فروش بلیط هواپیما

فروش بلیط هواپیما دیگر مثل گذشته نیست. قدیم‌ اگر کسی قصد مسافرت راه دور می‌کرد و می‌خواست درباره‌ی قیمت بلیط هواپیما سوال کند یا بلیط هواپیما بخرد، باید شال و کلاه می‌کرد و سجل یا گذرنامه‌اش را برمی‌داشت و راه می‌افتاد سمت دفاتر فروش بلیط هواپیما و بعد از ارائه‌ی شناسنامه و پرداخت پول نقد، بلیطش را می‌گذاشتند کف دستش و راهی خانه می‌شد. اگر یک نفر می‌خواست نرخ فروش بلیط هواپیما و کیفیت خدمات پرواز را در ایرلاین‌های مختلف مقایسه کند و دست‌آخر از یکی‌شان بلیط بخرد، باید راه می‌افتاد یکی‌یکی همه را زیرپا می‌گذاشت و ایرلاین‌ها اگر خیلی عزت سرش می‌گذاشتند، یک کاتالوگ می‌گذاشتند کف دستش. این خبرها هم نبود که دفاتر فروش بلیط هواپیما روزبه‌روز با پیشنهادهای دل‌ربای سفر هوش از سرتان ببرند. همانی بود که بود. اما حالا شکل فروش بلیط هواپیما فرق کرده، مثل خیلی چیزهای دیگر. فن‌آوری کاری کرده که هر چیزی لازم دارید، خودش بیاید دم در خانه یا محل کارتان؛ از شیر و تخم‌مرغ و چلوکباب بگیر تا لنت ترمز و بیمه‌ی ماشین و... و خب، وقتی فروش کالا و خدمات این‌قدر آسان و آنلاین شده، چرا فروش بلیط هواپیما آنلاین نباشد؟

وب‌سایت‌های فروش بلیط هواپیما

فروش بلیط هواپیما به صورت آنلاین در سراسر جهان جا افتاده است، همان‌طور که کاربران اینترنت در کشورهای توسعه‌یافته بیشترِ کالا و خدمات مصرفی را از فروشگاه‌های اینترنتی می‌خرند، خدمات سفر مانند بلیط هواپیما یا تورهای مسافرتی را هم از اینترنت می‌خرند. در کشور ما ابتدا که اینترنت به خانه‌ها و موسسات وارد شد، بیشتر از چت و نمایش عکس در سایت‌های زرد کاربرد نداشت، اما خوشبختانه با رشد نفوذ اینترنت و گسترش آن به تلفن‌های هوشمند و در کل بهتر شدن زیرساخت‌ها، ما هم آن‌قدر شیک شده‌ایم که دادوستدهایمان را آنلاین انجام می‌دهیم، یکی‌اش همین فروش بلیط هواپیما. کافی است توی پنجره‌ی جستجوی گوگل بنویسید فروش بلیط هواپیما یا فقط بلیط هواپیما، آن‌وقت می‌بینید با تعداد بی‌شماری وب‌سایت و اپلیکیشن مواجه می‌شوید که مشغول امر فروش بلیط هواپیما آن‌هم به شیوه‌ی آنلاین هستند، همه هم اصرار دارند بهترین قیمت را ارائه می‌دهند و در فروش بلیط هواپیما به پایین‌ترین قیمت ممکن، گوی سبقت را از بقیه‌ی همتایان خود ربوده‌اند. اما آیا قیمت، اولین و آخرین عامل مورد انتظار مسافر ایرانی است؟ در سراسر دنیا ایرلاین‌ها با ارائه‌ی پیشنهادهای شگفت‌انگیز با نرخ‌ها و خدمات متفاوت مسافران متفاوتی را به خود جذب می‌کنند و تمام این‌ها حساب‌شده و فکرشده است، ایرلاین‌ها برای قشرهای مختلف جامعه با بودجه‌های متفاوت، نرخ‌های متفاوتی تعریف می‌کنند. در کشور ما با توجه به تحریم‌های هواپیمایی و ناوگان خسته‌ی هوایی، دیگر مجالی برای ارائه‌ی پیشنهادهای رنگارنگ در فروش بلیط هواپیما از سوی ایرلاین‌ها باقی نمانده، که خب، با اعلام برجام و رفع تحریم‌ها و آزادسازی قیمت بلیط هواپیما در آینده، به‌مرور شاهد شکوفایی در عرصه‌ی بازار فروش بلیط هواپیما و سفرهای هوایی هم خواهیم بود.

