایه کنید. توصیه‌ی ما به شما این است که شب را برای این گشت و گذار انتخاب کنید، چون نیوا در شب‌ها، زیبایی منحصربه‌فردی دارد که روزها از آن خبری نیست.

...

...

5. خیابان نوسکی پراسپکت

خیابان نوسکی، همان خیابانی است که نیکولای گوگول، داستانی را به نام آن نوشته و در آن از اسطوره‌های مردمی بلوار نوسکی سخن گفته است. به شما گفته بودم که هر قدمی که در سنت پترزبورگ بردارید، بخشی از تاریخ را ورق زده‌اید. این خیابان، نه فقط از جنبه‌ی تاریخی و فرهنگی، که از لحاظ معماری بلوار هم بسیار خاص و منحصربفرد است. بد نیست این را هم بدانید که سرتاسر این خیابان، پر از فروشگاه‌ها و رستوران‌های متعددی است که می‌توانید هم خرید و هم مزه کردن غذاهای مخصوص روسیه را در آن‌جا تجربه کنید.

...