قیمت مهم است یا کیفیت؟

بهترین قیمت بلیط هواپیما، لزومن ارزان‌ترین بلیط یا گران‌ترین بلیط نیست؛ بلکه تا حد زیادی به آژانس یا شرکت هواپیمایی و خدمات و ایمنی فروش بلیط هواپیما بستگی دارد. به نظر شما کدام‌یک برایتان گران‌تر تمام می‌شود: خرید بلیط ارزان از آژانسی نامعتبر و درنهایت، از دست دادن پرواز و هزینه‌ای که از جیب شما رفته است، یا خرید بلیط با قیمت مناسب از آژانسی معتبر که نه تنها امنیت پرواز شما را تامین خواهد کرد، بلکه با خدمات گوناگونش لذت سفر را به شما خواهد چشاند؟ درست است که هنوز سطح بودجه‌ی مسافر ایرانی و خدمات ایرلاین‌های ایرانی هنوز آن‌قدری بالا نرفته که فروش بلیط هواپیما مثل بازار کشورهای پیشرو درا ین عرصه، بازار رنگارنگ و متنوعی از نرخ‌ها و کیفیت‌های مختلف پروازی باشد، با این حال باز هم یک سری استانداردهای خاص وجود دارد. این استانداردها و معیارها، نه در کیفیت پرواز، که بیشتر در عرصه‌ی فروش بلیط هواپیما موثرند. فرض کنیم شما در اصفهان زندگی می‌کنید و قصد دارید به زودی عازم مشهد شوید، برای سفرتان دنبال بلیط هواپیما می‌گردید، مراجعه می‌کنید به یکی از همین بی‌شمار وب‌سایت‌های فروش بلیط هواپیما، یک بلیط چارتر با قیمت خیلی فریبنده هم پیدا می‌کنید، پول را واریز می‌کنید و بلیط را می‌خرید. چند روز بعد که خوشحال و خندان عازم فرودگاه می‌شوید، پای کانتر چک بلیط متوجه می‌شوید اسم‌تان در فهرست پرواز نیست، یا بدتر، اصلا همچه پروازی وجود خارجی ندارد. این اتفاقی است که هر روز در عرصه‌ی فروش بلیط هواپیما تکرار می‌شود و مسافر مجبور است یا دوباره از همان فرودگاه (اگر بلیط گیرش بیاید) بلیط بخرد، یا این‌که برگردد خانه. در بازار امروزی فروش بلیط هواپیما در ایران آن‌هم در عرصه‌ی دادوستد مجازی، از نظر خود متخصصان این زمینه، آن‌چه باید برای مشتریان و مسافران مهم باشد، علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و انرژی و قیمت، اطمینان از اعتبار آن وب‌سایت فروش بلیط هواپیما باشد. علی‌بابا، کامل‌ترین سامانه‌ی آنلاین خرید بلیط هواپیما است که کامل‌ترین خدمات سفر را به ساده‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن ارایه می‌کند و با شایسته‌ترین خدمات پشتیبانی، معتبرترین برند سفر و گردشگری در ایران است. فروش بلیط هواپیما در پروازهای داخلی و خارجی و عتبات عالیات به صورت آنلاین تخصص ماست. تفاوت ما با دیگر وب‌سایت‌های فروش بلیط هواپیما به صورت آنلاین، در این است که علی‌بابا در فروش بلیط چارتر این‌طور عمل می‌کند که تنها بلیط‌های چارترکنندگان معتبر را که اعتبارشان تایید شده باشد، در سامانه‌ی جستجوی بلیطش قرار می‌دهد. با همه‌ی این‌ها اگر باز هم بعد از فروش بلیط هواپیما برای مسافر مشکلی پیش بیاید، پشتیبانی بیست‌وچهارساعته‌ی علی‌بابا آماده‌ی پاسخ‌گویی به مسافران عزیزی است که به هر دلیلی با مشکلی در پرواز مواجه شده‌اند.

استرداد آنلاین

گاهی پیش می‌آید که بعد از فروش بلیط هواپیما، مسافر امکان پرواز پیدا نمی‌کند، در این شرایط شما می‌توانید بلیط را برگردانید. فقط به خاطر داشته باشید که تنها بلیط‌های سیستمی امکان استرداد دارند و بلیط‌های چارتر را نمی‌توانید پس بدهید. اما استرداد بلیط هم شرایط ویژه‌ی خودش را دارد. چگونه؟ این‌گونه: با پرداخت جریمه‌ی کنسلی! شما بعد از خرید بلیط هواپیما و قبل از پرواز به هر دلیل شخصی که بلیط را برگردانید، مبلغی که برای فروش بلیط هواپیما از شما دریافت شده است، با کسرِ جریمه‌ی کنسلی به حساب شما بازخواهد گشت. تفاوت علی‌بابا با بسیاری از وب‌سایت‌های مشابه و حتی بعضی از خود ایرلاین‌ها در این است که تنها 20دقیقه تا نیم‌ساعت طول می‌کشد تا وجه بلیط به حساب شما بازگردد. درحالی‌که در وب‌سایت‌های مشابه یا حتی خود ایرلاین‌ها این زمان به بیست‌وچهار ساعت یا حتی بیشتر هم می‌رسد.

نماد اعتماد تجارت الکترونیکی

همان‌طور که گفتیم بارها پیش امده که مسافری از یکی از وب‌سایت‌های فروش بلیط هواپیما بلیط خریده و بعد از خرید وقتی روز پرواز به فرودگاه مراجعه کرده، متوجه شده اسمش در فهرست پرواز نیست یا اصلا آن پرواز وجود ندارد. یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند تا هنگام خرید از یک وب‌سایت فروش بلیط هواپیما مطمئن شوید که از سایت مطمئن و معتبری خرید می‌کنید، وجود «نماد اعتماد تجارت الکترونیکی» است. این نماد نه‌تنها برای وب‌سایت‌های فروش بلیط هواپیما، بلکه برای تشخیص اعتبار تمام شرکت‌هایی که در زمینه‌ی داد و ستد مجازی فعالیت می‌کنند، می‌تواند کارآمد باشد.

اگر برای اطلاع از قیمت بلیط هواپیما  و خرید بلیط به وب‌سایت‌های متعددی در زمینه‌ی فروش بلیط هواپیما سر می‌زنید و نمی‌دانید کدام‌شان ارائه‌دهنده‌ی معتبری است یا اصلا چه‌کسانی در آن فعالیت می‌کنند یا اصلا آیا آن شرکت وجود خارجی دارد یا نه، یکی از راهکارها این است که بررسی کنید ببینید آن وب‌سایت نماد اعتماد الکترونیکی دارد یا خیر. مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیکی برای اعطای این نماد، هویت صاحب و محلِ شرکت مورد نظر را احراز می‌کند. این نماد به شما می‌گوید به عنوان مثال آن وب‌سایت را به رسمیت می‌شناسد و دارید از وب‌سایتی خدمات می‌گیرید که هویت و محل فعالیت آن معلوم است. همچنین، تمام وب‌سایت‌هایی که این نماد را دارند، باید قوانینِ تعهدنامه‌ی نماد را رعایت کنند و مسؤولیت کسب‌وکار خود را طبق این قوانین بر عهده بگیرند. کسب‌وکار علی‌بابا هم در مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت شناسایی شده و دارای نماد اعتماد الکترونیکیِ یک‌ستاره است.

گواهی‌نامه‌ی آمادئوس

آمادئوس یکی از سیستم‌های توزیع جهانی در زمینه‌ی سفر و گردشگری است که در ایران نمایندگان انگشت‌شماری دارد. علی‌بابا یکی از معدود دارندگان این گواهی‌نامه‌ی آمادئوس در ایران است که با داشتن این گواهی می‌تواند تمام پروازهای ایرلاین‌های بین‌المللی را که از جاهای دیگر دنیا به مقصد ایران یا از مبداء ایران به نقاط دیگر دنیا خط پروازی دارند، پوشش بدهد. به این ترتیب مسافران ایرانی می‌توانند از طریق سامانه‌ی خرید آنلاین بلیط هواپیما در علی‌بابا، به مقاصد پروازهای خارجی بلیط تهیه کنند. علاوه بر این، تقریبا نرخ بیشتر پروازهای خارجی که در علی‌بابا عرضه می‌شوند، در پایین‌ترین میزان نرخ سیستم آمادئوس قرار دارند. اما مهم‌ترین ویژگی علی‌بابا در فروش بلیط هواپیما در پروازهای خارجی این است که شما بدون نیاز به کارت اعتباری و بدون نیاز به امکان پرداخت بین‌المللی، تنها با داشتن کارت عابربانک عضو شبکه‌ی شتاب می‌توانید به هر مقصدی در سراسر دنیا بلیط هواپیما بخرید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در فروش بلیط هواپیما به‌صورت آنلاین کسی نیست املای درست نام و نام خانوادگی‌تان را از روی گذرنامه‌تان چک کند، پس اگر املای و شیوه‌ی نوشتن نام و مشخصات خود یا همسفران‌تان را نمی‌دانید، بهتر است دقیقا مو به مو از روی گذرنامه‌تان وارد کنید. 

بلیط عتبات عالیات

یکی دیگر از خدمات آنلاین علی‌بابا در زمینه‌ی فروش بلیط هواپیما عرضه‌ی بلیط هواپیما به مقصد عتبات عالیات است. از وقتی مسیرهای پروازی بین دو کشور ایران و عراق دوباره برقرار شده، چشم زائران ایرانی هم به گنبد حرمین شریفین دوباره روشن شده است. برای استفاده از این خدمات در عرصه‌ی فروش بلیط هواپیما، کافی است نیت کنید، وارد سایت فروش بلیط هواپیما بشوید، در قسمت جستجوی بلیط هواپیما «بلیط هواپیما ـ عتبات عالیات» را انتخاب کنید، پول را پرداخت کنید و... زیارت قبول! فعلا پروازهای مسیرهای تهران ـ بغداد، تهران ـ نجف، مشهد ـ بغداد و مشهد ـ نجف روی سایت موجودند و باقی مسیرها هم به‌زودی اضافه خواهند شد. 

واحد پشتیبانی

همان‌طور که گفتیم بعضی مواقع پیش می‌آید که بعد از فروش بلیط هواپیما مسافر با مشکلاتی مواجه شود. اصل مهمی که یک کسب‌وکار الکترونیک را پیشرو و موفق می‌کند، حضور واحد پشتیبانی فعال و پاسخگو است. این‌که مسافر در هر ساعتی از شبانه‌روز بتواند با واحد پشتیبانی تماس بگیرد و ابهاماتش برطرف شود. یا اگر اشکالی در سیستم فروش یا پرواز پیش آمده باشد، خدماتی متناسب با مشکلش دریافت کند. واحد پشتیبانی علی‌بابا متشکل از نیروهای موزش‌دیده و حرفه‌ای است که در تمام ساعات شبانه‌روز آماده‌ی پاسخگویی به مشتریان عزیز علی‌بابا هستند.

این تقریبا چکیده‌ای بود از فروش بلیط هواپیما در علی‌بابا به‌صورت آنلاین و خدمات و ویژگی‌هایش. اما این همه‌ی ماجرا نیست. در آینده علاوه بر فروش بلیط هواپیما، خدمات بیشتری در دسترس شما قرار خواهند گرفت. منتظر خبرهای جدید باشید و راهیِ هر سفری که هستید، بهترین‌ها را تجربه کنید.